Beklenmedik Sonla Biten Düşündürücü 27 Film Önerisi


0

Sizi düşündürecek, şaşırtacak film arıyorsanız sitemize mutlaka göz atmalısınız. Sonunu tahmin edemeyeceğiniz, beklenmedik sonla biten en iyi filmleri sizler için derledik…

1-Fight Club/Dövüş Kulübü (1999)

Dövüş Kulübü

IMDb puanı: 8.9

Tür: Gerilim, Dram

Jack tekdüze bir yaşamı olan kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelen, hiç arkadaşı olmayan bir adamdır. Tavsiyeler üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılmaya başlar ve burada Marla ile tanışır. Jack ve Marla tüketici kültürün anlamsızlığına karşı bir tutum sergilerler. Jack bir yolculuk sonrasında evinin yandığını öğrendiğinde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı olan Tyler Durden’i araması ile hayatı değişir. Birlikte bira içtikten sonra Tyler’in Jack’i kışkırtması ve kendine yumruk attırması ile başlayan kavga Jack’in hayatında bambaşka bir sayfa açacaktır. Jack Tyler’in yanına taşınır ve Tyler’in liderliğinde bir dövüş kulübüne katılarak dövüşmeye başlarlar. Dövüş Kulübünün kendine özgü kuralları vardır. Ve  popüler hale gelen bu kulüp sayesinde işler gittikçe ilginçleşir.

2-Olağan Şüpheliler / The Usual Suspects (1995)

IMDb puanı: 8.7

Tür: Polisiye, Gerilim

San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştıran polis 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parasına rastlar. Teknedeki yangından kurtulan iki kişi vardır. Biri vücudu yanıklarla dolu olan korkmuş bir Macar teröristi diğeri ise Verbal Kint adında ki tetikçidir. Sorgu sırasında Kint 6 hafta öncesinden başlayarak tüm olayları anlatmaya başlar. Olaylar göründüğünden daha karmaşıktır. Beş suçlunun bir araya geldiği, kaçırılan bir kamyonun olduğu ve bir suç lordunun olduğu Kint anlattıkları arasındadır.

3-Yedi / Se7en (1995)

IMDb puanı: 8.6

Tür: Polisiye, Gerilim

Seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki dedektifin kafa karıştırıcı hikayesini konu alan filmde katil 7 ölümcül günahı işleyen kendi gözündeki suçluları öldürmektedir. Yedi ölümcül günah Hristiyanlık inançlarına göre  Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Oburluk, Yıkıcılık ve Tembellik’tir. Başrollerinde Brad Pitt ve Morgan Freeman, Gywneth Paltrow yer almaktadır.

4-Prestij / The Prestige (2006)

IMDb puanı: 8.5

Tür: Dram, Fantastik, Gerilim

İzlediğim en iyi filmlerden bir tanesi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Film Victoria Devri’nde iki sahne sihirbazı arasındaki çekişmenin dozunun artması ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkarmak amacı ile tehlikeli bir rekabete dönüşmesini konu almaktadır. Bu iki güçlü sihirbazın başlarda dost iken en büyük numaralarının ters gitmesi ile aralarındaki dostluk düşmanlığa dönüşür ve yollarını ayırırlar. Beklenmedik sırlar ve numaralar ile aklınızı başınızdan alacak bir film mutlaka izlemelisiniz.

5-Memento/Akıl Defteri (2000)

akıl defteri

IMDb Puanı: 8,5

Tür: Gerilim

Şık giysiler giyen, Jaguar marka araba kullanan Leonard Shelby ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan biridir. Dışarıdan bakıldığında iş adamı gibi görünse de aslında hayatını karısına tecavüz ederek öldüren katili bulmaya adamıştır. Fakat Leonard’ın bir sorunu vardır. Tedavi edilemeyen ve ender rastlanan bir hafıza kaybı nedeniyle kazadan önceki dönemleri hatırlasa da 15 dakika öncesinde nerede olduğunu ne yaptığını unutmaktadır. Her şeyi fotoğraflayarak not alan bu adamın katili bulma isteği onu farklı yerlere götürecektir.

6-Amerikan Güzeli / American Beauty (1999)

IMDb puanı: 8.5

Tür: Dram

Orta sınıf bir Amerikan ailesinin yaşadığı dağılma ve çöküntüyü konu edinen filmde Lester adındaki bir babanın kızı ve orta yaş bunalımına giren karısıyla iletişim kuramamasını ve monoton yaşamından tiksinmesi üzerine işinden ayrılarak yeniden genç hissetmeye çalışmak için yapmadığı şeyleri değerlendirmeye başlamasını konu almaktadır. 16 yaşındaki kızının güzel arkadaşı Angela ile arasında oluşan tuhaf cinsel bir gerilimden sonra kızı ve karısı ile arasındaki bağ iyice kopacak ve herkes farklı yerlere sürüklenecektir. 5 Oscar kazanan film Sam Mendes’in yönetmenliğinde çekilmiştir.

7-A Beautiful Mind/Akıl Oyunları (2001)

akıl oyunları

IMDb Puanı: 8,2

Tür: Dram

Asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu alan filmin başrollerinde Russell Crowe oynamaktadır. John kazandığı bir burs ile Princeton Üniversitesi’nde eğitim almaya başlar ve parlak zekasından dolayı uyum sorunu yaşar. Dahi John inanılmaz bir teori üzerinde çalışmaya başlar ve kanıtlama aşamasına kadar gelir. Dahi matematikçimiz zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar ve kurgusal gerçeklik ile asıl gerçekleri ayırt edememeye başlar. Film Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak yapılmıştır. İki önemli dalda Oscar ödülü kazanan film seyircileri bambaşka bir kurguyla şaşırtmıştır

8-Shutter Island/Zindan Adası (2010)

zindan adası

IMDb Puanı: 8,1

Tür: Gerilim

İzlediğim en iyi filmlerde ilk 5’e giren Zindan Adası Leonardo Di Caprio’nun şahane oyunculuğu ve Martın Scorsese’nin yönetmenliğinde bir başyapıt halini almıştır. Filmde Teddy Daniels ile Chuck Aile isimli  iki polis memurunun, Rachel Solando adında ki akıl hastasının kaybolması ile Zindan Adası adı verilen bölgeye görev icabı gönderilmesini konu alır. Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma için giden bu iki polisin esrarengiz olaylar karşısında ki tavırları ve hastanede çığırından çıkan işler davayı araştırmada zorlanmalarına neden olsa da zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlarda kaybolacaktır. Filmde ki olaylar sizleri tahmin edilmeyecek yerlere sürükleyecektir. İzlemeyenlerin mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.

9-The Sixth Sense/Altıncı His (1999)

altıncı his

IMDb Puanı: 8,1

Tür: Gerilim, Dram

Psikiyatr Crowe uzun yıllardır mesleğini arkasında bırakarak geçmişte yaşadığı korkunç bir tecrübe ile baş etmeye çalışan biridir. Yıllar önce bir saldırıya uğrayan ve ölüm tehlikesinden kurtulan Crowe şimdilerde küçük bir çocuğun doktorluğunu yaparak çocuk ile yakınlaşacak ve çocuğun kimseyle paylaşmadığı bir sırrı öğrenecektir. Küçük çocuğun bu sırrı hem çocuğun hem de doktor Crowe’un hayatında bir kırılma noktası olacaktır. M.Night Shyamalan’ın en önemli yapıtlarından olan bu film korku-gerilim türündeki en iyi örneklerden bir tanesidir. Film döneminin sürpriz son kavramının öncüsü olmuş ve “Unbreakable’, ‘Signs’ ve ‘The Village’ gibi kendi türlerinde sıyrılıp dikkat çeken filmlerden.

10-Magdalene Sisters/ Günahkar Rahibeler (2002)

IMDb puanı:7,8

Tür: Dram

İrlanda’da aileleri ve kilise tarafından acımasız ve insanlık dışı Magdalene Manastarı’na gönderilen 3 genç kız etrafında dönmektedir. Cezalandırılmak için buraya gönderilen kızları günahı ise bekar bir kadın olmak, güzel ve say olmak, çok zeki olmak ya da sessiz kalmak istemeyen bir tecavüz kurbanı olmak…  Günahları için hiç durmadan bir köle gibi çalışmaları gerekir. Bu genç bedenlerin tek umudu buradan kaçmaktır. Filmde anlatılanların gerçekdışı olmadığı iddia edilmiş ve 1996 yılında Magdalene Manastırı kapatılmıştır.

11-Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

IMDb puanı: 7.7

Tür: Dram, Fantastik

2002 yılında Evan Treborn yoğun stres yaşadığı bir dönemlerde baygınlık geçirmektedir. Bunun sebebi ise çocukluğunda yaşadığı cinsel tacizler ve psikolojik travmalardır. Tesadüf eseri zamanda yolculuk yaparak geçmişe dönebildiğini fark eden Treborn geçmişindeki kötü anılarını silmeye ve çocukluğuna geri dönmeyi başarır. Geçmişini yeniden kurgulamaya başlayan Treborn bilim kurgu ve gerilim ögelerini de barındırmaktadır.

12-Yedi Yaşam / Seven Pounds (2008)

IMDb puanı: 7.7

Tür: Dram

Yaşam hayat ve ölüm, bağışlama ve pişmanlık, dostluklar ve yabancılar, aşk ve kefaret üzerine sorular soran filmde şaşırtıcı bir aşk öyküsü yer almaktadır. Yedi isimden oluşan bir liste her şeyin başlangıcı oluyor. Ben Thomas, Holly Apelgren, Connie Tepos, George Ristuccia, Nicholas Adams, Ezra Turner ve Emily Posa isimlerinin bulunduğu bu listede tek ortak nokta her bir ismin yaşamlarında bir dönüm noktasına ulaşmış ve maddi, manevi yardıma ihtiyaçları olmasıdır. Bu isimlerin Ben’in kefaret planın bir parçası olduklarından haberleri yoktur ama kalp hastası olan Emil Rose Ben’in beklemediği bir şey yaparak dünyasını alt üst eder.

13-Sihirbaz / The Illusionist (2006)

IMDb puanı: 7.6

Tür: Dram, Gerilim, Fantastik

Farklı dünyalardan gelen insanlar arasındaki aşkın onaylanmaması ile başlayan filmde Sophia adındaki aristokrat bir ailenin kızı marangoz bir ailenin oğlu olan Eisenheim’a aşık olması ve çevreden aldıkları tepkiyi konu alır. Yasak aşk olarak bakılan bu ilişkide Eisenheim ülkeyi terk ederek Dünya’yı dolaşır ve 15 yıl sonra bir illüzyonist olarak ülkesine geri döner. Sophia o sırada nişanlanmak üzeridir ancak yeniden karşı karşıya gelince aşkları alevlenir. Sophia’nın nişanlısı Prens Leopold ve Eisenheim arasında beklenmedik bir mücadele başlar.

14-Miss Sloane/Bayan Sloane (2016)

IMDb puanı:7,5

Tür: Dram, Gerilim

Hırslı ve kazanmak için tüm fırsatları zorlayacak potansiyele sahip olan Elizabeth Sloane işinde başarılı bir lobicidir.  Silah sahibi olmak için özgeçmiş bildirisinin zorunlu olduğu bir yasa ile ilgili kampanya başlatır ancak karşısında güçlü ve tehlikeli silah lobisi vardır. Miss Sloane kazanmak için kendisini ne kadar tehlikeye atacaktır?

15-Öldüren Sis / The Mist (2007)

IMDb puanı: 7.2

Tür: Korku, Dram

Büyük bir fırtınadan sonra tüm kasabayı basan bir sis meydana gelir. Bu yoğun sis ile birlikte insanları yiyerek beslenen yaratıklar ortaya çıkar ve bu durumdan habersiz birçok insan bir süpermarkette kapana kısılarak yaşamlarını sürdürmeye çalışır. Stephen King’in romanından uyarlanan film gerilim dolu ve beklenmedik olay kurguları ile doludur.

16-Beni Unutma / Remember Me (2010)

IMDb puanı: 7.2

Tür: Dram, Romantik

Robert Pattinson’un başrol olduğu film, New York’ta yaşayan bir ailenin beklenmedik bir trajedi sonrası çökmesi, Tyler adındaki genç adamın babasına isyan etmesini konu alır. Tyler tesadüfen Ally isimli bir kız ile tanışır ve kendisini anlayan birini bulur. Ally’nin onu anlaması ve yanındayken rahat hissetmesi ile gönlünü ona kaptıran Tyler sırılsıklam aşık olur ve hayatın anlamını da mutlu aşkında bulur. Bazı sırların ortaya çıkması ile ikisini birbirine bağlayan şeyler aksi yönde etki etmeye başlar ve trajedik sonuçlar doğurur.

17-Das Finstere Tal /Karanlık Vadi (2014)

IMDb puanı:7,1

Tür: Western

19. Yüzyılın sonlarına yaklaşılan kimsenin gitmediği, tanımadığı bir kasabaya bir yabancı gelir. Bu yabancı kimse tarafından tanınmadığı gibi Amerikalı bir fotoğrafçı olduğunu söyleyerek kışı kasabada geçirmeye başlar. Kasabalılar Greider isimli bu yabancıdan rahatsız olsada gelişinin asıl nedenini sonradan öğreneceklerdir.

18-Game Night / Oyun Gecesi (2018)

IMDb puanı:7.0

Tür: Komedi, Aksiyon, Suç

Max ve Annie çifti düzenlenen bir oyun gecesinde tanışıp evlenen bir çifttir. Max’in ağabeyi Brooks bir gün gerçek bir cinayet partisi düzenler ve her şeyin oyun olmadığına gerçekten yaşanıyor olduğuna dair şüpheye düşen oyuncular kendilerini tehlikeli bir durumun içerisinde bulurlar. Kural ve puan olmayan bu oyunda oyuncuların kimler olduğu bilinmemektedir.

19-Limehouse Golem (2016)

IMDb puanı:6,3

Tür: Korku, Gerilim

Gerçekleşen birçok cinayet ülkeyi derinden sarsar ve halk karanlık zamanlarda yaşayan Golem adındaki efsanevi canavarın bu cinayetleri işlediğine inanmaya başlar.  Bu canlı kil ve çamurdan oluşmuş ve ritüeller sonucunda büyüler ile tekrar hayata döndürülmüş mitolojik bir varlıktır. Cinayetleri çözmeye çalışan Scotland Yard Müfettişi Kildare görevi boyunca ölecek olan insanların sorumluluğunu üstlenir ve şüpheli listesini daraltmaya başlar. Kocasını zehirlediği için idam edilmeyi bekleyen ünlü sanatçı Little Lizzie Cree’in bu davada kilit noktası olduğunu fark eder. Film senaryosu Peter Ackroyd’un romanından uyarlanmıştır.

20-La Dernier Diamant /Son Elmas (2014)

IMDb puanı:6,3

Tür:  Dram, Suç

Çok değerli bir elmasın sergiye çıkarılması ile Simon ve Julia birbirlerini tanımamalarına rağmen elması elde etmek isterler ve ikisi de birbirinin niyetini öğrenince birlikte hareket etmeye karar verirler. Farklı yerlerden emir alan bu ikili hırsızlık için kusursuz bir plan hazırlamaya başlarlar. Fakat işverenler elması aldıklarında her şey değişir.

21-All Good Things/Tüm İyi Şeyler (2010)

IMDb puanı:6,3

Tür: Gerilim, Dram, Polisiye

Robert Alan Durst’un hikayesine dayanan filmde Amerikalı emlak imparatoru olan Durst’ın 1982 yılında karısının ortadan kaybolması ile hayatının alt üst olmasını konu alır. Bu süreçte karısının katili olarak suçlanır. Filmde New York tarihinin çözülememiş en bilindik cinayet davalarından biri konu alındığı gibi aşk, entrika ve gizem de yer almaktadır. Gerçek deliller, dava kayıtları bir araya getirilerek oluşturulan senaryo Andrew Jarecki yönetmenliğinde çekilmiştir.

22-6 Ruh /Shelter(2010)

IMDb puanı:6,1

Tür: Gerilim, Psikoloji, Korku

Mahkemelerde psikolojik danışmanlık yapan Cara’nın hastalarından birinin kişilik bölünmesi yaşamaktadır. Cara bu hastasının kişiliklerinin her birinin cinayet kurbanı olduğunu fark eder ve zamana karşı yarışarak cinayetleri araştırmaya ve hasta ile yaptığı seanslar ile olayları çözmeye çalışır.

23-Black Butterfly /Siyah Kelebek (2017)

IMDb puanı:6,1

Tür: Gerilim

Başarısız bir senaristi canlandıran Paul Herve Korian’ın Papillon Noir adlı Fransız gerilim filminin yeniden çekilmesinde de başarısız olmuştur. Yeni bir senaryo ile kariyerini kurtarmayı umut eden Paul bir mekanda gergin bir ortamda tanıştığı Jack isimli avare bir adamı evine alarak ona yardım etmeye karar verir. İşler umduğu gibi gitmez ve Jack Paul’u rehin alarak onu yazmaya zorlar ve ikisi arasında hikayenin sonunu getirecek bir oyun doğar. Tüm bu karmaşanın içinde karanlıkta gömülü sırlar ortaya çıkmaya başlar.

24-Blood/Kan (2012)

IMDb puanı:6,0

Tür: Gerilim, Dram

Yıllardır aile olmayı başaramayan bir ailenin fertlerinin yaşadığı kırılma noktalarını konu alan filmin yönetmen koltuğunda Nick Murpy oturmaktadır. Babalarının gölgesinden kurtulmaya çalışan ikisi de polis olan kardeşler genç bir kadının cinayet dosyasını araştırmak için görevlendirirler ve olayı araştırırken kendi yaşadıkları olayları hatırlarlar. Soruşturma kardeşleri tamamen farklı sonuçlara götürür ve bilmemeleri gereken birçok cinayetle karşılaşırlar.

25-After Life/ Diriliş (2009)

IMDb puanı:5,9

Tür: Gerilim, Dram, Korku

Bir trafik kazasından sonra kendine gelen Anna cenaze müdürü Eliot Deacon’un kendi bedenini cenazeye hazırladığını görür ve öldüğüne inanamaz. Deacon ise onun öteki tarafa geçtiğini düşünmekte olup Anna’yı ölülerle iletişim kurabilen tek kişinin o olduğuna ona yardımcı olabileceğine ikna eder. Cenaze evinde kapalı kalan Anna Eliot dışında başka şansı olmadığından kendi ölümünü kabullenerek korkuları ile yüzleşmeye başlar. Anna’nın erkek arkadaşı Paul ise Eliot’u güvenilir bulmaz ve şüphelenir. Paul cenaze töreni yaklaştıkça gerçeği çözümlemeye başlar ancak Anna çokta öbür dünyaya geçmeye başlamıştır bile…

26-Regresyon/Korku Terapisi (2015)

IMDb puanı:5,7

Tür: Dram, Gerilim, Korku

Minnesota 90’larda geçen bu filmde baba kızına cinsel tacizde bulunmaktan suçlanır. Olay ile ilgili hiçbir şey hatırlayamayan baba suçlamaları kabul eder be bir psikoloğun yardımı ile hafızasındaki anıları birleştirmeye ve olayı çözmeye çalışır. Olayın içerisinde yer alan bir polis olduğunu hatırlasa da olaylar tartışmaya açık değildir.

27-Paranoia/Paranoya (2013)

IMDb puanı:5,7

Tür: Gerilim

Wyatt isimli bilindik bir telekomünikasyon şirketinde var gücü ile çalışan Adam Cassidy anlık bir dikkatsizliğinin sonucunda şirketin büyük bir miktarda para kaybetmesine neden olur ve patronu Nicholas Wyatt’ı zor duruma sokar. Hatayı telafi etmesi için ilginç bir görev verilen Adam rakip firma olan Jack Goddard tarafından yönetilen firmaya transfer olur ve muhbirlik yapmaya başlar. Acımasız ve iki yüzlü piyasa ile karşılaşan Adam istediği kariyeri elde edebilecek midir?  Joseph Finder’ın Paranoia adlı kitabının bir uyarlaması olan filmin başrollerinde Harrison Ford, Gary Oldman ve genç yıldız Liam Hemsworth bulunuyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı