CV’nize Asla Eklememeniz Gereken 9 Şey


0

CV’nizi en son ne zaman güncellediniz? Uzmanlara göre CV’nizi, her 6 ila 12 ay arasında güncellemeniz gerekir. Bu güncellemeyi yaparken sadece yeni pozisyonunuza dair tecrübe ve sorumluluklarınızı eklememelisiniz. Bunlara ek olarak, bir sonraki işinizden olmanıza neden olacak şeyleri de CV’nizden çıkarmalısınız. İşte bu yazımızı sizin için hazırladık. CV’nizde aşağıdaki 9 bilgiden biri varsa, bunları derhal silmelisiniz!

[reklam-goster]

Fotoğrafınız

cv fotoğraf

Eğer oyunculuk veya mankenlik ajansına başvurmuyorsanız, bizce CV’nizde fotoğrafınızın yeri olmamalı. Üstelik, İnsan Kaynakları Departmanı’nda çalışan personelin fotoğrafa göre karar vermesidir. Önyargılı ve pozisyona hiç uygun olmayan bir aday ile yola edebilirler. Hele ki, kalifiyeli bir personel olmanıza rağmen, CV’nizdeki fotoğrafınız başvurduğunuz firmaların ağırlığına ve kurumsal politikalarına uygun değilse daha görüşmeye gitmeden, diğer adaylardan bir puan geriden sürece başlarsınız. Siz en iyisi işi şansa bırakmayıp fotoğrafınızı CV’den çıkarın.

Yaşınızı Ele Veren Tarihler

cv doğum tarihi

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, ülkemizde de işverenlerin yaşa dayalı ayrımcılık yapması kanunlara aykırı; ancak yine de bu yönde uygulamalara tanık oluyoruz. CV’nizde açıkça yaşınızı belirtmeyin ve eğer imkânınız varsa şirketin yaşınızı anlayabileceği, mezuniyet tarihi gibi bilgileri sakınmaya çalışın. Böylece önyargılardan sıyrılarak CV’nizin daha objektif bir değerlendirmeye tabi tutulmasını sağlayabilirsiniz.

Gereksiz Üniversite Detayları

cv üniversite

CV’nizde üniversite başarılarınıza gereğinden fazla yer vermek sizi acemi gösterebilir. Yeni mezun değilseniz sadece okulunuz ve mezuniyet yılınızı yazmanız yeterli olacaktır. Eğer üniversite mezunu olduğunuz halde CV’nizde lise ile ilgili gereksiz detaylara sahip bilgileriniz varsa derhal silin.

Başka İşler ile İlgili Detaylar

cv fazla detay

Başvurduğunuz işle uzaktan yakından alakası olmayan işlerde geçirdiğiniz deneyimleri CV’nizde uzun uzun yazıp, insan kaynaklarının kafasını karıştırmaktan vazgeçin. CV’nizde birçok farklı alanda deneyime yer vermek her zaman yararınıza olmayabilir. Gerçekten o alanda çalışıp çalışmak istemediğiniz konusunda soru işaretlerine sebep olabilir. Eğer CV’nizde çalışma yılları arasında boşluk kalıyor ise sadece kısaca tarihleri ve firma isimlerini yazıp, sorumluluklar ve diğer detayları atlayın.

Yazım Hataları

cv yazım hataları

Eğer birkaç ufak tefek yazım yanlışının işi kaybetmenize yol açmayacağını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. CV’nizdeki en ufak bir yazım yanlışı bile daha ilk görüşmeye çağrılmadan elenmenizi sağlayacaktır. Mutlaka ve mutlaka ikinci bir göz CV’nizi incelemeden kimseye göndermeyin!

Format ve Font Tutarsızlıkları

cv font uyumsuzluğu

CV’niz kolay okunabilir ve mümkün olduğunca sade olmalıdır. Ayrıca, format ve fontlar birbiriyle uyumlu olmalıdır. Yarısı Times New Roman diğer yarısı da Arial fontuyla yazılmış bir CV’yi emin olun kimse dikkate almayacaktır.

“Talep Halinde Referans” İbaresi

cv referans

Referanslarınızı ya CV’ye koyun ya da koymayın, “Referans talep halinde iletilecektir.” ibaresinden uzak durun. Gereksiz bir ibare olmakla beraber, doğru referanslarınızın olmadığı izlenimini de verebilir. Eğer başvurduğunuz işe uygun referanslarınız varsa yazın, yoksa özgeçmiş bölümünü tamamen boş bırakmak yararınıza olacaktır

Klişe Laflar

cv takım çalışması

Analitik düşünce, problem çözme yeteneği, takım çalışmasına yatkın gibi jenerik ve klişe laflardan sakının. Kendinizi gereksiz övme cümleleriyle CV’nizi doldurmayın. Bırakın CV’niz sizin adınıza konuşsun.

Saçma E-Posta Adresleri

cv email

Profesyonel görünen bir e-posta adresi edinmeye çalışın. En azından mümkünse sadece adınız ve soyadınızdan oluşan bir adres alın. Ciddiyetinizi yaralayacak, bilgisayar oyunu takma isimlerinizi içeren, futbol takımı kuruluş tarihli e-posta adreslerinden şiddetle uzak durun!

Bonus: İşinizin Önüne Geçen Hobiler

cv hobi

CV’nizde hobi bölümünü mümkün olduğunca kısa tutun. Sosyal bir insan olduğunuzu, dışa dönük ve çevresiyle iyi geçinen faydalı hobileri olan birisi her zaman tercih edilecektir. Ancak CV’nizde akademik ve iş başarılarınızdan kısaca bahsedip hobilerinizi paragraflarca anlatırsanız madalyonun diğer yüzüyle tanışmanız işten değildir.

CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları bir başka yazımız olan “CV Nasıl Hazırlanır?” adlı yazımızda bulabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı