Blog Yazmak, Nasıl Blog Yazılır, Blog Yazarak Para Kazanmak


0

İnternette zaman geçirmeyi seven herkes, en az bir kez “Blog yazarak nasıl para kazanılır?” diye düşünür. Blog yazarak para kazanmak gerçekten mümkün mü? Mümkünse, bu nasıl başarılır? Unutmayın ki günümüzde adı duyulan pek çok fenomen, yola sıfırdan çıktı. Sabrettiler, istikrarlı bir şekilde yürümeye devam ettiler ve başardılar.

Dilerseniz ilk olarak blog kavramını ele alalım, ardından blog yazarak para kazanma konusuna geçelim.

Blog Nedir?

blog nedir

10 yılı aşkın bir geçmişi olan “blog” kavramı, adını web-log kelimelerinden alır. Dönem içinde başındaki ‘we’ düşen ve günümüzdeki hâlini alan “blog” sözcüğü, esasında bir seyir defteri mantığı taşır. İnternette yaptığınız gezintilerde girdiğiniz sayfalarda gördüklerinizi ve ilgi çekici bölümleri bir arada tutmaya dayanır. Blog tutanlara blogger, blog üzerinden metin yazmaya ise blogging adı verilir.

Bir blog, tek bir temaya (örneğin sinema, edebiyat, futbol) değinebileceği gibi; blogger’ın zevkine göre hep farklı temalarda yazıların toplandığı bir alan da olabilir. Bu tamamen, kişisel inisiyatiflere dayanır.

Bloglar, günümüzde pek çok servis sunucusunun, hâlâ ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir. Özellikle sade ve okuyucuyu yormayan temalar tercih edildiğinde kısa zamanda iyi bir ziyaretçi sayısı yakalamak mümkün.

Blog Yazarak Para Kazanma

blog yazarak para kazanma

Blog yazarak para kazanmak için, her şeyden önce özgün içerikler hazırlamak gerekir. Bu, etik olarak da doğru olandır. Peki, bir blog açtınız, temanızı belirlediniz, hatta bir logo hazırlayıp en üste yerleştirdiniz ve en sonunda da yazmaya başladınız… Para kazanmaya nasıl başlayacaksınız? Tahmin edebileceğiniz gibi, bunun için fazlasıyla trafik çekmeniz, yani blogunuzun fazla tıklanması gerekir. Bunun için de her şeyden önce iyi bir ‘blogger’ olmanız gerekir.

Nasıl Blogger Olunur?

nasıl blogger olunur

Beş adımda iyi bir blogger olmak mümkün. Bu adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Konularınızı iyi seçin.

Tutku ile yazacağınız, yazma şevkinizi arttıracak konular seçin. Bu, sizi gitgide daha iyi şeyler yazmaya itecek.

Bir tek siz yazın.

Niş” olarak tabir edilen, o alanda daha önce kimsenin yazmadığı konular üzerine eğilin. Bir tek siz yazarsanız, bir tek siz okunursunuz.

Sosyal olun.

Sosyal medyayı iyi kullanın. Her platformda aktif bir şekilde yer almanız sizin lehinize olur. Böylece daha çok okura, daha hızlı ulaşırsınız.

Başka blog yazarlarını tanıyın.

İş ağı olarak kafanızda canlandırın. Bir network ne kadar geniş olursa, beklenmedik işbirlikleri de o kadar olasıdır. Başka bloggerlar ile tanışın, etkinliklerine katılın.

Diğer bloglara bağlantı sağlayın.

Çekinmeyin! Başkasının yazısını görünür kılmak, sizin gücünüzü azaltmaz. Aksine, dış bağlantılarınız ne kadar kuvvetli ve güvenilirse, Google sizin prestijinizi o kadar güçlendirir.

Mutlaka kaynak verin!

Her şeyden önce etik anlayış! Eğer bir yazınızda başvurduğunuz kaynaklar varsa, bunları belirtin. Okuyucunuzun gözünde daha ciddi bir yer edinebilirsiniz.

Kendinizi geliştirin.

Eğer blog yazarlığını profesyonel bir iş olarak görmek, düzenli bir gelir elde etmek istiyorsanız kendinizi her daim geliştirmeyi prensip edinmelisiniz. Yazdığınız alan veya alanlarla ilgili yenilikleri takip edin, seminerlere katılın.

Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün mü?

blog yazarak para kazanmak mümkün mü

İyi bir blogger olma konusunda adımlar atıyorsanız, sade ve kafa karıştırmayan bir blog oluşturup; yazacağınız konuları da kafanızda şekillendirmişsiniz demektir. Sosyal medya üzerinde gerekli hesapları da açtıysanız; artık blog yazarak para kazanmak için diğer adımları atabilirsiniz. Yazının devamı için ilk olarak yapılacaklar listenizi hazırlayıp, kontrol ederek ilerleyin.

Paylaş butonlarınız var mı?

Yazdığınız tüm yazıların altında, paylaş butonu olmalı. Okuyucular, sabırsızdır. Okur okumaz paylaşabiliyorsa, paylaşır. Aksi takdirde başka bir sayfaya geçip giderler.

Bildirimleriniz açık mı?

Feedburner benzeri e-posta abonelik servislerinden birisine üye olun. Ardından size verilecek olan kodu web sitenizde uygun alana yerleştirerek ziyaretçilerinizin sizin yazılarınıza abone olmasını ve hâliyle, yazılarınızı daha aktif takip etmesini sağlayacaksınız. Bir e-bülten abonelik listesinin ne kadar işe yarar olduğunu, blog yazarlığı serüveniniz daha da ciddileştiğinde göreceksiniz.

Google reklamlarını aldınız mı?

Google Adsense üzerinden bir kayıt gerçekleştirerek, Google’dan yazı bazında tıklama endeksli reklam alabilirsiniz. Üstelik ekstra bir şey yapmanız gerekmeden! Siz yazılarınızı özgün bir dille yazmayı sürdürdükçe, ziyaretçinin ilgi alanlarına göre ve blog konunuzla alakalı farklı reklamlar çıkacak. Tıklama başına hesabınıza işlenecek kazanç ne kadar düşük olsa da, eğer başarılı bir şekilde ilerliyorsanız gün sonunda hesabınız beklentinizin çok ötesinde olacak.

Bu üç adımı da gerçekleştirdiyseniz, sizin için cevap belli: Blog yazarak para kazanmak mümkün.

Konu ile yakından ilgili Dünya’da para kazanma yöntemleri konulu makalemize göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı