Çalışmaya Katkı Sağlayan Faktörler


0

Uzun veya kısa süren her türlü işte, çoğu insan işini zevk alarak yapmak ister. İşlerin ertelenme sorunu, işin zamanında bitmesine engel olur ve dolayısıyla da işten zevk alınmasını engeller. İşlerin zamanında ve bundan keyif alarak yapılabilmesi için birkaç faktör vardır.

İşe Başlamadan Önce Plan Yapmak

plan yapmak

Plansız yapılan iş düzensiz olacağından, bu işi takip etmek zorlaşır. Bunun sonucunda da işler genellikle istenilen sürede bitmez. Bu nedenle her zaman bir işe başlamadan önce detaylı bir plan yapılmalıdır. Her gün ne kadar ilerleneceği belirlenip, bazı hedefler konulmalıdır. Bunlar yapıldığı takdirde hiç bitmeyecek gibi görülen işlerin, planlandığından daha çabuk bitmesi bile olasıdır.

Çalışılan Ortamın Düzenli Olması

düzenli ortam

Düzenli bir ortamda çalışmak, düzensiz bir ortamda çalışmaya göre verimliliği kayda değer ölçüde arttırmaktadır. Bazen fark edilemese de dağınık bir ortamda bizi etkilemediğini düşündüğümüz unsurlar, verimliliğimizi düşürebilmektedir. İşimize tamamen konsantre olabilmek için çalıştığımız ortamı düzenli tutmamızda yarar vardır.

Sosyalliğe Yer Vermek

sosyallik

Sosyallik denildiğinde akla sosyal medya ve internet ile ilgili benzeri şeyler gelmemelidir. Bunlar her ne kadar sosyal gibi görünse de aslında gerçek sosyallik değillerdir. Gerçek sosyallik, bir ekrana bakmadan ve oturduğumuz yerde kısıtlı kalmadan başka insanlarla etkileşim halinde olmaktır. Hiç gitmediğimiz yerlere gidip vakit geçirmek, yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak veya arkadaşlarla vakit geçirmek buna örnek olarak verilebilir.

Saatlerce çalıştıktan sonra kafa dinleme amacıyla telefonla geçirilen vakit, aksine beynimizi daha fazla yormaktadır. Bu nedenle bir süre çalışmanın ardından telefonla ilgilenmek yerine sosyal faaliyetlerde bulunmak, hem beynimizi dinlendirmektedir hem de daha sonra çalışırken işimize daha iyi odaklanabilmemizi sağlamaktadır. Çalışma için gerekli enerjini en iyi şekilde toplamak için gerektiği zaman sosyalleşmek çok önemlidir.

 

Kendini Ödüllendirmek

kendini ödüllendir

Eğer bir işi bitirdiğimizde veya işin bir kısmını hallettiğimizde kendimizi ödüllendirirsek, daha sonra yapacaklarımız için fazlasıyla motive oluruz. İnsan, neredeyse her şeyi karşılık bekleyerek yapar. Çalışırken para kazanmak isteriz ve belirli periyotlarla çalışmamızın sonucu olarak para kazanabiliriz ve bu bizi motive eder. Tek motivasyon kaynağı para değildir ve para dışında birçok motivasyon kaynağı vardır.

Bir işi bitirmeden önce belirli derecede ilerledikçe kendimizi ödüllendirirsek ve işin o kısmını bitirmeden önce o ödülü düşünürsek, bu bize fazlasıyla motivasyon kaynağı olacaktır ve verimliliğimizi arttıracaktır. Belirli periyotlarla o işe ara verip başka şeylerle meşgul olmak ve o işi düşünmemek bile basit bir motivasyon kaynağıdır. Motive olmak için masraflı ve zahmetli şeylere gerek yoktur. En basit şekilde bile motivasyonumuzu fazlasıyla arttırabilir ve bunun sonucu olarak ta işimizi en verimli şekilde yapabiliriz.

Uykuya Önem Vermek

uykuya önem vermek

İnsan ne kadar başarılı olursa olsun, uykusuz kaldığı süre arttığı sürece başarısı da aynı oranda azalacaktır. Uykunun önemi çoğu zaman çoğu konuda vurgulanır. İşimizin yoğunluğundan sonra kendimizle yalnız kalabildiğimiz en önemli zaman uykuda olduğumu zamandır. Uykumuzu alıp güne güzel başlamak ta başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdendir. Güne nasıl başlarsak günün geri kalanı da hemen hemen öyle geçer. Bu nedenle iyi bir uyku uyuyup güne güzel başlamak bütün bir günü etkilemektedir.

İşe yoğunlaşıp uykusuz kaldığımız zamanlarda agresif davranma ihtimalimiz artar ve dikkat eksikliğimiz de ortaya çıkar. Bunun sonucunda da uyanık kaldığımız süre boşa gitmiş kadar verimsiz geçmeye başlar. Bu yüzden uyuyup işe ertesi gün devam etmek, uyumadan o işi bitirmeye çalışmaktan çok daha verimlidir. Buna ertesi güne yetiştirilmeye çalışan işleri katmamak gerekmektedir. Böyle durumlarda insan ister istemez uykuyu düşünemez olabilir.

Bu nedenle gerekmediği durumlarda uykusuz kalınmamalı ve verimliliği en üst seviyede tutmak ve güne en güzel şekilde başlamak için sağlığa ve uykuya önem verilmelidir.

Konu ile ilgili yakından ilgili Başarı için izlenmesi gereken 10 adım konulu makalemize göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı