Black Mirror Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Bilim Kurgu Türünde Film Önerileri


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Black Mirror bildiğiniz üzere 2011 yılından beri hayatımızda. Her bölümünü merakla bekleyen sevenler, diziyi soluklarını tutarak izliyor. Channel 4 kanalında sevenleriyle buluşan dizinin yaratıcısı herkesin de bildiği gibi Charlie Brooker’dir.

Bizler, dizinin fanları olarak o kadar önemli bir noktaya geldik ki, diziyi takip etmeyen arkadaşlarımıza zorla, diziyi izlettiriyor, diziyi izlemeyenleri de aramızdan dışlıyoruz. Netflix’de geçtiğimiz hafta Black Mirror Bandersnatch olarak bizlerle buluştu. Film, olay örgüsü sebebiyle oldukça konuşuldu. Şu sıralar film ortalığı kasıp kavurmakla devam etsin. Bizler Black Mirror sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bilim kurgu türündeki filmlerden bahsetmek istiyoruz.

 1. 1 1971 Yılındaki A Clockwork Orange


  Kitabının da olduğu bu film, modern zamanın en önemli filmi olarak karşımıza çıkıyor. Gecenin geç vakitlerinde, gençler üzerindeki modern toplumu ele alır. Kahramanlarıyla beraber film son derece ilginç bir şekilde ele alınıyor. Black Mirror tadında bir film.

 2. 2 1927 Yılındaki Metropolis


  Metropolis bu noktada tam bir klasik film olduğunu belirtebilirsiniz. Son derece önemli bir eserdir. Bilim kurgunun temeli olarak da ifade edilebilir. Günümüze de ışık tutmaktadır. Film tarihi ve teknikleri noktasında son derece özel bir yerdedir.

 3. 3 1985 Yılındaki Brazil


  1984 yılında karanlık bir gelecekte geçen Brazil filmde devlet olgusunun zorbalığını görebilirsiniz. Bireyler kafeslere hapsediliyor ve zorla hükmediliyor. Bireyler bu dönem içerisinde sadece hayalleriyle mutlu olabiliyor. Filmde artık bir noktadan sonra izleyiciler ve hayaller ve gerçekleri ayırt edemiyor. Alt metinler ve müzikle birleşerek izleyenleri son derece zorlamaktadır. Black Mirror sevenlerin seveceği bir film.

 4. 4 1995 Yılındaki Ghost in The Shell


  Mamoru Oshii’nin film haline geldiği bu eser, son derece önemli. Teknolojinin her şeyden üstün olduğu bir dönemi bizlere gösteriyor. İnsanlar, robotlar, sanal yaşam aslında müthiş bir şekilde kurgulanıyor. Film, çekildiği yıl itibariyle de son derece önemli bir kurgusallığı içerisinde barındırıyor. Tema, hikâye ve müzik noktasında son derece önemli bir anime.

 5. 5 1999 Yılındaki Matrix


  Black Mirror hayranlarının bayılacağı bir film, Matrix, adını herkesin duyduğu film, aslında “Magnum Opus” olarak belirtilebilir. Matrix serisi bilindiği üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Bu da sinema dünyasının en önemli filmlerinin başında gelmektedir. Bu noktada ilk film 1999 yılında hayatımıza giriyor. Film yapısı, konusu ve efektleriyle herkesin aklında yer edinmeyi başarmıştır. Bizlere aslında özgür iradenin bir illüzyon olduğunu net bir şekilde ifade edebilmektedir. Bilgisayar içerisinde kaybolan insanlar için imge ve gerçeklik birbirini içerisine geçmiş bir haldedir. Bu noktada son derece önemli oyuncuların olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

 6. 6 1971 Yılındaki THX 1138


  Black Mirror filmini sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Filmin adı sizlere son derece değişik geliyor değil mi? Yönetmenliğini George Lucas’ın yapmış olduğu ilk uzun metrajlı film olarak biliniyor. Filmin diğerlerini tahmin edebilirsiniz. Star Wars! Film, aslında gişedeki beklentiyi karşılayamıyor. Son derece estetik bir şekilde konusunu anlatan filmdeki yapı sanatsaldır.

 7. 7 2001 Yılındaki Donnie Darko


  Yönetmenliğini Donnie Darko, yazarlığını ise Richard Kelly’in yapmış olduğu filmimiz, “Mindfuck” filmlerinin piri olarak bilinmektedir. Olay örgüsü noktasında son derece çeşitli öğeleri içerisinde barındıran film, izlenildiği ilk andan itibaren izleyenleri içerisine çekiyor. Bu noktada kahramanlarını son derece güçlü bir yolculuğa çıkartıyor. Tabuları yıkan son derece önemli bir eser. Black Mirror gibi akla kazınan filmlerden bir tanesidir.

 8. 8 2013 Yılındaki Her


  İlham verici bir yönetmen olan Spkie Jonze tarafından üretilen Her filmi, son derece önemli. Charlie Kaufman’un yazarlığını yapmış olduğu son derece orijinal bir iştir. Drama, romans ve bilim kurgu yönünün son derece güçlü olduğu film, ihtiyaçları, zekayı ve davranışların aslında nasıl değişebileceğini bizlere gösteriyor. Black Mirror gibi bu noktada da son derece önemli oyuncuklar ortaya koyuluyor.

 9. 9 2002 Minority Report


  Yakın gelecekte geçen film, toplumsal suç odlusunun sınırlandırılması üzerinedir. Bu film bize Fransız bir düşünür olan Jean Baudrillard tarafından örnek gösterilerek, bebeğin doğum sonrası alınıp, potansiyel suçlu olarak gören iktidarların sterilizasyonlara başvurulacağı belirtiliyor. Paradoks üzerine son derece güçlü ve önemli bir eser. Black Mirror filmini sevenlerin mutlaka izlemesi gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
yaşlılık belirtileri
Yaşlanmanın Önüne Geçebilmek İçin Yapılan Bilimsel Çalışmalar

Yaşlanmak hayatın getirilerinden bir tanesi olmasına rağmen kimse yaşlanmak istemiyor. Matematiksel olarak yaşlanmanın önüne geçmek imkansız bulunsa da bilim insanları...

Jet Lag Etkisinden Kurtulma Yöntemleri
Jet Lag Etkisinden Kurtulma Yöntemleri

Uzun süreli yolculukların ne yazık ki bazı ciddi bedelleri olabiliyor. Özellikle Kuzey-Güney yönünde olan uçak yolculuklarından ziyade Batı-Doğu yönünde yapılan...

Kapat