Çocuklar İçin Zararlı Olabilecek Mobil Uygulamalar


3

Günümüzde çocuklar nereye baksalar teknolojik aletler karşılarına çıkıyor. Elbette ki merak etmeleri ve onları kullanmaları çok normal. Önemli olan güvenli olarak kullanabilmeleri. Ancak bilinmeli ki olgunluk çağlarına kadar teknolojik aletleri güvenli kullanabilmeleri de ebeveynlerin elinde. Son yıllarda internet ve mobil oyunlarının çocuklara hem psikolojik hem de fiziksel açıdan ne denli zarar verdiklerini araştırmalar gösteriyor. Renkli görsellere kanıp hepsi çocuklara göredir diyerek indirdiğimiz mobil uygulamalar göründüğü kadar masum olmayabilir. Dolayısıyla çocukların kullandığı bu uygulamaların güvenliği son derece önem arz ediyor. İşte zararlı olabilecek hatta tehlikeli diyebileceğimiz bazı mobil uygulamalar…

Roblox

Roblox

Çocukların yeni nesil Lego’su olarak tabir edilen Minecraft benzeri oyunlar görünüşte çocuğunuz zekâ gelişimi için faydalı olduğu düşünülebilir. Ancak oyun içinde oluşturulan sohbet odaları hiçte masum olmayabilir. Cinsel istismara ve küfrün olabildiği bu odalar çocuğunuzu tehdit edebilir. Her ne kadar Roblox uygulamasına 2017 yılında ebeveyn denetimi getirildiyse de çocuklar için uygun olmayan bir uygulama olduğunu söylememiz gerekir.

Mavi Balina (Blue Whale)

Mavi Balina (Blue Whale)

Dünyada çok sayıda intihar vakasına neden olduğu ileri sürülen Mavi Balina adındaki oyun maalesef adı kadar masum değil. Binlerce çocuğun bu oyun sayesinde tehdit altında olduğunu söylemek oldukça düşündürücü. Uzmanlar bunun sadece bir oyun olmadığını bir siber saldırı olduğunu söylüyor. Akıllı cihazlardaki uygulamasında verilen komutlarla şiddet dolu görevlerin yapılması isteniyor. Ebeveynlerin son derce dikkatli olması bu oyundan çocukları uzak tutması gerekiyor.

Snapchat

Snapchat

Artık herkes snapchat uygulamasını duymuştur. Uygulamada mesaj alındıktan bir süre sonra yok edilir. Sağlıklı gibi görünse de özellikle de genç kullanıcılar tarafından cinsel objeler yönelik fotoğraflar ve imgeler siz farkında olmasınız bile çocuğunuzun karşısında çıkabilir.

Tinder

Tinder

Yine masum gibi görünen bir tanışma platformu. Konumuza göre yakınında bulunan insanlarla tanışmaya hatta daha ilerisi buluşturmaya çalışan bir uygulama. Tinder uygulaması her ne kadar 17 yaş sınırını getirse de fotoğrafları kullanabilmek için Facebook’a bağlanır. Bunun için 13 yaş üstü çocukların kayıt edilmesine olanak sağlar. Böylelikle cinsel taciz, saldırı veya şiddet görme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Kik Messenger

Kik Messenger

Uygulama insanların iletişim kurmasıyla amacıyla yüksek hızda mesajlaşmasını sağlıyor. Ancak Google Play Store ve App Store’a yapılan incelemeler gösteriyor ki, Kik Messenger uygulamasını kullananların çoğu seks için yabancı insanlarla buluşmayı amaçlıyor. Her ne kadar 17 yaş sınırı varsa da çocukların bu uygulamadan da uzak durması gerekiyor.

Whisper

Whisper

Eskiden insanların kendi ile ilgili sırlarını paylaşmasını ve yeni insanlarla tanışmasını teşvik eden PostSecret adında bir uygulama da vardı. Neyse ki kötü mesaj içeriği sayesinde kaldırıldı. Ancak Whisper’da bu uygulamaya benzerlik gösteriyor. Kullanıcıların itiraflarını beğenme, paylaşma ve yorum yapabilmelerine imkân sağlayan bu uygulamada çocuklar için oldukça tehlikeli. Ayrıca konum bilgisi paylaştığı için bir kat daha zararlı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı