Balık Yağının Vücuda 12 Mucizevi Etkisi


0

Ne yazık ki günümüzde dünyadaki ölümlerin yaklaşık üçte biri kalp rahatsızlıkları sebebiyle gerçekleşmektedir. Bundan nasibini en az alan ülke ise Rusya’dır. Nedenini ise çok düşünmeye gerek yok. Sırları mucizevi balık yağında saklı! Balık yağı, içerdiği omega-3 ve omega-6 gibi önemli yağ asitleri sayesinde kalp ve damar sağlığının korunmasında başlıca rol oynar. Bu yüzden sağlıklı bir kalbe giden damarların olmazsa olmazı balık yağıdır. Peki, her gün balık yağı almanın vücudunuza olan mucizevi etkileri nelerdir?

Bağışıklık Sisteminiz Güçlenecektir

bağışıklık sistemi

Omega-3 prostaglandin üretimini uyararak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı ise vücuda bir kalkan görevi yapar.

Daha Hızlı Düşüneceksiniz

hızlı düşünme

İçerdiği DHA yağ asidi sayesinde sinir hücrelerinin bağlantılarını güçlendirir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını uyararak, karar verme hızınıza olumlu yönde etki eder. Dolayısıyla balık yağı kullanımı Alzheimer hastalığının önlenmesine de yardımcı bir kaynak olarak kullanıyor.

Kalp Rahatsızlığına Yakalanma Olasılığınız Azalacaktır

kalp rahatsızlığı

Gözle görülür şekilde kalp sağlığının korunmasında yardımcıdır. Çünkü omaga-3 sayesinde vücuttaki trigleserit seviyesi düşer ve kan basıncı azalır. Ayrıca zararlı kolesterolü düşürerek kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Vücudunuz Daha Dayanıklı Olacak

sağlam vücut

Bilim insanlarına göre balık yağını düzenle alan bir sporcu daha uzun sure egzersiz yapabilir. Çünkü düzenle balık yağı aldıktan sonra daha uzun spor aktiviteleri sırasında vücut, yağları kullanmaya baslar. Uygulanması daha zor egzersizler için de glikojenin depolanmasına yardımcı olur. Bu sayede bir sporcu egzersize ayırdığı zamanı uzatabilir.

Spor Yaptıktan Sonra Da Kaybettiğiniz Enerjiyi Daha Çabuk Geri Yükleyebileceksiniz

spor yapmak

Omega-3’ ün içerisinde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde kaslardaki sinir hücreleri yaralanmalardan korunur. Böylece daha yoğun ve daha uzun egzersizler sizi o kadar da yormayacaktır.

Motor Becerilerinizde Sorun Yaşama Riskiniz Azalacaktır

motor becerileri ve balık yağı

Araştırmalara göre düzenli olarak balık yiyen insanların daha az sıklıkta eklem ağrıları çektiği görülmüştür. Çünkü yağsız eklem dokuları esnekliğini kaybederek kolayca yaralanabilir. Bu yüzden eklemlerin yağa ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç da en sağlıklı seklide balık yağından sağlanabilir.

Balık Yağı Stresi Yenmenizi Kolaylaştıracaktır

stres ve balık yağı

Çoklu doymamış yağ asitleri vücuttaki mutluluk hormonu olan serotonin üretimini arttırarak stresle basa çıkmanızda yardımcı olacaktır. Hatta balık yağı kullanan şizofreni ve akıl hastalığına sahip olan kişilerde bile olumlu etkisi görülmüştür.

Daha Sağlıklı Bir Cilde Kavuşacaksınız

sağlıklı cilt

Balık yağının olumlu etkisi cilt üzerinde de açıkça görülmüştür. Çünkü omega-3 ve asitleri kolajen olarak depolayabilir. Bu da cildimizin daha elastik bir yapıya kavuşmasını sağlarken, kırışıklıkların görünümünü de azaltacaktır.

Vücudunuza Yeni Bir Mineral Ve Vitamin Kaynağı Sağlamış Olacaksınız

Balık yağı

Sahip olduğu vitamin ve minerallerle vücudunuz için olağanüstü bir kaynak olacaktır. İçerdiği A ve D vitaminleri ile kırılmış saçlarınızı onaracak ve kalsiyumla beraber fosfor emilimini sağlayacaktır.

Göz Basıncınızın Azaldığını Fark Edeceksiniz

göz sağlığı

Düzenli balık yağı alan kişilerin göz problemleri tamamen olmasa da önemli oranda azaldığı görülmüştür. Çünkü içerdiği yağ asitleriyle göz sıvısının alınmasına,  böylece de göz tansiyonun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Daha Büyük Göğüslere Sahip Olabileceksiniz

Dolgun Göğüsler

Araştırmalar gösteriyor ki çoklu doymamış yağ asitleriyle göğüs büyüklüğü arasında bir bağlantı vardır. Yani balık yağı ile doğal yolla göğüslerinizi büyütebilirsiniz.

Diyetinizi Kolay Kolay Bozamayacaksınız

iştah azalması

Çünkü balık yağı iştahı azaltır ve vücuda yemekten sonraki doluluk hissini verir. Ayrıca vücuttaki yağı parçalayarak enerjiye çevirir. Böylece bırakın diyeti bırakmayı kilo vermenize bile yardımcı olabilir.

Ufak bir Hatırlatma! Balık yağı seçerken morina karaciğerinden yapılmış yağ yerine etinden ve balığın kasından yapılmış olanları tercih etmeniz daha sağlıklı bir yoldur. Olası komplikasyonları önlemek için ve alerji, tiroit gibi sorunlarla karşılaşmamak için kullanmadan önce doktorunuza danışmak sizin için daha faydalı olacaktır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı