Çizgi Altı Reklam Ajanslarının Sonu Geliyor!


0

Reklam ajansları iki yüz yılı aşkın bir zamandır büyük küçük birçok firmanın gücünü artırmak, onları tüketicilere karşı daha alımlı hale getirmek için hizmet veriyorlar. Günümüzde ise iş dünyasındaki rolü daha belirgin bir hal aldı. Türkiye’de 1940’lı yılların ortalarında başlayan reklam serüveni her geçen artarak devam etmiştir. İnternetin hayatımızda yaygınlaşması ile reklam sektörleri de kendi içinde farklılıklar gösterdi. Çizgi altı ajans, çizgi üstü ajans, dijital ajans, sosyal medya ajansı gibi birçok farklı ajans hizmet vermeye başladı. Tüketicinin talebi doğrultusunda kampanyalar, sloganlar, ilanlar bu ajansların sayesinde ortaya çıkıyor. Rekabetin arttığı her geçen gün reklam vermenin önemi de arttı.

Peki, nedir çizgi üstü ve çizgi altı reklam ajansları?

Çizgi üstü reklam

Çizgi üstü reklamları açık hava reklamcılığı olarak da adlandırılır. Tabela, totem, görsel, işitsel ve basılı medyada hazırlanan reklam filmleri, tanıtım malzemeleri hazırlayan ajanslara çizgi üstü reklam ajans denilir. Televizyon, gazete, dergi gibi ana akım medyada yer alan tanıtım ve slogan gibi ilanların dışında yer alan broşür, katalog, etiket gibi daha çok grafik tasarımlarını yapan ajanslara da çizgi altı reklam ajansı denir.

Çizgi altı reklam ajanslarını bitme noktasına getiren nedir?

Çizgi altı reklam ajansları bitme noktasında

Ticari rekabet tabi reklam ajansları arasında da her geçen gün artıyor. Artan reklam ajansı sayısı, kalifiye personel ücretlerinin fazla olması ve rekabetin fiyatları düşürmesi bu ajansların küçülmesine neden oluyor.  Ancak çizgi altı reklam ajanslarının en büyük rakipleri son zamanlarda sayıları oldukça artan serbest grafik tasarımcıları olmuştur. Bu tasarımcılar evlerinden ya da kayıt yaptırdığı bir iş yerleri olmadığı için tabi ki hazırladıkları tasarımlarında maliyetleri düşük oluyor. Bu yüzden birçok markada ajanslara büyük paralar ödemek yerine serbest tasarımcılarla çalışmayı tercih ediyorlar. Bazı markalar ise bu tasarımcıları bünyesinde çalıştırarak çizgi altı reklam ajanslarının pazarlarını oldukça daraltmış durumda. Öyle ki artık freelance tasarımcılar ile müşterilerin bir araya getiren onlarca internet sitesi var. Çoğu müşteri de elbette kendilerini daha güvende hissettikleri bu platformlara geliyor. Ayrıca öyle internet siteleri kurulmuş durumda ki hazır şablonlar kullanılarak onlarca grafik tasarıma aynı anda ulaşma fırsatı sunuyor. Bu da zamandan kazanmak isteyen müşteriler için biçilmiş kaftan anlamına geliyor. Görünen o ki bu ajansların işleri gün geçtikçe daha da zorlaşacak gibi duruyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı