Çoğu Hastalığın Tetikleyicisi Stresle Baş etmede 8 Etkili Yöntem


0

Stres hayatımızın normal bir parçası olmuş durumda. Günlük yaşantımızın her anı bizi ister istemez stresli hale getiriyor. Sadece yetişkinler değil, çocuklarda, gençlerde ve yaşlılarda da stres artık etkili olmaya başladı. Ancak çok fazla stres başta kap sağlığı olmak üzere, yüksek tansiyon, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı gibi sonucu kötü olabilecek sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Uzmanlar hastalıkların doğrudan sorumlusu olmasa bile stresin hastalığı tetikleyici bir etkisi olduğunu söylüyor. Doğal olarak yaşam kalitemizi düşüren stresi önlemek bizlere düşüyor. İşte sizler için hazırladığımız stresler baş etmede 9 etkili yöntem.

Düzenli Nefes Egzersizleri Yapın!

Gün içinde yoğun tempoda çalışmak stresinizi artırabilir. Kalbinizin daha hızlı ve düzensiz çalışmasına neden olabilir. Çünkü nefes alıp vermeniz normalden daha sık hale gelecektir. Bu durumda rahatlamak ve biraz daha kendinize gelmek için temiz havada nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Derin alıp verdiğiniz her nefes, beyin kaslarını gevşeterek stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Duygularınızın Esiri Olmayın!

Duygu değişimleri insanları strese sokan önemli faktörlerden birisidir. Sürekli olumlu seyreden şeyler aksi yönde olduğunda duygu değişimi size stresin kapısını açacaktır. Her duygunun olumlu bir etkisi olduğunu düşünmek bu yüzden yanlış olur. Duyguları aklınızın önüne geçmesine izin vermeyin.

Spor Veya Egzersiz Mutlaka İyi Gelecektir!

Stres bir şeyleri fazlasıyla kafaya takmanızla doğrudan ilgilidir. Bu durumda zihninizi dağıtmak, bedeninizle bütünleşip kendini iyi istemenin bir yolu da düşük tempolu spor egzersizleri yapmanızdır. Yapacağınız kol ve ayak hareketleri aynı nefes egzersizleri olduğu gibi rahatlamanıza ve stresinizin azalmasına neden olacaktır.

Doğru ve Düzenli Beslenin!

Doğru ve düzenli beslenme sadece beden sağlığınıza iyi gelen bir şey değil. Elbette ruh sağlığınız içinde oldukça önemlidir. Örneğin; sigara, alkol ve kafeinli içecekler stresi artırdığı gibi bedeninize zarar veriyor. Öğünlerinizi düzenli olarak almanız stresli olma ihtimalinizi düşürecektir. Düzenli bir kahvaltıyla güne başlamak sağlığınız açısından ne kadar doğru bir davranış olduğunu göreceksiniz. Ayrıca suyu bol tüketmenizde yine stres ile baş etmede olmazsa olmazdır.

Sosyalleşmeye ve Sevdiklerinizle Zaman Geçirmeye Gayret Edin!

Stresin belki de panzehridir sosyalleşmek! Aile, arkadaş veya yapılan topluca bir etkinlik zihninizin toparlanmasına, olumsuz düşüncelerin dağılmasına neden olur. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmek, onlarla stresli olduğunuzun konuyu paylaşmak göreceksiniz stresiniz azalmasına neden olacaktır.

Kitap okuyun ve Hatta Birkaç Kelime Yazın!

Sıkıntılar ve stres paylaştıkça azalır. Ama bazen kimseye söyleyemediğiniz bir durum olsa bile yazarak ya da belki birkaç kitap okuyarak etkisini en aza indirebilirsiniz.

Hayatınızı Bir Düzen İçinde Sürdürün!

Düzenli hayat, düzenli zaman harcanması hem kaliteli hem de stressiz bir yaşamın ilk adımlarından. Stres oluşumun önlenmesinde zamanı iyi kullanmanın önemi büyük. Bir yerlere yetişmek, bir işi kovalamak sürekli stres katsayısını artırır. Bunu engellemek için zamanınızı iyi yönetin ve düzenli yaşam kurallarına uymaya çalışın.

Kaliteli ve Yeterli Miktarda Uyuyun!

Uyku hem bedenin hem de zihnin dinlenmesi için önemli bir yaşamsal faaliyet. Eğer uykunuz kaliteli ve yeterli değilse stresli bir güne hazır olun. Çünkü dinlenmeyen zihin ve beden kendinizi yorgun hissetmenize dolayısıyla stresli olmanıza neden olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Can GÜLDÜR
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı