Keyifle İzleyebileceğiniz En İyi 10 Brezilya Filmi

Geçmişten günümüze en çok izlenmesi tavsiye edilen Brezilya filmlerinin ilk 10’unu sizlerle paylaşıyoruz.


4

100 yıla kadar olan sinema geçmişiyle Brezilya, belki de sektöre yön veren ülkelerden birisidir. Gelin, bu ülkenin iz bıraktığı 10 adet Brezilya filmleri hangileri hep birlikte bakalım.

 1. 1 Limite – 1931


  Mario Peixoto’nun henüz 22 yaşında çektiği tek film olan Limite, iki kadın ve bir adamın küçük bir tekne de kayboluş hikayesini anlatıyor. Dönemin önemli müzik insanları Erik Satie, Igor Stravinsky’de harika besteleriyle eşlik ediyor.

 2. 2 O Pagador de Promessas – 1962


  Katalolik adamın inancı yüksektir. Eşeğinin iyileşmesi halinde oldukça büyük bir haçı 40 kilometre uzakta bulunan kiliseye götüreceğine dair adam adamıştır. Eşek iyileşir ve haç için kiliseye gittiklerinde kapalı olduğunu görürler. Açılmasını beklemekten başka şansı olmayan çifti, büyük bir trajedi beklemektedir.

 3. 3 Vidas Secas – 1963


  Nelson Pareria dos Santos imzası taşıyan Vidas Secas, Brezilya filmleri akımına yön veren bir yapımdır. Brezilya’nın ücra köşesinde hayat süren ve son derece maddi zorluklara yaşamaya çalışan ailesinin deneyimlerini izleyebilirsiniz.

 4. 4 A Meia Noite Levarei Sua Alma – 1964


  Dönemin politik endişelerini, sosyal gerçekliklerine atıfta bulunan film, tüm dünya genelinde ilgi görmeyi başarmıştır. Kendisine çocuk doğuramayan bir kadının yerine kendisine başka bir eş bulma çabasında olan karakter sizde pek çok iz bırakabilir.

 5. 5 O Padre e a Moça – 1966


  Taşra da görevli olan papaz ve burada yaşayan genç bir kızın duygusal yakınlaşmasını izleyeceğiniz film, Joaquim Pedro de Andrade imzasına sahip. Bölge sakinlerinin toplumsal alışkanlıklarının bu ilişkiye karşı çıkmasını hayretler içerisinde seyredeceksiniz.

 6. 6 Terra em Transe – 1967


  Film hayali Güney Amerika ülkesi El Dorado’da geçmektedir. Bu ülkede gerçekleşen iktidar mücadelesi ve ideolojik ayrılıklar iki politik lideri bir şekilde de olsa karşı karşıya getirecektir.

 7. 7 O Bandido da Luz Vermelha – 1968


  Filmin hikayesi tanınan ve önemli suçlara karışan gerçek birinden alan film, dönemin en uzun metrajlı yapımları arasında. 60’lı seneleri kasıp kavuran filmde Avrupalı fakirlerin elitlerin eline düşerek yaşadıkları sıkıntıları bizzat görebilirsiniz.

 8. 8 Pixote: A Lei do Mais Fraco – 1981


  Sao Paolo’nun arka sokaklarında henüz çocuk olan Pixote’nin yaşadıkları sizleri derinden etkileyebilir. Suça bulaşmaları neredeyse imkansız olan çocuklar, uyuşturucu ve fuhuş yollarından kurtulabilecek midir?

 9. 9 Cidade de Deus – 2002


  Devletin kurduğu ve ismine ‘Tanrı Kent’ dedikleri bölgede geçen filmde çocuklar, bu kavramdan uzak bir hayat sürmektedir. Silah kullanmak, uyuşturucu ticareti ve daha pek çok güncel konunun ele alındığı önemli Brezilya filmleri seçeneği olmaktadır.

 10. 10 Arabia – 2017


  Andre, alüminyum fabrikasının yaşam alanını kirlettiği Güney Brezilya şehrinde yaşam sürmektedir. Bu fabrikada çalışan Cristiano’nun şans eseri günlüğüne ulaşan Andre, dönmemek üzere kentten ayrılır ve soluksuz maceralara atılır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı