Bebeklerde Kolik Nedir? Kolik Hakkında Bilmeniz Gerekenler


0

Bebeğiniz sağlıklı olmasına rağmen nedensiz yere aşırı derece ağlıyor, susturmakta ve sakinleştirmekte büyük bir zorluk mu yaşıyorsunuz? O zaman bu konumuzu dikkatle okumanızda fayda var.

Eğer bebeğiniz nedensiz yere ağlıyor ve sakinleştiremiyorsanız muhtemelen kolik bir bebeğiniz var. Ağlamalar genellikle nöbet halinde görülür. 2-4 haftalıkken başlayan kolik bebek belirtileri genelde 3-4 aylıkken sona erer.

Peki Kolik Nedir?

Kolik sağlıklı ve iyi beslenen bebeklerde 3. Haftada başayıp 3. Ayda bitmektedir. Bebeklerde ağlama, sıcak, soğuk, açlık, yatma pozisyonu, hastalık gibi bazı etkenler kolik belirtisi olabilir. Kolik bebelerde yoğun ağlama ve huzursuzluk olarak tanımlanabilir.

Koliğin Nedenleri Nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bebeğin kendisinden kaynaklı da olabilir. Genellikle hazımsızlık şikayetleri ve gaz oluşumundan kaynaklanan bu durum bebeğin sancı çekmesine neden olur. Ancak her gaz sancısı çeken ve ağlayan bebek kolik değildir. Her bebek iletişim kurmak için ağlar ve gaz sancısı ilk aylarda normal bir durumdur.

Anne, babanın ya da çevredeki bireylerin etkisi de kolik gelişimi için problem oluşturmaktadır. Huzurlu ve stressiz bir ortam kolik bebek için oldukça önem teşkil etmektedir. Ailedeki gerilim, stres bebeklerde koliği başlatabilir ya da tetikleyebilir. Hamilelik dönemi zor geçmiş annenin yaşadığı stres, lohusalığı da yine aynı şekilde zor geçen annelerin bebeklerinde kolik daha sık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca mama ile beslenen bebeklerinde kolik olmaya yatkın oldukları söylenebilir.

Bebeğimin Kolik Olduğunu Nasıl Anlayacağım?

Kolik hafif, orta ya da ağır şiddetlerde görülebilir bir rahatsızlıktır. Hafif koliği olan bebekler genellikle akşamları nedensiz yere huzursuzlanır ve ağlarlar. Orta ve ağır kolikte ise genellikle akşama doğru yüzde kızarma, kaşları çatma görüldüğü gibi bebek bacaklarını karnına doğru çekerek ağlama nöbetine girer. Ağlama nöbeti bağırsaklarının guruldaması, gaz çıkarması ya da kaka yapması ile sona erer. Eğer bebeğiniz çok sık ağlıyor ve rahatlayamıyorsa bir doktora danışmalısınız.

Kolik Bebek İçin Öneriler

  • Bebeğinizin ağlamasının birçok nedeni olabilir. Yeterli beslendiğinden, ısındığından, altının temiz olduğundan, sağlıksız ve deliksiz uyuduğundan emin olmalı bu ihtiyaçlarını karşılamalısınız.
  • Annelerin emzirme döneminde yedikleri ve içtiklerine dikkat etmeleri bebek sağlığı için çok önemlidir. Annenin tükettiği bazı besinler bebeklerde gaz sancısına neden olmaktadır.
  • Anne sütünün yetersiz geldiği mama ile beslenen bebeklerde mamanın değiştirilmesi kolik ataklarını azaltabilir.
  • Bebeğinizi beslerken başını yüksekte tutmanız hem yediklerini hazmetmesini kolaylaştırır hem de gaz sancısının oluşmasını azaltacağından önemlidir.
  • Bebeğiniz ağlamaya başladığında kucağınıza alarak ritmik hareketlerle sırtına vurarak gazını çıkarmasına yardımcı olmanız onu rahatlatacaktır.
  • Bebeğinizin ağlamasını kesmek ve onu rahatlatmak için bebek arabasıyla ya da aracınızla gezdirmeniz kolik ataklarını azaltarak sakinleşmesini sağlayacağından tercih edilebilecek bir çözüm olabilir.
  • Bebeğinizi ılık su ile yıkayarak karnına saat yönünde yumuşak hareketler ile masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Unutmamanız gereken nokta her bebeğin yapısı farklıdır bu yüzden bu önerilerimize bebeğinizin vereceği tepkiye göre devam etmelisiniz ve bebeğinizin kolik olduğundan şüpheleniyorsanız bir doktora gözükmenizde fayda var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı