Buralarda Yağmur Eksik Olmaz! Gitmeden Önce Tedbirinizi Almanız Gereken Yerler


1

Yakın zamanda daha önce hiç gitmediğiniz bir ülkeye, gezi veya iş amaçlı bir seyahat planınız varsa bu yazımız sizi yakından ilgilendirebilir. Neden mi? Yeni yerler görmek, gezmek kulağa çok hoş geliyor fakat gittiğiniz bu yerlerde gökyüzüne sürekli kara bulutların çöktüğünü görünce hayallerinizin suya düşmesini istemeyiz. Bu yüzden gitmeden bavulunuza eklemeler yapmayı ihmal etmeyin. Yoksa ansızın sicim gibi yağan yağmurun ortasında kalakalırsınız bizden söylemesi… Peki, bol yağmurlu yerler listesinde nereler var dilerseniz beraber göz atalım…

Çerapunçi / Hindistan

Çerapunçi Hindistan

Muson yağmurlarının en şiddetli şekilde kendini gösterdiği ve bol yağmurlu yerlerin başında Çerapunçi var. Burada düşen yağış miktarı yıllık 12000 mm. Ve bu rakamla küçük bir yerleşim yeri olan Çerapunçi, dünyanın en fazla yağış alan yeri olmuştur. İşin ilginç tarafı da bu kadar yağmur sadece bahar ve yaz mevsiminde yere düşüyor. Kışları kente kuru ve soğuk bir hava hakim.

Bol Yağmurlu Yerler: Kauai / Hawaii ABD

Bol Yağmurlu Yerler: Kauai / Hawaii ABD

Kauai, ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı bir adadır. Uçsuz bucaksız okyanus manzarasıyla huzurun ve sakinliğin tadını çıkaracağınız, doğal güzellikleriyle sizi mest eden bu muhteşem ada aynı zamanda bol yağmurlu yerlerden birisi. Yağmuru severim deseniz bile zaman geçtikçe canınızı sıkabilir.

Debungia / Kamerun

Debungia / Kamerun

Bir Batı Afrika ülkesi olan Kamerun’a zaten tropikal iklim hâkimdir. Ülkenin genel olarak yağışlı olduğunu duymuşsunuzdur. Fakat Debungia şehrine o kadar çok yağmur yağar ki, yıllık 10.160 mm ile dünyada ilk üçe girmeyi başarmıştır.

Bol Yağmurlu Yerler: Chaco / Kolombiya

Bol Yağmurlu Yerler: Chaco / Kolombiya

Eğlenceleri ve danslarıyla meşhur olan Güney Amerika ülkesi Kolombiya’nın iklimi tropikal olmasına rağmen, bölgelere göre farklılık gösteriyor. Ama bir bölgesi var ki hava sürekli bir açılıyor bir kapanıyor. Dünyanın en bol yağmurlu yerlerinden biri olan Chaco’ dan bahsediyoruz. Yılda düşen 8.992 mm yağışı duyduğunuzda eminim gitmeden yağmurluğunuzu hazırlarsınız.

Bol Yağmurlu Yerler: Greytown/ Nikaragua

Bol Yağmurlu Yerler: Greytown/ Nikaragua

Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’ da iklim, yıl içinde sıcak ve yağışlı olarak iki döneme ayrılır. Kıyı kesimler oldukça yağışlı. Haliyle bir sahil ilçesi olan Greytown da bol yağmurlu yerlerden birisi. Yemyeşil doğasında gezmek isterseniz, kıyafetlerinizi ve ayakkabınızı ona göre ayarlayın. Çünkü bir sandaletle o yağmurun çamurun içinde yürümenize gönlümüz el vermez.

Ben Newis / İskoçya

Ben Newis / İskoçya

Hemen hemen dört mevsimin de yaşandığı İskoçya’da Büyük Britanya’nın en yüksek dağının bulunduğu Ben Newis için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Genellikle dağcıların uğrak yeri olan bölge bol yağışın etkisi altında. Gerçi İskoçlar hallerinden gayet memnun. Hatta şöyle derler ‘’Yağmurlu bir gün, öğleden sonranızı müze ve galerilerde geçirmeniz için bir fırsattır’’.

Freetown / Sierra Leone

Freetown / Sierra Leonne

Bir Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone’ in başkentidir Freetown… Atlas Okyanusu kıyısında yer alan şehir, dünyanın 4.büyük doğal limanı olması sebebiyle de görülmesi gereken yerler arasındadır. Ancak okyanus kenarındaki bu bol nemli şehre özellikle mayıs-ekim ayları arasında gitmek durumundaysanız kendinizi bol yağışlı günlere hazırlayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı