Basur, Diğer Adıyla Hemoroid


0

Hemoroid dendiğinde, herkesin aklına anal bölgede kanamayla kendini gösteren, ağrılı ve çok rahatsız edici bir hastalık gelir. Aslında hemoroid anal bölgede yer alan, damar yumağının adıdır. Basur ve hemoroid halk arasında, kullanım dilinde aynı anlamda kullanılmaktadır.

Bilinen 4 evresi olan bu rahatsızlığın, ilk belirtileri görüldüğünde doktora gidilmesi hastalığın ilerlemesini durduracağı gibi, aynı zamanda kolayca tedavi edilebilmesini de sağlar. Fakat genellikle bulunduğu bölge nedeniyle, insanlar hastalık epeyi ilerledikten sonra doktora gitmektedirler. Doktora gitmeyi çeşitli sebeplerle ihmal etmek, hastalığın ilerlemesine ve tedavisinin zorlaşmasına neden olur.

İlk iki evrede doktora başvurulursa, lazer uygulaması yapılarak başarılı sonuç alınabilir. Bunun yanı sıra doktorun önerisi doğrultusunda, krem veya fitil kullanılması da, iyileşmeyi mümkün hale getirir.

Fakat, yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle ilk belirtilerin oluşmasından sonra doktora gidilmez. Hastalık 2. evreyi geçtikten sonra doktora gidilir. Bu aşamadan sonra, hemoroid operasyon yöntemi ile tedavi edilerek, hastanın rahatlaması sağlanır. Ağrısız ve dikişsiz bir ameliyat yöntemi uygulanır. Böylece hasta, fazla rahatsızlık hissetmez.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid neden olur

Hemoroid çok sık rastlanan bir problemdir. Toplumun yaklaşık %50’sinde görülür.

Uzun süren kabızlık ve çok fazla ıkınma ile beraber, tuvalette uzun süre oturmak hemoridin başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir.

Genel olarak sağlıksız yaşam koşulları hemoroide neden oluyor diyebiliriz. Beslenme şeklinin, paketli hazır gıdalara dayandırılması, sebze meyve tüketiminin ihmal edilmesi, spor yapılmayan, hareketsiz bir yaşam hemoride neden olabilmektedir. Sürekli oturmak ya da yatmak, insan vücuduna iyi gelen bir pozisyon değildir. Çünkü, vücudumuz aslında ayakta durmak üzere tasarlanmıştır.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroide Ne İyi Gelir

Hemoroidden korunmak için, öncelikli olarak barsak düzenine çok dikkat edilmelidir. Vücudun her gün, sindirim işleminin son aşaması olan barsak boşaltımını, düzenli olarak yapması gereklidir. Bunun yanı sıra bol bol su içmek, haftanın belli günleri düzenli egzersiz yapmak, daha çok çiğ ve lifli gıdalar tüketmek, hemoroid oluşumunu büyük ölçüde önleyen davranışlardır. Hareketsizlik, sürekli oturmak her türlü sağlık problemine yol açtığı gibi, hemoroid oluşumuna da yol açar. Eğer masa başında çalışıyorsanız ve sürekli oturmak zorundaysanız, en fazla 2 saat sonra en az 10 dakikalık molalar vererek yürümeye çalışın.

Sürekli tekrarlayan basur kanama yapar. Bu aşamada kaybedilen kan miktarı çok olmasa bile sürekli basur tekrarı yaşanıyorsa, kansızlık kontrolü yapılması önerilmektedir. Özellikle uzak durulması gereken yiyecekler arasında baharatlı gıdalar, turunçgiller, ketçap, mayonez, çikolata, kebap gibi acılı ve kuru yiyecekler sayılabilir. Ayrıca çay, kahve, alkol ve asitli içecekler de hemoroid problemi olan kişilerin, kesinlikle tüketmemesi gereken içeceklerdir.

Bütün bunların yanı sıra yine de hemoroid problemi yaşanıyorsa, tuvaletten sonra ılık suya oturmak hastanın biraz da olsa rahatlamasını sağlayabilir.

Dikkat: Hamilelere ılık ya da sıcak suya oturma tedavisi önerilmez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı