Cennet Ülkemizin Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Doğa Harikası


0

O kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz ki elimizdeki bu nimetin farkında bile değiliz çoğu zaman. Oysa ülkemiz sadece Peribacalarından, Pamukkale’den, Abant gölünden ibaret değil… Keşfedilmeyi bekleyen daha birçok eşsiz güzelliklere sahibiz. Kıyıda köşede kalmış,  yalnızca çok az insanın haberdar olduğu bu doğa harikalarımız saklı cennet olarak varlığını devam ettirmeye çalışıyor. Artık onlara da hak ettiği değeri vermek gerekiyor öyle değil mi? Sadece birkaç örnek bile sizi mest etmeye yetecektir bizce. Belki de bir sonraki tatil planınızı yapacağınız 5 saklı yer.

Egenin İncisi: Kalem Adası (Dikili)

Kalem Adası

İzmir’in keşfedilmeyi bekleyen bu güzelliği insanı adeta büyülüyor. Renkleriyle Maldivler’i hatırlatan Kalem Adasını görseniz Maldivler’e kadar gitmenize hiç gerek kalmayacak. Masmavi denizin ortasındaki bu adada denize girerken kendinizi hiç olmadığı kadar huzurlu hissedeceksiniz. Bir yandan güneşin tadını çıkarırken bir yandan da yeşil ruhunuzu dinlendirecek. Eğer yolunuz buraya düşerse hem Egenin lezzetli sofrasından tadabilecek hem de eğlenceli bir tatil yapacağınızdan emin olabilirsiniz.  Ayrıca su sporlarıyla ilgilenenler için bolca aktivite öneren bu muhteşem adada tatilinizin hem dinlendirici hem de eğlenceli geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Akdeniz Ve Egenin Ortak Şansı: Hayıtbükü (Datça)

Hayıtbükü

Bol bol oksijen alırken berrak mavi bir denizin kenarında güneşlenmek istiyorsanız sizi Hayıtbükü’ ye davet ediyoruz. Ahşap evlerin romantikliği eşliğinde mütevazı bir tatil isteyenlerin adresi olan bu muhteşem belde, tam da Akdeniz ve Egenin birleştiği noktada bulunur. Bir dönem Vedat Milör ile tanınmış olsa da hâlâ ülkemizin keşfedilmeyi bekleyen ender güzelliklerinden. Hem maliyeti düşük hem de maviye ve yeşile doyacağınız bir tatil planlıyorsanız bu harika bölgeyi göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

Karadeniz’de Yeşilin Dansı: Yenice Ormanları (Karabük)

Yenice Ormanları

Yenice ormanlarına gidip mis gibi temiz havayı içinize çektiğinizde kendinizi yeniden doğmuş gibi huzurlu hissedeceksiniz. Doğa âşıklarının durağı olan bu harika orman blokları içerisinde birçok şelale ve bitki türlerine sahip ülkemizin en büyük sayılı orman bloklarındandır. Kaya tırmanışçıları, doğa yürüyüşü tutkunları ve Yenice ırmağıyla gelenler için bünyesinde farklı aktiviteler barındırır. Ayrıca bu ormanların tarihi olarak önemli bir değeri vardır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Cenevizlilerden alınmış bu ormanlar Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından acil müdahale edilmesi gereken 100 sıcak bölgeden biri olmuştur.

Amasra’da Saklı Bir Cennet: Gideros

Gideros

Şehrin yoğunluğundan ve gri betonlarından kaçmak istediğinizde ilk durağınız Amasra olmalı. Amasra‘da ise listenin başı olması gereken Gideros kanyonu. Bu kanyona vardığınızda içinizi kaplayan huzurla kendinizi cennetten bir köşede hissedeceksiniz. Gölü andıran yapısıyla doğaseverler için büyüleyici bir mekân. Yalnız kalıp kafanızı dinlemek ve kamp yapmak istiyorsanız Gideros sizin için biçilmiş kaftan niteliğinde bir yer. Biraz bakıma ihtiyaç duysa da muhteşem manzarasıyla kusurlarını kapatıyor.  Huzuru doğada arayanlar için kaçırılmaması gereken harika bir yer olduğundan şüpheniz olmasın.

Antalya’nın El Değmemiş Toprakları: Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu

Masmavi berrak suyu, şehrin gürültüsünden uzak sakinliği ve temiz oksijeniyle sizi muhteşem bir tatil bekliyor. Olimpos’a çok yakın bir yerde bulunan bu koyda, mavinin ve yeşilin büyüleyici dansını seyretme şansınız olacak.  Tırmanmak, yüzmek, tekne turu yapmak için gidebileceğini en güzel mekânlardan biri burasıdır. Her sezon sakinliğini koruyup fazla kalabalık olmayan bu kanyonu özellikle mayıs ve eylül aylarında tercih etmenizi öneririz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı