Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Yabancı ülkelerin birçoğunda Şükran Günü'nden sonraki Cuma günü "Black Friday" yani "Kara Cuma" olarak adlandırılır. Peki ama bu ismin verilmesinin nedeni nedir?


2

Müslümanlar için Cuma gününün kutsal bir gün olması, ülkemizde “Kara Cuma” olarak bu alışveriş çılgınlığını tartışmalı hale getirmektedir. Müslümanlığa yönelik bir saldırı gibi görülüyor olan Black Friday (Kara Cuma) aslında farklı nedenlerden dolayı çıkmıştır ve bu şekilde adlandırılmıştır.

Şükran Günü tatilinden sonraki güne denk gelmesi sebebiyle bu isimle adlandırıldığı da söylenen Black Friday için aslında çok farklı bir durum da söz konusudur. Borsada yaşanan çöküşün Kara Cuma ismini doğurduğu da söylenmektedir.

Borsa Felaketi ve Black Friday (Kara Cuma)

Black Friday, 24 Eylül 1869 tarihinde meydana gelen bir borsa felaketi olarak bilinmektedir. O günde yaşanan spekülasyonunun ardından altın fiyatlarındaki düşüş, borsayı etkileyerek çöküşe sebep oldu. Mağazalarda yaşanan ekonomik kriz sonucunda da kampanyalar yapılarak alışverişin canlandırılması hedeflendi.

Mağazaların yapmış olduğu ciddi indirimler sonrası halkın yoğun talebi hem ekonominin canlanmasına hem de her yıl kutlanacak olan Black Friday'ın ortaya çıkmasına sebep oldu. Ülkemizde isminden dolayı hoş bir izlenim bırakmayan Kara Cuma için farklı isimler kullanılarak kampanyalar yürütülüyor. Muhteşem Cuma, Efsane Cuma ve Altın Cuma gibi birçok isim bu kampanyalar kapsamında değerlendiriliyor.

Neden Kara?

Kampanyaların olduğu, ürünlerde ciddi indirimlerin yaşandığı ve ekonominin canlanmasını sağlaması düşünüldüğünde bu güne KARA yakıştırması çok mantıklı gelmiyor. Ama farklı bir yönden düşünüldüğünde olay biraz daha mantıklı bir hal almaya başlıyor. Öncelikle bugün resmi tatil değil! Ayrıca mağazalar daha hava aydınlanmadan açılarak alışveriş çılgınlığı başlıyor. Bu kadar indirim bir araya gelince de yaşanacak olan alışveriş çılgınlığının oluşturduğu kaos ortamı bugünün KARA olarak adlandırılmasına sebep olmuş.

Black Friday (Kara Cuma) Ne Zamana Denk Gelir?

Aslında net bir tarih yok. Şükran Günü'nün kutlandığı Perşembe gününden sonraki gün yapılmaya başlandığı da olmuştur, bazı mağazacıların Pazartesi ve Çarşamba günlerini tercih ettiğini de! Takipte kalmak lazım!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı