Daha 17 Yaşındayken IKEA’yı Kuran Ingvar Kamprad’ın Öyküsü


0

IKEA günümüzde dünyanın en popüler ve en güçlü markalarından biri olsa da arkasında güçlü bir holding veya şirketler birliği yok. Aynı zamanda IKEA’nın bugüne dek ne hisse satışı ne de yatırım almışlığı var. Bunların hepsi IKEA’nın kurucusu olan Ingvar Kamprad’ın vizyonu ve vermiş olduğu doğru kararlar sayesinde. Başarı dolu olan Kamprad’ın hayatı herkes için ilham kaynağı olabilir.

Ingvar Kamprad’ın Çocukluğu

Ingvar Kamprad, 30 Mart 1926 tarihinde İsveç’te bulunan Smalandiya kentinde doğdu. Kamprad, para kazanmaya yaşı küçükken başladı. Henüz 7 yaşındayken toplu kibrit alıp, kibritin maliyetinin üzerine kâr payını koyup bunları teker teker sattı ve ilk parasını kazandı. Kamprad, o zamanlar için; henüz yaşı küçük olmasına rağmen, ticareti anlamaya ve kendi parasını kazanmaktan büyük zevk duyduğunu ifade etmiştir. Kamprad, 10 yaşına geldiği zaman ise kalem, yılbaşı süsleri ve kolye gibi çeşitli ürünleri de topluca şehirden alıp çiftlik evlerinin bulunduğu küçük kasabalarda satmaya başladı.

IKEA’nın Kuruluşu

Kamprad, 17 yaşına geldiği dönemde ise konuşma bozukluğu olmasına rağmen önemli başarılar elde etti. Bunun üzerine babasından hediye değil, nakit para istedi. Babasının kabul etmesi üzerine Kamprad, 1943 senesinde IKEA’yı kurdu. IKEA ismi ise Ingvard Kamprad’ın baş harflerinden ve doğup büyüdüğü Elmtaryd ve Agunnaryd’ın baş harflerinden gelmektedir. IKEA ilk kurulduğu zamanlarda iğneden ipliğe her şey satılmaktaydı. Ancak esas talep kalemlere yönelikti. Hatta Kamprad, o zamanlar 63 dolar kredi çekip Paris’ten 500 adet kalem sipariş etmiştir. Çektiği bu krediyi de; ‘’Hayatımın ilk ve son banka kredisi’’ olarak tanımlıyor. Ardından mağazada az sayıda bulunan mobilyaların hızlıca tükendiğini fark etmiştir. Bunu fark etmesi üzerine mobilya satışına ağırlık veren Kamprad, ilk mobilya ürünlerinin satıldığı IKEA’yı Almhult şehrinde kurmuştur. Aynı piyasada bulunan rakiplerden ve bunun sonucunda tedarikçilerin boykotu sebebi ile 1955 senesinde IKEA kendi mobilyalarını tasarlamaya ve dizayn etmeye başladı.

Parça mobilya uygulaması

1956 senesine gelindiğinde Kamprad, günümüzde de IKEA’yı diğer rakiplerinden ayıran en önemli özelliği olan ‘’parça mobilya’’ uygulamasını başlattı. Kamprad’ın yarattığı bu uygulama hem IKEA’nın maliyetlerini oldukça düşürdü hem de mobilya sektörüne getirdiği yenilik ile adeta bir devrim yarattı. İnsanlar artık hazır mobilyalar değil, mobilya haline dönüşebilen parçalar alacaklardı. IKEA’nın merkezi bu dönemlerde İsveç’te iken, hükümetin aşırı vergi politikaları sonucu merkez Danimarka’ya taşındı.

Günümüzde IKEA

– Günümüzde ise IKEA’nın merkezi Hollanda’da bulunmaktadır.
– IKEA günümüzde dünyanın 47 farklı ülkesinde 375 mağazaya sahip.
– Ignvar Kamprad, ölene dek gayet sade bir yaşam sürmüştür. 93 model bir arabaya binmekte ve hâla yalnızca pazardan alışveriş yapmaktaydı. Aynı zamanda sık sık otobüste kullanmaktaydı.
– IKEA, mobilya satışları dışında yıllık 1.7 milyar dolar ciro ettiği bir gıda işine de sahip.
– Kampard, 2017 yılının ilk çeyreği sonu itibariyle Bloomberg Billionaires Index hesaplamasında 41,6 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin 13. kişisiydi.
– 27 Ocak 2017 tarihinde hayatını kaybeden Ingvar Kamprad, günümüzde hala birçok girişimciye örnek olmaya devam etmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı