Bedelli Askerlikte Son Durum


0
4 Paylaşım

Büyük bir kitle tarafından beklenilen bedelli askerlik için son açıklama Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, “Bedelli askerlik gündemimizde yok. Önümüzdeki süreçte, şartlara göre bakılır. Ancak operasyonlar sürerken, terörle mücadele belli bir noktaya gelmişken; Bedelli gündemimizde yok.” dedi. Bu sayede daha önce Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından da bu konuda yapılan açıklamalar, bir nevi son halini almış ve netlik kazanmış oldu.

Bedelli askerliğe bakışımız müspet

Başbakan Binali Yıldırım, daha önce katılmış olduğu bir televizyon programında bedelli askerliğe yönelik sözleri, bedelli askerlik bekleyen için umut olmuştu. Peki, tam olarak ne demişti Başbakan? Başbakan, “Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için bu dikkate alınması gereken bir husus. Benim düşüncem bu. Bedelli askerliğe bakış açımız müspet” ifadesini kullanarak bedelliye karşı olumlu düşündüğünü belirtmişti. Bu açıklamalardan sonra oluşan olumlu havayı dağıtmak içinse Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından açıklamalar yapılmıştır.

Bedelli Askerlik Yaşı Kaç Olacak?

Son çıkan bedelli askerlik için oldukça fazla başvuru yapılmış, bir o kadar da yaş sınırından dolayı başvuramayanlar olmuştu. Bu sebeple yeni çıkacak olan muhtemel bir bedelli askerlikte daha önceki 27 yaş sınırının genişleteceği beklenmektedir. Devlet ekonomisine sağladığı faydalar da düşünüldüğünde mümkün oldukça fazla başvuru alınmaya çalışacağı konuşulmaktadır.

Bedelli Askerlik Ücreti

Son olarak çıkarılan bedelli askerliğin ücreti, 18.000 lira olarak belirlenmişti. Yeni bir bedelli askerlik çıkarılması durumunda da mümkün oldukça çok kişinin yararlanmasına fırsat tanımak açısından çok yüksek miktarların belirleneceği düşünülmemektedir.

Cumhurbaşkanı Ne Demişti?

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalar üzerine kendisine yöneltilen soruya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bedelli askerlik şu anda hükümetimizin gündeminde değil. Hele hele bir tarafta Afrin bir tarafta Fırat Kalkanı varken, bu şehitlerimize özellikle gazilerimize saygısızlık olur. Bu işlerin istismarını yapanlar da çok çok fazla. Hayırlısıyla şu önümüzde seçim bitmiş olsun, başkanlık sistemine geçiş dönemi hallolduktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır, atılması gereken adım varsa bu adımlar atılır. Ama şu anda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil.” şeklinde cevap vermişti.

Bu durumda şuan için hali hazırda böyle bir planın olmadığı, seçim sonrasında ise talebe ve mevcut duruma göre değerlendirileceği ön plana çıkmaktadır. Başlatılan operasyonların başarıyla tamamlandığı ve Başbakanın da belirttiği gibi bu tarz operasyonlarda profesyonel askerlerin yer alması düşünüldüğünde seçim sonrasında bedelli askerlik gündeminin tekrar oluşacağını ve bu konuda çalışmalar yapılacağını söylemek yanlış olmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
4 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı