Cittaslow Ağına Aday Olarak Gösterilen Erzincan’ın Kemaliye İlçesi

Sakin şehirlere Cittaslow denilmektedir. İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen koordinasyonda sakin şehir adaylarından biri Erzincan’ın Kemaliye ilçesi..


2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Ülkemizdeki nüfusun büyük bir bölümü, büyük şehirlerin etrafında toplanmış durumda. Mezun olanlar, çalışanlar, işinden memnun olmayanlar, hayallerini bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler.. Kişiler çeşitli sebeplerle göç ediyor. Büyük şehirlere gidenler de var, büyük şehirlerden kaçıp, daha sakin yerlere göç edenler de var.. Kafasını dinlemek ve artık hayatını daha sakin yerlerde sürdürmek isteyenlerin tercihi, sakin şehirlerden yana oluyor. Ülkemizde bu şehirlerin başında Erzincan’ın Kemaliye ilçesi bulunuyor..

 1. 1 Kemaliye İlk Olarak Malatya’ya Bağlıydı


  İlçe ilk olarak 1926’da Malatya’ya bağlıydı. Ancak 1938 yılında Erzincan’a bağlandı. Eski zamanlarda Kemaliye Eğin olarak bilinmekteydi. Adı, Mustafa Kemal’in adından esinlenilerek değiştirilmiştir.

 2. 2 Günümüzde Bile Geleneksel Mimarisini Korumaya Devam Ediyor


  Kemaliye ilçesi, Keban Baraj Gölü kıyısında bulunmaktadır. Görünüm bakımından oldukça etkileyici bir görünümü olan ilçe günümüzde de geleneksel mimarisini koruyor.

 3. 3 Dünyanın En Büyük İkinci Kanyonuna Sahip


  Büyük Kanyon, dünyanın en büyük kanyonu unvanına sahip! Ancak dünyanın 2. Büyük kanyon unvanına da Kemaliye ilçesinde buluna kanyon sahip! Yerli turistler tarafından fazla bilinmeyen kanyon genellikle yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. 2008 yılından itibaren Karanlık Kanyon’da Uluslar arası Doğa Sporları yapılıyor.

 4. 4 Kemaliye’nin Eğin Halıcılığı Ünlü


  Herkesin çok yakından tanıdığı ünlü gezgin olan Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsetmiş olduğu “Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba” sözünde aslında Kemaliye ilçesini kastediyor. Burası Eğin halıcılığı ile ünlüdür. Her yıl bölgenin kalkınması için halı festivali düzenlenmektedir. Gelecek nesillere, bu kültür öğretilmeye çalışılıyor..

 5. 5 Bunun Dışında İlçe Evleriyle de Ünlü


 6. 6 İlçede Pek Çok Tarihi Alan Bulunuyor


  İlçede tahmininizden de daha çok tarihi alan bulunuyor. Bu alanlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Roma Mezarlığı, Endiçi Kalesi, Pigan Kalıntıları, Arsanias Kalıntıları, Ocak Köyü, Ala Mağarası, Orta Camii, Kadıgölü, Pigan Kalıntıları ve Hasgel Kalıntıları..

 7. 7 Halk Küçükbaş Hayvancılıkla Geçimini Sağlıyor


  İlçenin arazisi ne yazık ki tarım yapmak için elverişli değil. Bunun için de bölgedeki sakinler geçimini sağlamak için küçükbaş hayvancılık ve arıcılık ile uğraşıyor. İlçenin daha fazla gelişmesi ve kalkınması içinde turizmin artması şart!

 8. 8 Sakin Şehir Adayı Olabilmek İçin, İçle Sakinler 3 Yıldır Uğraşıyor


  Turizmi uzun zamandır geliştirmek için sürekli çalışan Kemaliye ilçesinin sakinleri bu ağa girebilmek için özellikle 3 yıldır uğraşıyor. Listeye girebilmek için toplam da 54 kriteri sağlamak gerekiyor.

 9. 9 Cittaslow Ağı

  50be23ad-bdb3-49b2-b25c-97e6b72e5743.gif

  1999 yılında İtalya’da otaya çıkan bu ağ hakkında şunları belirtebiliriz: İtalya’da tüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk getirilmediği düşünülüyor. İnsanlar artık mutlu olmak için farklı yaşamlar arıyor. Küreselleşmenin gittikçe artmasıyla üretmekten çok tüketmeye meyilli olan bir nesil oluştu. Bu şekildeki yaşam tarzında da hastalıklar artmaya başladı. Bunu önlemek amacıyla da Cittaslow Ağı ortaya çıktı.

 10. 10 DHA’ya Göre Sakin Şehir Koordinasyon Toplantısı’nda Kemaliye Aday Gösterildi


  DHA’nın yapmış olduğu habere göre İtalya’nın Toroino kentinde düzenlenen Sakin Şehir Koordinasyon Toplantısı’nda Erzincan’ın Kemaliye ilçesi aday gösterildi!

 11. 11 3 Yıldır Sakin Şehir Olmak İçin Çalıştı


  Kemaliye’nin Belediye Başkanı olan Mustafa Haznedar, bu durum için yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

  “10 yıldır Kemaliye’nin doğa ve turizm şehri olmak için uğraşıyoruz ve çalışıyoruz. Bu konuda da aşarı olduk. 141 tur firması daha şimdiden ilçeye gelmeye başladı. Kendimizi artık yurt dışında da sakin şehir olarak tanıtmaya başladık. Bunun için de toplam da 3 yıldır çalışıyoruz. Çeşitli hazırlıklar yaptık. Bu adaylığa girebilmek için toplam da 54 kriteri tamamlamamız gerekiyordu. Bizler de bunları tamamlayarak, dosyamızı Seferihisar Belediyesi’ne sunduk. İtalya’da düzenlenen toplantıda da kabul edildik. Ülkemizdeki 15. Aday olduk. Toplamda 212 şehir var. Bizler inşallah bu şehirlerden bir tanesi olacağız. ”

 12. 12 Sakin Şehir İlçe İçin Başka Adaylar da Var


  Ülkemiz içerisinde Sakin Şehir için aday gösterilen yerler arasında sadece Kemaliye yok. Aynı zamanda da Perşembe, Eğirdir, Serihisar, Yenipazar, Uzundere ve Mudurnu gibi ilçeler de bulunuyor. Toplamda Cittaslow Ağı’nda 14 ilçe aday gösteriliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
Emzirme Dönemindeki Anneler için Sütü Arttıracak Besinler

Emzirme dönemindeki anneler, genellikle sütlerinin yeterli olmadığını ve bu sebepten dolayı bebeklerini yeteri kadar besleyemediklerini düşünüp endişe duyarlar. Anne vücudunun...

21 Haziran Gündönümü Nedir? Gündönümünde Neler Oldu?

Gündönümü Nedir? Yılda iki kez yaşanan, Güneş’in Dünya’ya (Ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu anlara verilen genel addır. Bu dönemler...

Kapat