Bedelli Askerlik İle İlgili Son Gelişmeler


0

24 Haziran seçiminden sonra bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler hükümet kanadına yapılan açıklamalara göre olumlu bulunmaya başlandığı yönünde. Seçimden sonra kesin gözü ile bakılan bedelli askerlikte en çok merak edilen konu şartlarının ne olacağı doğrultusunda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 5 milyon kişinin beklediği bedelli askerlik konusunu  Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile görüştüğünü ve Genelkurmay Başkanlığı’nın da görüşlerinin olumlu yönde olduğu belirtildi.

bedelli-askerlik

Cumhurbaşkanının seçimlerden önce vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda bedelli askerlik ile ilgili çalışmaların tamamlandığı gelen bilgiler arasında. Başka bir bilgiye göre bedellide yaş sınırının 26 olacağı ve ücretin 20 bin TL olacağı söyleniyor.2011 yılında 30 bin, 2014’te ise 18 bin olan bedelli askerliğin şimdiki rakamının 20-25 bin TL olması bekleniyor. Ayrıca yaş sınırının 25’e düşürülmesi de gelen öneriler arasında yer alıyor. Bedelli askerlik ücretini ödeyen gençler askerlik görevinden muaf olacak. Bedelli askerlikten elde edilen gelirin ise kaynak bütçeye eklenmeyeceği savunma harcamalarına aktarılacağı önümüzdeki günlerde açıklanmıştı.

Seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “Nasip olursa 24 Haziran’dan sonra hemen bu işe girmek olmaz, hassas olmalıyız. Askerle çalışmamız gerek. Bir yanda Afrin var Sincar var, Kandil var. Ortak aklı oluşturur hayırlısıyla adımı atarız” ifadelerini kullanmıştı.

binali yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım ise “Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok” açıklamalarında bulunmuştu.

Bedelli askerlik ile ilgili şartların netleştirilmesi cumhurbaşkanlığı kabinesinin toplanmasının ardından 1 Ekim’de TBMM’nin ele alması ile kesinleşecek. Her dönem hükümetin önüne getirilen bedelli askerlik talepleri konusunda bir düzenleme yapılacağı da gündemde.

bedelli-askerlik-sartları

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve minimum 3 sene yurtdışında çalışmış 18 yaşını doldurmuş kişiler 21 gün süreyle bedelli askerlik yapabilirler. Buna ‘dahte’ adı verilir ve anlamı “Dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler.” Şeklindedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden 12 yaşını doldurmuş erkekler, çıkarılan yasalar doğrultusunda bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirler. Yasalar yürürlüğe girdiği zaman belirlenen şartları sağlayan erkekler bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir.

bedelli-askerlik-şartları

Bedelli Askerlik Ücretinde Şartlar Ne Olacak?

Bedelli askerlik için bekleyenlerin belirlenen ücreti peşin ödemeleri gerekmektedir. Bankalar şimdiden bedelli için krediler üzerinde çalışmalarına başlamış durumda. Bedeli ödeyen erkekler askerlikten muaf tutulacak. Bedelli askerlikten elde edilecek gelir savunma hizmetlerine harcanacak.

Bügüne Kadar Çıkarılan Bedelli Askerlik Yasaları Şunlar;

1987 yılında ilk defa çıkarıldı. 18 bin 433 kişi bedelli askerlik yaptı.

1922’de uygulanan bedelli askerlik 199 Marmara depreminden sonra çıkarıldı.1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290 kişi olmak üzere toplamda 125 kişi bedelli askerlikten faydalandı.

2014 yılında son olarak bedelli askerlik yasası çıkarıldı ve 27 yaşını doldurmuş kişiler 18 bin TL karşılığında askerlik görevinden muaf tutuldu. 203 kişinin faydalandığı yasadan 3 milyar 671 milyon 100 bin TL gelir elde edilmişti.

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı