Botoks Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde medyayı takip eden birçok kişi Botoks kelimesini duymuştur. Peki Botoks nedir?


0

Botoks’dan bahsedildiğinde insanlar ikiye ayrılıyorlar. Bir grup, gözünün önünde robot bir yüz ifadesi canlandırıyor. Hiç bir şekilde ifade göstermeyen bir yüz insanlara çekici gelmek şöyle dursun, oldukça tedirgin edici geliyor. Fakat ikinci grup onlar oldukça pozitif yaklaşıyorlar, çünkü denediler…

Deneyen grup genellikle uygulamadan çok memnun oluyor. Uygulama için doğru kişiyi seçmek, her tedavide olduğu gibi burada da kilit görevi görüyor. Deneyimli ve yetenekli ellerde, gerçekten kullanıcıları çok memnun eden neticeler alınabiliyor. Yöntemin bir başka avantajı da, fazla vakit ayırmaya gerek olmamasıdır. Ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabilmektedir. Bir başka avantajı da acısız ve etkili bir uygulama olmasıdır. Şimdi Botoks nedir detaylıca değinelim.

Botoks’un Tarihsel Gelişimi

Botoks Tarihsel Gelişimi

Kısaca botoksun tarihini incelediğimizde, botoksun aslında Clostiridium botulinum adlı bir mikroorganizma tarafından üretilen çok etkili bir zehir olduğunu görüyoruz. Botulinum toksini, özellikle yiyeceklerle alınarak vücuda girdiğinde, ilk önce merkezi sinir sistemine yerleşmektedir. Botuluinum’a maruz kalan kişi, felç geçirir ve sarsılarak ölür. Geri dönüşümü olmayan bir mekanizmadır.

Botoks Nedir?

Botoks nedir

Ama bunlar, çok çok geride kalmış bilgilerdir. 18.yüzyıldan bu yana her şeyin değişime uğradığı gibi, botulinum toksini de, bilim adamları tarafından kullanışlı hale getirildi. Dr.Scott tarafından ilk kez 1973 yılında izole edilen toksinin, yine aynı tarihlerde tıpta insanlığın hizmetinde kullanılması için çalışmalara başlandı. Ve botoks yöntemi olarak karşımıza çıktı. O günden bu yana, şaşılık, migren, yüz felci, göz kapağı, yemek borusu kasılmalarında, aşırı terleme ya da vajinusmus tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Günümüzde artık insanlar, çok daha genç, güzel ve aktif görünmek istiyorlar. İşte burada da yine imdada botoks yetişiyor. Cerrahi bir müdahaleye gerek duyulmadan acısız ve hızlı bir şekilde kırışıklardan kurtulmamamızı sağlıyor. Botoks, ortalama olarak 8 aya kadar da etkili olabilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Botoks uygulaması da, yine her uygulama gibi, yapılan elden ele değişen bir uygulamadır. Bu nedenle uygulama yaptıracağınız doktorunuzdan daha önce yaptığı müdahalelerin fotoğrafını görmeyi talep edin.

Bu uygulamayı yaptırması önerilmeyen grupta, kas hastaları ve hamileler yer almaktadır. Bunun dışında herkes botoks yaptırabilmektedir. Günümüzde çok sık yapılan bir uygulama haline geldiği için hem uygulayan doktor, hem de uygulama merkezleri sayısı oldukça artmıştır. Bu nedenle de botoks uygulamasının fiyatları, ilk piyasaya sürüldüğü zamana göre çok daha uygun hale gelmiştir. Kadınların bayıldığı bu uygulama yalnızca kadınlar arasında kullanılmıyor. Erkekler de en az kadınlar kadar botoks uygulaması yaptırıyor. Sonuçtan da memnun kaldıklarını söylüyorlar. Yapılan araştırmalar, erkeklerde saç ektirmeden sonra gelen en favori kozmetik uygulamasının botoks olduğunu göstermektedir

Üstelik bu uygulamayı sadece genç görünmek ya da kırışıklıktan kurtulmak isteyenler kullanmıyor. Aynı zamanda yüzündeki ifadeyi değiştirmek isteyen genç insanlar da doktordan botoks uygulaması yapmasını isteyebiliyorlar. Bütün yaptıranlar gibi sonuçtan gençler de memnun görünüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı