Buji Nedir ? Ne İşe Yarar ? Ne Zaman Değiştirilmelidir ?


0

Bir arabanın verimli çalışması için motorunun kusursuz çalışıyor olması gerekir. Motorun çalışması ise benzin deposundan iletilen yakıtın, yanma odasında yakılması süreci olarak özetlenebilir. Bu yazımızda motorun çalışması için gereken sistemlerden birisine dair detayları sizlerle paylaşacağız. Motorun beş farklı ateşleme sistemi arasında yer alan buji nedir? Ne işe yarar? Ne zaman değiştirilmelidir?

Yapı olarak basit bileşenlere sahip olan buji, kontrolü ve değişimi doğru zamanlarda yapılmadığı takdirde motorda ciddi aksaklıklara yol açabilir. Aracınızın kilometre bakımını yaptırırken, buji kontrollerini aksatmamanız, güvenli bir sürüş için gereklidir. Bu yazıda, “Buji ne zaman değiştirilir?” sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

Buji Nedir?

buji nedir

Depodan yanma odasına iletilen benzin yakıtının yanma odasında sıkıştırılması sonrasında, yanma işlemini kıvılcım ile başlatan parça buji adını taşır. Bu noktada en önemli husus ise “buji” isimli bu parçanın, ateşleme süresini en iyi zamanlama ile yapmasıdır.

Kıvılcım Ateşlemesi Doğru Yapılmazsa Ne Olur?

Buji doğru zamanlama ile kıvılcım ateşlemesini gerçekleştirmelidir. Peki kıvılcım ateşlemesi doğru yapılmazsa ne olur? Sıvı yakıt, yanma odasında madde yapısı değişmeden aynı şekilde kalır. Elektrik akımını taşıyan iletken parçaların (elektrot) doğru dizilimi ile gerçekleşen kıvılcım ateşlemesini buji başlatır. Doğru çalışmadığı durumlarda, motor aksamında yol açtığı aksilikler araç performansına da yansıyacaktır.

Buji Hangi Araçlarda Bulunur?

İçten yanmalı motorlarda bulunan buji, ateşleme sisteminin 5 temel parçası arasında bulunuyor. İşlevini küçük bir yıldırım olarak özetleyebileceğimiz buji, yanma odasında kıvılcım oluşturur. Bu kıvılcım, aracın doğru çalışmasını sağlar.

Bujiyi Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Buji gövdesinin en başında terminal uç kısım adını taşıyan bir parça yer alır. Aşağıya inildikçe, tırtıklı bir yapıya sahip olan izolatör tırnağı vardır. Buji dış kısmı porselen izolatör kaplaması, uç izolatör, buji vidası, sızdırmazlık pulu ve sıkma vidası bölümlerine sahiptir.  

Bujinin temel hammaddesi alüminyum oksit olup, süt rengi olarak gözle görülen kısım da porselenden oluşur.

Buji Ne Zaman Değiştirilmelidir?

buji ne zaman değiştirilmeli

Belli bir kullanım ömrü olan buji, bu ömrü verimli geçirmesi adına belirli aralıklarla temizlenmelidir. Bujinin, arabanın yaptığı kilometre ölçüsünde, değiştirilmesi tavsiye edilir.

10 bin ilâ 15 bin kilometre aralığında temizlenmesi gereken buji için tavsiye edilen ideal yenilenme dönemi ise 20 bin ilâ 30 bin kilometre civarıdır.

Buji Nasıl Temizlenir?

  • Temizliği kendiniz yapacaksanız, buji temizleme konusunda dikkat etmemiz gereken noktalar var. Buji sökümü sırasında silindire toz ve yabancı madde kaçma ihtimali çok yüksektir. Bujinin tam olarak çıkarılmadan sadece gevşetilerek etrafının temizlenmesi önerilir.
  • Temizlik işlemi bittikten sonra bujinin gevşek kalıp kalmadığı iyi kontrol edilmelidir. Eğer yeterince sıkılaştırılmamışsa ateşlemede çıkacak olan aksaklık sonrası silindir sistemi de buji de zarar görebilir.
  • En önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta ise buji temizliği sırasında motorun soğuk olmasıdır. Eğer motor soğuk olmazsa buji yuvalarının çatlayabilmesi ya da bozulması olasıdır.

Buji Eskimiş veya Çatlamışsa Ne Olur?

buji eskimiş veya çatlamışsa ne olur

Motor sisteminde bozukluk yapan parça buji olabileceği gibi motordaki bir aksaklık da bujiyi bozabilir. Yüzey bozulması durumu yaşanan bujilerde ateşleme sistemindeki aşırı yükleme gibi durumlar da hesaba katılmalıdır. Bujinin bozuk olduğunu arabanızdaki çekme problemleri ve performans düşüklüğünden anlayabilirsiniz.

Rölantide giderken normal zamandan daha fazla titreme, parça parça çalışma gibi tepkiler veren arabalar da bujinin bozuk olduğuna işaret eder.

Yakıt tüketimi ile de buji bozukluğunu öğrenebilirsiniz. Normal şartlarda 10 litre yakıt tüketen arabanız 12 litre sarfiyata yükseliyorsa eğer buji bozulmuş olabilir. Bu tarz durumlarda orijinal parça ile değiştirilen buji yakıt tüketimini de düşürür.

Buji Çeşitleri Nelerdir?

İki farklı kısımda üretilen bujiler sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Sıcak buji ile soğuk buji arasındaki fark, burun porseleninden anlaşılır. Soğuk buji tipinde buji porseleni ya da diğer bir adıyla burun porseleni kısa olur. Normalden az ısınır çünkü yanma odasının sıcaklığına daha az maruz kalır.

Buji porseleni uzun olan sıcak bujilerin ısı yalıtımı ve dayanma kapasiteleri, soğuk buji tipine göre daha düşüktür. Çünkü yanma odasının sıcaklığına soğuk tipe nispeten daha fazla maruz kalır.

Buji Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araca en uygun olanının seçilmesine özen gösterilmelidir. Buji tercihinde, marka ürünlerin seçilmesi araç performansını da olumlu etkileyecektir. Korozyona karşı dayanıklı olan, gaz kaçağı tehlikelerini yaşatmayacak modeller tercih edilmelidir. Ucuz ve uygunsuz buji, ateşleme sisteminde yol açacağı aksaklıkların yanı sıra, akım kaçağına sebep olur. En önemlisi de aracın yuvasına ve dişlilerine göre tam ölçülerde olan bujinin tercih edilmesi gerektiğidir.

Otomobiller de en çok görülen arızalar konulu makalemize göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
Migrene İyi Gelen Besinler

Migren gündelik yaşamımızı etkileyen şiddetli baş ağrısıdır. Genç yaşlardaki kadınlarda migren oranın erkeklere oranla daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Migren...

500 TL Banknot 2018 de Çıkacak mı?

2018'in ilk çeyreğinden itibaren hızla yükselen dolar ve euro, seçimlerden sonra da pek düşmedi. Açıklanan enflasyon oranları, dövizin bir süre...

Kapat