Güneş İle Beraber Yüzünü Gösteren D Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek


0

Vücudumuzun birçok ek vitamine ihtiyacı olduğu bir gerçek. Güneşin en güzel nimetlerinden olan D vitaminine yaz aylarında bol bol doyarken ne yazık ki kış aylarında çoğu zaman mahrum kalıyoruz. Oysa D vitamini hakkında bunları bilseydik güneş ışığını depolamak isterdik eminim. İşte size D vitamini hakkında bilmeniz gereken gerçekler.

Güneş Işığı D Vitamininin En Önemli Kaynağıdır

Güneş D vitamini kaynağıdır

Vücudumuzda D vitamininin depolanması yağ dokusunda gerçekleşir. Bu vitaminin neredeyse %95’ ini cildimizde güneş ışığı üretirken yalnızca %5’lik kadar küçük bir kısmını yediğimiz balık, süt, peynir, yumurta gibi besinlerden sağlayabiliyoruz.

Kas Gelişimi Ve İskelet Sağlığı İçin Olmazsa Olmazdır

D vitamini kas ve iskelet

Kas lifleri ve kemiklerin güçlenmesine olağanüstü katkıda bulunan D vitamini, yokluğunda da kemik ve kas erimesi, sırt ağrıları ve kramplar gibi birçok rahatsızlığın tetikleyicisidir. Ayrıca D vitamini eksik olan çocuklarda ne yazık ki büyüme ve gelişme geriliği görülmektedir.

Kilonuzu Kontrol Altında Tutmak İstiyorsanız Mutlaka Yeterli Düzeyde D Vitamini Almalısınız

D vitamini ve kilo

Zayıflama diyetlerine başlanmadan önce D vitamini değerlendirmesi yapılmasının sebebi, D vitamininin insülin direnci, metabolizma ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisinden kaynaklanır.

Bağışıklık ve Solunum Sistemi Sağlığı İçin Büyük Destekçidir

D vitamini bağışıklık sistemi

Vücudunuzda yeteri kadar D vitamini bulunmadığı takdirde daha viral rahatsızlıklara yakalanma olasılığınız artacaktır. Eğer bu hastalıklara sık yakalanıyorsanız takviye almanız faydalı olacaktır.

Sinir Sistemi İçin Oldukça Yararlıdır

Mutluluk hormonu olan seratonin salınımıyla D vitamininin yakın bir ilişkisi bulunur.  Eksikliğinde kişide depresyon, baş ağrısı, halsizlik, ani ruh değişimleri daha sık görülür. Belki de bu yüzden yaz aylarında daha enerjik ve iyi hissediyoruz kendimizi.

Kalp ve Damar Sağlığında Ciddi Rol Oynar

Araştırmalara göre yeterli D vitaminine sahip bireylerin, eksik olan kişilere göre daha az sıklıkta kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalandığı tespit edilmiştir. Aynı şekilde diyabet, yüksek tansiyon ve multip skleroz gibi rahatsızlıklarla da ilişkisi olduğu görülmüştür.

Güzelliğin Sırrı D Vitamininde Saklı

güzelliğin sırrı d vitamini

Cilt ve saç sağlığı üzerinde D vitamininin katkısı şüphesizdir. Yaraların iyileşmesine yardımcı olmasının yanı sıra bu vitaminin eksikliğinde de vitiligo ve sedef gibi bazı cilt hastalıkları görülür.

Bazı Gruplarda Eksikliğine Daha Sık Rastlanabilir

Daha çok ofis çalışanları gibi gün boyu kapalı alanlarda çalışanlar, koyu tene sahip kişiler, iki yaş altındaki çocuklar ve vücudun D vitamini üretiminin azaldığı ileri yaştaki kişiler D vitamini eksikliği yaşama olasılığı yüksek kişilerdir. Ayrıca kronik böbrek ve karaciğer rahatsızlığı yaşayanlar, epilepsi ilaçları gibi D vitamininin depolanmasını engelleyen ilaçları kullanmak durumunda olanlar, yağ emiliminin azalması nedeniyle vücutta vitamini depolamakta sıkıntı yaşayan sindirim bozukluğu olan kişiler, obez hastaları,  hamile ve emziren bayanlar ve vejetaryen beslenme alışkanlığına sahip kişiler de D vitamini eksikliği yaşayabilir.

Yaşadığınız Bazı Rahatsızlıklar Sinyal Olabilir

D vitamini eksikliği

Çabuk yoruluyorsanız, eklem, kemik ve sırt ağrıları çekiyorsanız, sürekli depresyon ve halsizlik hissi yaşıyorsanız, başınız daha sık terliyor ve daha sık viral hastalıklara yakalanıyorsanız bunlar bir sinyal olabilir. Ayrıca nedensiz şekilde sürekli kilo alıyorsanız bu gibi bulgular vücudunuzda D vitamininin eksik olduğunu işaret ediyor olabilir. En yakın zamanda D vitamini düzeyini kontrol ettirmenizde fayda var!

Sadece Besinlerden Yeterli Değildir, Güneşlenmek Gereklidir

D vitamini güneşlenmek

Çünkü D vitamini en çok güneş ışınlarından üretilebilir. Tükettiğimiz besinler bu ihtiyaç için yeterli olmayacaktır.  Bu sebeple güneş ışığının en verimli olduğu sabah saat 10 ile öğlen saat üçe kadar güneş koruyucu kullanmadan sadece 15 dakika güneşlenmenizin bile size çok yararı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey