Cilt Bakımında Zararsız Sandığımız 10 Yanlış Alışkanlık

Herkes temiz ve güzel bir cilde sahip olmak ister. Oysa çoğumuz bazı cilt bakım alışkanlıklarıyla cildimize zarar verdiğimizin farkında bile değiliz.


0

Herkes temiz ve güzel bir cilde sahip olmak ister. Özellikle kadınlar için bu vazgeçilmezdir. Oysa çoğumuz bazı cilt bakım alışkanlıklarıyla cildimize zarar verdiğimizin farkında bile değiliz. Önemsemeden devam edilen bu alışkanlıklar cildimizde geri dönüşü zor olan bazı problemlere yol açabilir. İşte size uzmanlara danışılmadan yapılan ve cilt bakımı hakkında doğru bilinen 10 yanlış alışkanlık…

 1. 1 Güneş Kreminizi Yalnızca Yaz Aylarında Kullanmaktan Vazgeçin!


  Kullandığınız güneş kremleri sadece yaz aylarında değil, her mevsim kullanmamız gereken bir üründür. Çünkü güneş ışınlarına yalnızca yaz aylarında maruz kalmıyoruz. Ayrıca güneş kremlerinin içerisinde bulunan SDF, cildi sadece güneş ışınlarına karşı korumuyor. Günlük hayatta hepimizin sıklıkla maruz kaldığı, telefon ve bilgisayardan yayılan radyasyona karşı da koruyor.

 2. 2 Cilt Bakımın Mevsimlere Göre Değişiklik Gerektirir!


  Cildimiz hassas bir yapıya sahiptir ve mevsim geçişlerinden kolayca etkilenebilir. Bu yüzden rutin bakımlarımızda kullandığımız nemlendiricileri mevsim özelliklerine göre seçmemiz gerekir. Kış aylarında soğuyan hava cildimizi daha çabuk kuruttuğu için yoğun nemlendiricilere ihtiyaç duyarız. Yaz aylarında ise aksine daha hafif ürünler kullanmak, cildimizin nefes almasına yardımcı olur.

 3. 3 Cildimizin Gece Ve Gündüz İhtiyacı Farklılık Gösterir!


  Cildimizin ihtiyaç duyduğu bakım gün içinde değişiklik gösterir. Gündüzleri makyaj malzemelerine ve hava kirliliğine maruz kalan cildimizi koruyacak bakım ürünleri kullanmamız gerekirken, gün sonundan yorulan cildimize de gece boyunca dinlenmesini sağlayan ürünler kullanmamız gerekir.

 4. 4 Spor Aktivitelerinden Sonra Cildin Yeteri Kadar Temizlenmemesi!


  Spor yaptıktan sonra ister istemez cildimiz terliyor. Ter sonucunda tıkanan gözeneklerimizi mutlaka temizlemeliyiz.  Güzel bir temizlik sonrasında da nemlendiricimizi sürebilir ve günümüze ferah bir şekilde devam edebiliriz.

 5. 5 Makyaj Temizleme Mendilleri Sandığınız Kadar Masum Değil!


  Evet, yanlış duymadınız! Makyaj temizleme mendilleri içerisinde bulundurduğu alkolün etkisiyle temizlemeyi bir kenara bırakın cildinizi kurutarak tahriş olmasına sebep olabilir. Alkolsüz makyaj temizleme mendili kullanmanız yararınıza olacaktır.

 6. 6 Cilt Bakımından Sonra Hemen Dışarı Çıkmayın Ve Kafeinden Uzak Durun!


  Güzel bir cilt temizliği yaptınız, gözenekleriniz açıldı ve ferah bir cilde kavuştunuz. Ama ferahlayan cildinizin dış etkilere karşı savunması azalır. Bu nedenle yapılan cilt bakımının ardından kendinizi hemen dışarı atmayın!  Aksi takdirde cildinizi havanın kirliliğine maruz bırakırsınız. Ayrıca cilt bakımı sonrasında alkol, çay ve kahve gibi kafeinli ürünler de cildinize zarar verecektir. Bu yüzden cilt bakımınızı uyumaya yakın yapabilirsiniz.

 7. 7 Makyaj Fırçanızın Temizliğinden Emin Olun!


  Makyaj yaparken yüzünüz için kullandığınız fırçalar tam bir bakteri yuvası! Temizlenmediği takdirde de bakteri üretmeye devam edebilir. Önemsizmiş gibi görünse de cildinize ne kadar zarar verdiğinizi tahmin edemezsiniz...

 8. 8 Ucuz Makyaj Malzemeleri Yüzünden Cilt Sağlığınızdan Olmayın!


  Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj malzemeleri cilt üzerinde en etkili araçlardan biridir. Güzelleşme arzusuyla yapılan makyaj, cildinizde istemediğiniz sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle kullandığınız makyaj malzemelerinin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde piyasadaki ucuz ve kalitesiz malzemeler sonucunda cilt kanseri gibi daha büyük problemlerle karşı karşıya gelebilirsiniz.

 9. 9 Bakım Yaparken Cilt Tipinizi Göz Ardı Etmeyin!


  İnsanların cilt yapısı birbirinden farklıdır. Bazıları kuru bir cilde sahipken, bazıları ise yağlı veya karma bir cilde sahip olabilir. Dolayısıyla bu ciltlerin bakımları da birbirinden farklılık gösterecektir. Öncelikle cildinizin tipini ögrenip, hatta alerji testinizi de yaptırdıktan sonra size uygun maskenizi seçmeniz faydalı olacaktır.

 10. 10 Cilt Bakımı İçin Mutlaka Bir Uzmana Başvurun


  Cilt bakımı oldukça önemli bir konudur ve uzmanı dışındaki insanların verdiği tavsiyeler cildiniz üzerinde sakıncalı olabilir. Bu yüzden internette okuduğunuz her bilginin güvenilir bir kaynaktan olduğuna emin olun.  Bu hassas konu için bir uzmandan yardım almanız şarttır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı