Çocuklara Bilgisayar Programlama Öğretmek İçin En İyi Uygulamalar


1

Teknolojiyle iç içe geçmiş olan yaşadığımız çağa, tüm dünya en iyi şekilde ayak uydurmuş. Yediden yetmişe her yaştan insan, teknolojik ürünlerle çok yakından ilgileniyor. Özellikle çocuklar… Ama artık tüketici olmaktan çıkıp, üretici konumuna geçmenin zamanı geldi. Çocuklar, bağımlısı olduğu oyunları neden kendileri de üretemesin? Bu pekâlâ mümkün… Özellikle Avrupa’da çocuklara okuma yazma öğrenmeye başladıklarından itibaren programlama yapmayı öğreterek, onları hem bilişsel hem de kariyer anlamında hayata hazırlıyorlar. Biz de “Ağaç yaşken eğilir” dedik ve sizler için araştırdık. İşte basit, eğlenceli oyunları ve içerikleriyle kodlama ve bilgisayar programlama için uygulamalar

Codable ( 5+ yaş)

Codable

Web, iOS ve Android üzerinden Türkçe olarak sunulan uygulama, çok kapsamlı programlara sahip. Özellikle programlamaya yeni adım atacak çocuklara, programlamayı ve problem çözmeyi zevkli bir ortamda eğlenceli hale getiriyor.

Bilgisayar Programlama İçin Uygulamalar – Move The Turtle (6+ yaş)

Bilgisayar Programlama İçin Uygulamalar - Move The Turtle (6+ yaş)

Bilgisayar programlama için uygulamalar arasında yine küçük çocuklara hitap edenlerden biri Move the Turtle… iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılan uygulamada sevimli bir kurbağa çocuklara eşlik ediyor. Temel programlama kavramlarından başlar ve yavaş yavaş zorlaşarak ilerler. Böylece çocuğunuz kademeli şekilde daha kalıcı olarak öğrenir.

Daisy the Dinosaur ( 7+ yaş)

Bilgisayar programlama için uygulamalar - Daisy the Dinosaur

iOS sisteminde bulunan en güzel bilgisayar programlara uygulamalarından biri. Çocuklar, sürükle-bırak yöntemiyle Papatya dinozoru hareket ettirerek programın objelerini, sıralamayı, döngüyü rahatlıkla öğrenebiliyor.

Bilgisayar Programlama İçin Uygulamalar – Scratch ( 7+ yaş)

Bilgisayar Programlama İçin Uygulamalar - Scratch ( 7+ yaş)

Bilgisayar programlama için uygulamalar denildiğinde akla ilk gelen uygulamadır.  MIT öğrencileri ve çalışanları tarafından 2003 yılında tasarlanmış ve en çok tercih edilenler arasına girmiştir. Kullanımı kolay olan bu programlama dili,  çocukların sanal legolara benzeyen stratch bloklarını kullanarak hayal edeceği her şeyi yapmasını sağlıyor.

Light-Bot (9+ yaş)

Light-Bot

Yapboz uygulaması mantığıyla çocukların programlama öğrenmesini eğlenceli hale getiriyor. Ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunan uygulamada çocuklar, karşısına çıkan bulmacaları çözerek adım adım ilerler. Bu oyun içinde prosedürler, döngüler gibi akış mantığı verilerek programlamanın temel mantığı veriliyor. Verilen görevler doğrultusunda çocuklar sağ sol ileri geri komutlarını kullanarak istenilen hedefe ulaşmaya çalışır.

Hopscotch (9-12 yaş)

Hopscotch

Stratch’ye benzer bir mantıkla hareket eden uygulamada, sezgisel şekilde blokları kullanarak bir bina oluşturmaya çalışılıyor. Çocukla bu şekilde kodlamanın temellerini öğrenirken kendi animasyonlarını ve oyunlarını eğlenerek üretiyor.2013 ve 2014’te birçok ödüle layık görülmüş olan uygulamayı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bilgisayar Programlama İçin Uygulamalar – Twine (12+ yaş)

Bilgisayar Programlama İçin Uygulamalar - Twine (12+ yaş)

Programlamanın teknik bilgilerinde kendini kasmak istemeyen çocukların ilk adresi tabi ki Twine… Bu uygulamada herhangi bir kod öğrenmeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Çünkü uygulamanın amacı kod yazmayı öğretmek değil, doğrusal olmayan oyun tasarımlarını ve hikâyelerin nasıl yapılacağını öğretmek. Bu özelliği sayesinde sadece çocukların değil, yetişkinler ve eğitimciler de dâhil olmak üzere her yaştan kullanıcının ilgisini çekmeyi başarmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı