Blockchain Hakkında Merak Edilen Her Şey

Son zamanlarda adı sıkça duyulmaya başlanan ve Bitcoin ile daha da merak uyandıran Blockchain ile ilgili her şey...


0

Günümüzde son zamanlarda herkesin ağzında Blockchain dolanıyor. Peki, Blockchain nedir? Yeni teknoloji içerisinde bulunan bu kelime Blok Zinciri anlamına gelmektedir. Kimileri için son derece önemli olmakla beraber kimi için, ekonominin sorunu olarak tanımlanıyor. Kripto paraları yakından takip edenlerin hâkim olduğu bu tanımlama hakkında sizlere merak edilenleri listelemek istiyoruz. Blok Zinciri nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nedir?

Blockchain Hakkında

Blockchain Hakkında

Blockchain kelimesinin aslında Blok Zinciri anlamına geldiğini belirtmiştik. Mantığı sayesinde bilginin merkezsizleşmesini mümkün kılmaktadır. Son derece önemli bir teknolojidir. 

Bilgilerin blok halinde ulaşmasını sağlayan bu sistem, bilgilerin herkes için zincir şeklinde saklanmasına yardımcı olmaktadır. Bu teknolojinin sağlamış olduğu en önemli yararların başında, internetten herkesin takip etmiş olduğu ve müdahale etmenin imkânsız olduğu veritabanların oluşturulması noktasında son derece önemlidir. 

Blockchain denildiğinde herkesin aklına hemen hemen Bitcoin gelmektedir. Son zamanların en fazla kullanılan sanal parasının başında gelen Bitcoin, işlemlerin geri alınmadığı ve beraberinde dışarıdan müdahalenin imkânsız olduğu Blok Zinciri sayesinde günümüzdeki konumuna gelmiştir. 

Bir noktadan bir noktaya yollanan Bitcoin emri, hiçbir şekilde durdurulamaz, iptal edilemez. Aktarımın ne kadar süreceği burada önemli değildir. Bu aktarım sırasında bu işleme banklara, hükümet ya da bir hacker müdahale edemez. Blockchain’in en önemli temsilcisi aslında Bitcoin’dir. Ekonomik anlamda piyasanın yeni yüzü olarak da belirtilebilir.

Çeşitli Bilgileri Saklar

Blockchain bilgi saklar mı

Blok Zinciri, üç farklı bilgi türünü saklayabilmektedir. Bu noktada örnekler vermemiz gerekirse:

  • İlk bilgi türü: İşlem, saat, miktar ve tarihi göstermektedir. Bunlar son derece temel ve önemli bilgilerdir. 
  • İkinci bilgi türü: Bu katmanda ise, katmandaki işlemlerin kimin veya ne tarafından yapıldığı üzerine çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Burada işlemler hakkında hiç kimsenin bilgisi bulunmamaktadır. Dijital imza ya da kod bulunmaktadır. Bu da işlemin sağlamlığını belirtmektedir.
  • Üçüncü bilgi türü: Diğer blokların biribirnden ayrılması noktasında son derece önemlidir. Hash adını taşıyan bir kod bulunmaktadır. Bütün bloklar tek ve özeldir. Hiçbir şekilde, hiç kimse tarafından kaybedilmemektedir. Bilgiler sonsuza kadar korunmaktadır. İşlemden sonra geriye dönüp bakabilirsiniz. 

Blockchain Çalışma Sistemi Hakkında

Blockchain çalışma mantığı

Yeni bir blok oluşturma sistemi anlamına gelen Blockchain, Blok Zinciri üzerinde yapılan bir işlemdir. Ekonomik anlamda bir örnek vermemiz gerekirse:

Blok Zinciri kullanan bir mağazadan alışveriş yaptığınızı hayal edin. İlk aşama için işleminizin yerine getirilmesi için talepte bulunursunuz. Verdiğiniz talep sayesinde sistem üzerinden kayıt etmiş olursunuz. Merkezi sistem üzerinden yaptığınız talep doğrulanır. Doğrulama sonrasında işleminiz bir blok içerisinde saklanmaktadır. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi “Hash” kodu sistem üzerinden oluşturulmaktadır. Kod oluştuktan sonra sistem Blockchain üzerinden ölümsüz hale getirilir. İşlem artık gizli değil, Blok Zincirine ulaşan herkes tarafından görüntülenebilir.

Gizlilik Noktasında Son Derece Önemlidir

Blockchain gizlilik son derece önemlidir

Bir hesaba havale yaptığınızı ya da kredi kartı ile internetten alışveriş yaptığınızı hayal edin. İşlemlerinizi yaparken, kişisel bilgilerinizi girmeden işlemi ne yazık ki tamamlamanız mümkün değil. Kimlik numarası, adres, telefon bilgisi gibi çeşitli bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri girdiğiniz anda yaptığınız işlemler karşıya aktarılır. 

Gizlilik konusunda Blockchain son derece önemlidir. Bilgilerin saklanması noktasında hiçbir özel bilgiye ulaşılamaz. İçerisinde dijital sembolleri barındıran bu işlemler anonim olarak gerçekleştirilebilir. Para aktarma ya da çeşitli ödeme işlemlerinde de anonim olarak işlem yapmak mümkündür.

Güvenilir Bir Teknolojidir

Blockchain güvenirlilik

İşlerin merkezi olmadan ilerlemesi, güvenli olmasını sağlamaktadır. Yapılan bütün işlemlerde, bütün bilgiler binlerce bilgisayarlarda farklı bloklar içerisine kaydedilmektedir. Bu şekilde bilgilerin yok edilmesi zaten mümkün değildir. Bu zincir tek bilgisayarda çalışıyor olsa bile, sistem kaydetmeye devam etmektedir.

Kullanım Alanlar Hakkında

Blockchain kullanım alanları

Blockchain’in kullanıma alanın son derece sınırsız. Günümüzde bütün sektörler aslında bilgi ile yönetilmektedir. Bu sebeple de bilgiler aktarılmakta ve kaçınılmaz olarak da sıkı bir şekilde saklanmaktadır. Bu noktada günümüzde Blok Zinciri dünyaya yön vermektedir. 

Genel olarak sağlık zincirinde kullanılmaktadır. Herkes tarafından takibin kolay bir şekilde yapılabilmesi, son derece işleri kolaylaştırmaktadır. Sektör içerisinde bilgi paylaşımını kolaylaştırmakta ve doktorlar arasındaki bilgi paylaşımını da kolaylaştırmaktadır. 

Blockhain sayesinde dünya farklı bir hale gelebilir. Bu teknolojiye başka bir şekilde ulaşmak mümkün değildir. Bununla beraber bu teknoloji sayesinde şirketlerin maliyetleri önemli ölçüde düşmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı