Berlin Duvarı Neden Yapıldı?


0

1961-1989 yılları arasında Doğu Almanya ile Barı Almanya arasında yer alan utanç duvarı olarakta bilinen bu duvar, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya göç ve kaçışlarını engellemek amacıyla inşa edilmiştir. Soğuk Savaş’ın en önemli sembolü olan bu duvara Sovyetler Birliği ve Doğu Almanya  Die anti-Faschistischer Schutzwall (“Anti-faşist Koruyucu Duvar”)  adını vermişti. Bu duvar ile Barı casuslarını engelleyerek Doğu Berlin’e girmelerini engellemek gerekliydi.

Batı Almanya’da duvar, Doğu Berlinlilerin Batı Berlin’e göç etmesini durdurmak amacıyla Sovyet girişimi olarak tanıtılmıştı. Göçlerin sebepleri arasında yönetimin baskıları, ekonomik problemler, kısıtlanma hissi ve korku gibi etkenler vardı ve bu duvar yıllarca unutulamayacak olaylara neden oldu. Birçok aile bireyinin birbirini göremedi ve hatta birçok birey hayatını kaybetti.

Berlin Duvarı’nın Yapılış Amacı Nedir?

2 Dünya Savaşı’nı kaybeden Almanya ve başkenti Berlin işgalci ülkeler tarafından ( İngiltere, Fransa, Amerika ve Sovyetler) tarafından dört kısım olarak paylaşılmıştı.

Her bir bölge müttefikler tarafından kontrol ediliyordu. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği ya da Fransa tarafından kontrol altında tutulacaktı. Ve Sovyetler Birliği tarafından kontrol edilen Berlin’de müttefikler tarafından dört bölgeye ayrılmıştı. Sovyetler Birliği ile yaşanan anlaşmazlıklar ABD, İngiltere ve Fransa; Batı Almanya ve Batı Berlin’i kurmak için bölgelerini birleştirdi ve Sovyetler Birliği’ne de Doğu Almanya ve Doğu Berlin kalmış oldu. Berlin Duvarı’nın sadece 43 kilometresi (27 mil) Batı Berlin’den Doğu Berlin’i ayırıyordu. Duvarın büyük bir kısmı Batı Berlin’i Doğu Almanya’nın geri kalanından ayırdı.

Batı İttifakı Almanya’nın yeniden birleşmesi için Doğu Almanya kısmındaki Sovyetlere karşı cephe almış ve güç oluşturmuştur. Bunun Sovyetler tarafından fark edilmesi yeni rejim ve çözümleri beraberinde getirmişti. Doğu Almanya’da ki otoriter yönetim halkı bıktırdığından Batı Almanya’ya kaçışlar başlamış ve 1952 yılında Doğu Almanya ile Batı Almanya arasındaki sınır belirginleşmiş olup 13 Ağustos 1961’de duvar bir gecede örülmüş ve tel örgüler ile çevrilmiştir.

Tel örgülere rağmen 270.000 kişi çoktan Batı Almanya’ya ulaşmayı başarmıştır. Kaçanlara engel olabilmek için doğu tarafı beyaza boyanmış, mayınlar döşenmiş, gözetleme kuleleri dikilmiş, çelik kapılar yapılmış, geniş alanlara ışıklandırmalar yapılmış yine de kaçmak isteyenlere engel olunamamıştır. Uzunluğu yaklaşık olarak 46 kilometre olan Berlin duvarından tahmini olarak 240 kişinin geçmek isterken öldüğü bilinmektedir.

Berlin Duvarı Doğu Almanya ve Batı Almanya’yı birbirinden ayırıyor olarak bilinir ama bu pek doğru değildir.  Doğu ve Batı Almanya’yı birbirinden ayıran az bilinen ve karıştırılan İç Alman Sınırıdır. Berlin Duvarı Batı Berlin’i Doğu Berlin’den ve Doğu Almanya’nın geri kalanından ayırmaktadır.

Berlin Duvarı’nın Yıkılışı

Sosyalist Birleşik Partisi lideri olan Walter Ulbricht tarafından Sovyet güçlerine yapılan çözüm teklifleri ile düşünülmeye başlanmıştır. Utanç duvarından en çok zarar gören “Bernauer Strasse” olmuştur. Burada pencereler doğu kısmına baktığından insanlar bu pencerelerden atlayarak Batı kısmına geçmeye çalışmışlar ve bunun önüne geçebilmek için daha sonraları bu evlerin önce pencereleri kapatılmış sonra komple yıkılmıştır. Alman Demokratik Cumhuriyeti bu kaçışları engelleyemediğini anlayarak 9 Kasım 1989’da geçişlerin serbest olduğunu duyurmuştur. Binlerce insan Doğu ve Batı kısmından bu duvarın yanına gelerek birleşmesini duvarın yıkılmasını ve tekrar birleşmesini istemişlerdir. 13 Haziran 1990 yılında yıkılmaya başlayan duvarın yıkılması bile 2 yıl sürmüş 1992 yılında tamamlanmıştır.

Acı ve utanç duvarı olan Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra Almanya özgürlüğüne kavuşmuş ve bununla birlikte Alman Demokrat Cumhuriyeti’nin sonu da gelmiştir. Doğu Almanya’nın vatandaşları Polonya, Çekoslovakya, Macaristan, Yugoslavya gibi ülkelere göç etmiş ve oradan da trenlerle başka ülkelere kaçmışlardır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı