CV Hazırlama Başarılı CV Nasıl Hazırlanır


0

Bir işe başvurduğunuz zaman mülakata çağrılmayı beklemek dahası o işe kendini kabul ettirmenin belki de ilk ve en önemli adımı hazırlayacağınız nitelikli bir özgeçmiştir. Kariyer sitelerindeki doldurulan hazır kalıp CV’ler çoğu zaman istediğiniz formatta olmayacaktır.  Kendinizde barındırdığınız beceri ve tecrübeleri başvurduğunuz işin niteliğine göre hazırlamak artık çok kolay. İşte size kusursuz bir CV hazırlamada yardımcı olacak 10 altın kural!

Ayaklarınızı Sağlam Basın!

Ayaklarınızı Sağlam Basın

CV hazırlamaya başladığınızda herkes için aynı olan olmazsa olmazları boş geçmeyin. Kişisel ve iletişim bilgilerinin yanında, eğitim bilgileri, iş tecrübeleri, söz konusu işe ait beceriler, beklentiler, hobiler ve birkaç referans mutlaka bulunmalıdır. Bunlar sizin ayağınızı ne kadar sağlam bastığınızın ilk emaresidir.

Görüntüye ve Sunuma Özen Gösterin!

Görüntüye ve Sunuma Özen Gösterin

Hatasız bir CV için her zaman dikkatli ve imla kurallarına uygun bir yazı hazırlamalısınız. Tüm bilgilerin doğru ve güzel durduğuna emin olun. Eğer posta ile göndermek durumunda kalırsanız CV’nizi kesinlikle katlamayın, A4 zarf içerisinde gönderin.

Uzun ve Karmaşık CV Hazırlamayın!

Uzun ve Karmaşık CV Hazırlamayın

Özgeçmişiniz sade, anlaşılır ve her becerinizi kapsar olmalıdır. Abartarak sayfa artırmak size fayda getirmeyeceği gibi kısa ve özlü bir özgeçmiş işverene kendinize güvendiğiniz hissiyatını verir. Zaten araştırmalar da bir CV üzerinde dikkat süresinin 6 saniye olduğunu gösteriyor.

İstenen Özellikleri CV’de Belirtin!

İstenen Özellikleri CV’de Belirtin

İşverenin ilanındaki metni iyice tahlil edin. Cv’nizin can alıcı noktası da işverenin istediği işe uygun yeteneklerinizi özgeçmişinizde vurgulamanızdır. Eksik olduğunuz alanlara becerilerinizi harmanlayarak boşlukları doldurabilirsiniz.

Her Başvuru için Özel CV!

Her Başvuru için Özel CV

Başvuracağınız her iş için ayrı bir CV hazırlamalısınız. Tek tek her şeyi baştan yazmanızdan bahsetmiyoruz. O işle alaka olan beceri ve yetenekleri daha ön plana çıkaran bir özgeçmiş hazırlamak şansınızı artıracaktır.

Farkınızı Fark Ettirin!

Farkınızı Fark Ettirin

Kendinizde olan becerileri ve yetenekleri CV üzerinde vurgulamalısınız. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçerek, işverenin sizi farketmesini sağlarsınız. Örneğin; iletişim becerileri; bilgisayar yetenekleri; takım çalışması; sorun çözme veya yabancı dil gibi.

Hobilerinizden Yararlanın!

Hobilerinizden Yararlanın

Özgeçmişinizde yapmayı sevdiğiniz şeyleri abartmadan yazmayı unutmayın. Örneğin; üniversite yıllarında katıldığınız sosyal sorumluluk projeleri veya çıkarılan bir gazetede görev adlıysanız size ekstra puan getirecektir.

İş Tecrübelerini Vurgulamak Önemli!

İş Tecrübelerini Vurgulamak Önemli

Bir özgeçmişin en önemli noktalarından birisi geçmişteki iş tecrübeleridir. Çoğu işverenin belki de baktığı ilk yerdir. Bu yüzden geçmişteki iş deneyimlerinizi vurgulayın. Hatta stajyerlik dönemleri bile size fayda sağlayacaktır.

Referans Göstermeyi Unutmayın!

Referans Göstermeyi Unutmayın

CV’nizi hazırlarken geçmişte yanında çalıştığınız, yetenek ve becerilerinize kefil olan birini yazmayı ihmal etmeyin. Bu sayede işveren sizin hakkınızda bilgi alabilecek birilerine sahip olur. Eğer bir iş tecrübeniz yoksa okulunuzdan bir eğitmeni yazabilirsiniz.

CV’nizi Sürekli Güncelleyin!

CV’nizi Sürekli Güncelleyin

Hazırladığınız CV’yi düzenli aralıklarla gözden geçirin. Herhangi bir yetenek veya tecrübe kazandıysanız bunu mutlaka özgeçmişinize ekleyin. Kendiniz yenilediğiniz ölçüde CV’nizi de yenilemeyi ihmal etmeyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı