Batak Nasıl Oynanır?

İlk olarak batak nedir, nasıl oynanır sizlere bunu anlatalım ve peşinden batak çeşitlerinin nasıl oynanması gerektiği ile ilgili bir makale yazalım.


0

! Konuyu tamamen yerel bir ağızdan yazmak zorundayım. Bu yüzden kusuruma bakmayın lütfen. 🙂

Batak genel olarak gençlerin oynamış olduğu " orta kısım yaşlar artık bu oyunları aştıklarını varsayalım " üniversite hayatının vazgeçilmez meşhur oyunlarından birisidir diyebiliriz. Yani kısacası bir öğrenci şehrinin dışarısında cemaat kesimi dışında bir yerde kalıyorsa öğrenmiş olduğu ilk şey kesinlikle batakdır diyebilirim.

52 Kağıdı dediğimiz oyun kağıtlarıyla oynana bir oyun türüdür. Pek çok kişinin bildiği 3 farklı batak çeşiti bulunmaktadır. Bunlar;

  • Gömmeli Batak
  • Koz Maça
  • Eşli ve Düz Batak'dır.

Bunların haricinde de bilinen birkaç batak çeşiti yer almaktadır. Rus batağı gibi vs. Sizlere öncelikle klasik batak olan yani 4 kişinin oynayabileceği eşsiz batakla konumuzun detayına inelim.

KLASİK BATAK

Bu oyunumuzda 4 oyuncuya toplamda 13 kağıt verilecek şekilde dağıtım yapılmaktadır. Oyuncular ellerinde ki sayıya göre " ihale " usulü ile sırayla başlar. İlk sıra her zaman kağıdı dağıtmış olan kişinin yanındakine aittir. Kağıt soldan dağıtılmaya başlamışsa, sağ kısımdaki ilk ihaleyi söyleme zorunluluğundadır. Tabiri caizse biz buna halk dilinde " götçü " olarak ifade etmekteyiz. 🙂 Şayet mecburi ihalecinin eli iyiyse ihaleye girer. İhaleye girmek için en az bizim bulunduğumuz bölgelerde 6 ile ihale başlamaktadır. Bu yüzden en az 6 ile ihaleye girmek zorundadır. Şayet eli iyi değilse ihaleye girmez ve götçü dediğimiz kişiye ihale 5'den kalır.

İhaleyi alan oyuncu elinde ki en çok kağıdın bulunduğu kağıda göre ve alırlarına göz atarak ihaleye girer. Örnek: As, Papaz, Kız gibi büyük kağıtlarla demek zorunda kaldığı 5 alırı yapmak zorundadır. Şayet oyunun sonuna gelindiğinde söylemek zorunda kaldığı ihale sayısını alamazsa batar. Bazı kesimlerde ise, söylemiş olduğu ihaleyi tam almak zorundadır. Normal batakda ihale üzerinde belirtmiş olduğu sayının fazlasonı alması kâr olarak yanındadır. Yaz-boz sisteminde aldığı sayılar toplanır ve 11. el sonunda sayısı yüksek olan oyunu kazanır. Sayısı düşük olanda oyunu kaybeder.

Batma sisteminde de mevcut söylediği ihaleyi alamazsa şayet yaz-boz tahtasına – hane olarak şekilde sayısından düşürülür. Kimi bölgelerde de bu batak oyunu 51 ve 10 fazlası şeklinde ilk başlarken sayıda antat kalındığında oyunda ilk o sayıya ulaşan kişi tarafından oyun bitirilir. 51-71-81-101 gibi oyunun skore değerleri değişiklik gösterebilir. Kimi bölgelerde de oyunun fazla uzamaması açısından 11 el, 13 el gibi sonunda bitmesi kararlaştırılabilir. 

EŞLİ BATAK

Eşli batağın, normal bataktan farkı da karşında oturmuş olan kişiyle beraber oynanmasıdır. Kağıt üzerinde de iki hane yazılır. Karşı karşıya oturmakta olan kişilerden kim kozu söylerse, karşı taraf elini masaya açar. İhale iki kişinin ortak almış olduğu sayı yazılmasından dolayı ihale 7'den açılmaktadır. 

Kısaca sizlere hemen kahve kültürümüzden açıklama getirelim. 🙂

Elinizde 5 parça kozunuz var. Oyunculara 13 kağıt dağıtılacağını düşünürsek, karşı tarafta da koz çıkabilme ihtimali söz konusudur. Bu yüzden elinizde ki alırın 1-2 fazlasını söylemek mantıklıdır. Sizin ve karşınızda yer alan oyuncunun alacağı sayılar toplanacağından ihalede rahat davranabilirsiniz. Karşı taraf ile iletişim kurmak ve kozu hakkında yorum yapmak ve buna benzer işlemler yasak olması yüzünden ihaleye 8 veya 9 diyerek başlangıç yapmak oldukça mantıklıdır.  Tabi birde olumsuz yönlerini düşünmek gerekiyor. Ortağınıza fazla güvenerek zıplamayın. 🙂 Kahve kültüründe halkımızın meşhur bir lafı vardır. Batakta ve yatakta eşin iyi olmadığı sürece eline mahkumsundur. Bu sebepten ötürü eşinizin yüzüne bakarak elinin iyi olup olmadığını çözmeye çalışın.

GÖMMELİ BATAK

Gömmeli batağın, diğer batak türleriyle mantığı hemen hemen aynıdır. Lakin gömmeli batak 3 kişiyle oynanmaktadır. 52 kağıt, 16'şar olacak şekilde 3 farklı kişiye dağıtılmaktadır. Kalan 4 kağıtta yere kapalı şekilde gömülür. İhaleyi söylemek zorunda olan kişi elinde etkisiz ve işe yaramayan 4 kağıdı yere gömer ve yerde ki 4 kağıdı alır. Burada iki farklı yöntem vardır. Yöresel olarak bu durum değişkenlik gösterebilir. Bu oyun içerisinde kanlı batak dediğimiz unsurda, yerdeki gömülü olan 4 kağıdı alır işine yarasada yaramasa da onunla oynamak zorundadır. Bazı yerlerde de yere kağıtı gömmeden yerde ki 4 kağıdı alır işine yaramıyorsa tekrar onları yere gömebilir. Gömmeli batağın amaçı, yerden koz gelebilme ihtimalini, elinde az olan renkleri de yere gömerek karşı tarafın o renkleri atmasıyla birlikte küçük kozlarının iş yapmasını sağlayabilmektedir.

KOZ MAÇA

Bu batak türüde eşsiz batağın hemen hemen aynısı olup, tek farkının kozu kendinizin belirleyemediği ve kozun adından da anlaşılacağı üzerine maça olmasıdır. Elinizde ki maça sayısına ve alır yönüne göre ihale sayısı belirlenmektedir.

BATAK KAĞITLARI VE ANLAMLARI

Yukarıda görmüş olduğunuz 4 adet kağıt en yüksek kağıtlardır. Baştan başlamak gerekirse;
-Sinek
-Karo
-Maça
-Kupa olarak 4 farklı renkten oluşmaktadır. 

Hemen alt kısımda da tüm kağıt şekillerini görelim.

Üst kısmımızda yer alan kağıtları A-2-3-4-5-6-7-8-9-10-J-Q-K olarak görebiliyorsunuz. Bir önceki resimde sizlere kağıt türlerinden bahsetmiştik. Bu tabloda ise, en düşük kağıdın 2 olduğunu, en yüksek kağıdında A yani As olduğunu bilmeniz gerekmektedir. 

Büyükten küçüğe, A-K-Q-J-10-9-8-7-6-5-4-3-2 şeklinde gelmektedir. Batakta bilmeniz gereken önemli unsur, belirttiğiniz koz dışında yer alan renklerin, en büyük kağıdı A " AS " yere düştüğünde, her zaman elinizde en düşük aynı benzer kağıt atmanız olacaktır. Şayet yoksa, belirtmiş olduğunuz kozun en ufağı ile almak sizlere avantaj sağlayacaktır. Aynı kağıda birden fazla kişi çakıyorsa, büyük koz vurarak rakiplerinizin kozlarını alabilir, yada es geçme dediğimiz ve elinizde olmayan koz kağıtlarının yere düşmesini istiyorsanız orta derecede bir koz vurarak elinizde olmayan büyük kozların yere düşmesini sağlayabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı