Baş Ağrısına İyi Gelen Besinler


0

Kronik baş ağrısını birçok kişi yaşamaktadır. Şiddetli baş ağrılarından şikayetçi olanların %50’sinden fazlasında migren vardır. Bu baş ağrılarının tedavisi için kullanacağınız ilaçlar olsa da, ağrınıza iyi gelecek besinler tüketerek daha sağlıklı çözümler bulmanız mümkün.

Peki nedir bu besinler?

Karpuz

Güneşe maruz kaldığımız anlarda vücudumuzun su oranında azalma olur ve suya ihtiyacımız artar. Karpuz, hücrelerimize su sağlayarak, başınızın ağrımasına engel olur. Vücudunuzun daha dinç olmasını sağlar. Kemik gelişiminde önemli etkisi vardır. Aynı zamanda vücudunuzdaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı da temizler.

Kavun

Kavunun baş ağrısına faydaları

İçerisinde bulunan potasyum sayesinde kan akışınızı düzenler. Kırmızı kan hücrelerinizi uyararak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.  Kanı inceltme etkisi vardır ve kalp sağlığınızı korumanızda yardımcı olur. Kalp ritmini daha düzenli hale getirdiği için beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak, sizi stresten uzak tutacak ve baş ağrılarınızın çözümü olacaktır.

Patates

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Patates yoğun miktarda vitamin ve mineral içermesinden dolayı size enerji verecektir. Sindirim sisteminizi korur, şişkinlik ve kabızlık sorunuzu giderir. İçerisinde bol miktarda B6 vitamini bulundurması sayesinde strese karşı mücadele etmenizi sağlar. Özellikle fırında pişirdiğiniz patatesler vücudunuzdaki sıvı oranını dengeler. Su kaybını azalttığı için baş ağrılarınızın ilacı olacaktır.

Kahve

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Kahve dikkatinizi toplamanıza ve konsantrasyonunuzun artmasına yardımcı olur.  Şekerli kahve tüketimi ise, glikoz ve kafein birlikte alındığı için beyninizin bazı bölgelerine etki ederek beyninizi daha aktif hale getirir. Alkol tüketiyorsanız eğer, damarlarınızda genişleme meydana geleceği için başınız ağrıyabilir. Kahvenin içinde bulunan kafein damarlarınızı daralttığı için baş ağrısını engeller.

Salata

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Vücuttaki su kaybı nedeniyle oluşan baş ağrılarında, bol yeşillikli salata yiyebilirsiniz. İçinde bol miktarda su olan marul, kıvırcık ve salatalık , vücudunuzdaki su oranını dengelecektir.

Tam tahıllı ekmek

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Zayıflamak için  karbonhidrat tüketmiyorsanız, karbonhidrat eksikliği baş ağrısına neden olabilir. Kilo vermede tam tahıllı ekmeğin yeri oldukça önemlidir. Tam tahıllı ekmek, enerjinizi yerine getirerek baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kansızlık hastalığı olanlar, beyaz ekmek tüketmek yerine tam tahıllı ekmek tüketerek kansızlık problemini aşabilirler.

Badem

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Badem düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol seviyenizi düzenler. İçerisindeki fosfor sayesinde kemiklerinizin ve dişlerinizin daha dayanıklı ve sağlıklı olmasında yardımcı olur. Yine içindeki magnezyum sayesinde damarlarınızı rahatlatır ve baş ağrısının oluşmasını engeller.

Yoğurt

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Yoğurt özellikle kemiklerinize iyi gelecek çoğu besini içerir. Ayrıca kilo vermenize yardımcı olacaktır. İçerisindeki kalsiyum ve aminoasitler yağlarınızı yakmanızda yardımcı olacak ve kaslarınızın daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Yoğurttan alacağınız kalsiyum, baş ağrılarınızın da çözümü olacaktır.(Yağsız yoğurt olmasına dikkat edin)

Ispanak

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Kansere karşı etkili olan ‘flavonoidler’ açısından oldukça zengin bir sebzedir. Midenizi koruyacak ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasında yardımcı olacaktır. Hipertansiyon sorunlarına karşı etkilidir. Yüksek tansiyonunuzdan kaynaklanan baş ağrılarınıza ıspanak yiyerek çözüm bulabilirsiniz. Uzmanlar, ıspanağın yapraklarını salata yaparak tüketmenizi tavsiye etmekte.

Susam

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Yüksek miktarda E vitamini içeren susamın birçok faydası vardır. E vitamini sayesinde kalp sağlığınızı korumanızda yardımcı olur. Kolesterol ve tansiyonunuzu sağlıklı bir seviyeye getirir. Anksiyete (endişe, kaygı) problemini azaltır.  E vitamini bulundurması sayesinde baş ağrılarınızı geçirir.

Muz

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Magnezyum ve potasyum bakımından zengin bir meyve olan muz, damarlarınızı rahatlatır ve kan basıncınızı dengeler. Potasyum sayesinde böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Vücudunuzu daha güçlü ve enerjik hale getirir. İçerisindeki besinler sayesinde baş ağrılarınıza da iyi gelecektir.

Mantar

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Hayvansal gıdalardan aldığımız B12 vitamini aynı zamanda bazı mantar türlerinde de vardır ve vücut için kullanılabilirlik oranı daha yüksektir. Sinir sistemini rahatlatır ve depresyonu engeller. Antioksidan etkiye sahiptir. Aynı zamanda baş ağrılarını önleyecektir.

Süt

Kronik baş ağrılarına sağlıklı çözümler

Mineral ve kalsiyum kaynağıdır. Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. İçerisindeki A vitamini ve çinko sayesinde cildinizi daha sağlıklı hale getirir. Beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar ve hafızanızı daha iyi hale getirir. Baş ağrılarınızın ortadan kalmasına yardımcı olur.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey