20 Yüzyıl’da Tarihe Tanıklık Etmiş, Avrupa’da Ziyaret Edilmesi Gereken 9 Önemli Yer!

Avrupa’nın ziyaret edilmesi gereken 9 önemli şehrini sizler için listeledik.


2

Tarih kokan sokaklarda dolaşmayı sevenlerden misiniz? Caddelerinde geçmişin havasını soluduğunuz; dokusu, mimarisi, kültürel mirasıyla yaşanmışlığını her adımda hissettiğiniz şehirlerin ayrı bir büyüsü vardır. İşte sizlere 20.yüzyıl’da birçok savaşa şahitlik etmiş, Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken 9 şehri!

 1. 1 Saraybosna-1. Dünya savaşı


  1914’de bir sırp askerinin Avusturya-Macaristan veliahtı Franz Ferdinand ve karısını Ladin köprüsü üzerinde öldürmesiyle başlayan tarihi sürecin baş tanığı bir şehir, Saraybosna. Eski ismiyle Vrhbosna olan şehir bugünkü adını Osmanlı İmparatorluğu döneminde almıştır. Bosna-Hersek’in başkenti olan kent, ziyaretçilerini 1.Dünya Savaşı’nın hüzünlü hikâyesine ortak ediyor.

 2. 2 Somme-1.Dünya Savaşı


  1916 yılında Fransa’da gerçekleşen Somme Meydan Muharebesi, 1.Dünya Savaşının en büyük ve en kanlı çarpışmasıdır. İngilizler tarafından ilk kez tankın kullandığı muharebede, 1 milyondan fazla kişi öldü. Savaşın anlamsız katliamlarına en büyük örneklerden biri olan Somme’yi görmek isterseniz, Fransa seyahati için valizleri hazırlamaya başlayın.

 3. 3 Gdansk – İkinci Dünya Savaşı


  Şehrin tarihteki önemi; 1Eylül 1939’da Almanların saldırısıyla 2. Dünya Savaşının başladığı yer olmasıdır. Polonya’nın 6. büyük şehri olan Gdansk, Kızıl Ordu tarafından ağır hasar görmüş, Old Town denilen bölge nerdeyse yok olmuştu. Farklı figürlere sahip mimarisi, plajları ve tarihiyle bu güzel liman şehrinin nasıl dimdik ayağa kalktığını, yenilendiğini görmenizi tavsiye ederiz.

 4. 4 Auschwitz – İkinci Dünya Savaşı


  2.Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sı tarafından insanlık tarihinin en kara sayfalarına tanıklık eden Auschwitz, ölüm kampı olarak da bilinir. Almanlar tarafından alt ırk olarak görülen Yahudiler, burada akıl almaz işkencelere maruz kalmışlardır. 27 Ocak 1945'te Sovyetler Birliği tarafından bu zulüm sona erdirilmiş ve 1 milyon 100 bin kişi sağ olarak kurtarılmıştır. Tarihte bir yolculuk yapmak isterseniz, bugün müze olarak hizmet veren toplama kampında mola verebilirsiniz.

 5. 5 Normandiya- İkinci Dünya Savaşı


  2.Dünya Savaşı’nın dönüm noktası sayılan Normandiya Çıkarması 6 Haziran 1944’te başlamıştır. Fransa’nın güney sahiline yapılan çıkarmada, İngiliz, Amerikan ve Kanadalılardan oluşan müttefik güçlerin galip gelmesiyle Almanya’nın hâkimiyetine son verildi. Savaşın soğuk yüzüyle hiç bağdaşmayan sahilin güzelliği, eminiz size de keyif verecektir.

 6. 6 Volgograd – İkinci Dünya Savaşı


  Aralarında saldırmazlık anlaşması olmasına karşın, 2.Dünya Savaşı’nın ikinci yılında Alman orduları Sovyetler Birliğine saldırmıştı. Stalin ”Teslim olmak yok!” derken Hitler’in” Geri çekilmek yok” emrini verdiği Volgograd ‘da 1 milyona yakın asker öldü. 2.Dünya Savaşı’nın ardından Soğuk Savaş’a uzanan yolculukta Rusya’yı keşfe çıkmak isterseniz Volgograd’ı listenize almayı unutmayın!

 7. 7 Moskova – Soğuk Savaş


  Moskova’da Soğuk Savaş dönemine ait en gizli ve güvenli sığınaklardan biri olan Bunker-42,  bugün müze olarak büyük ilgi görüyor. Yerin 65 metre derinliğindeki müze, komuta merkezi olarak da kullanılmıştır. Müzede Soğuk Savaş dönemine ait belgeseller izleyebileceğiniz gibi, Sovyetler Birliğindeki ilk nükleer bombanın birebir aynı maketini de görmeniz mümkün.

  Geçmişten günümüze kadar kent meydanları, kentin tarihine ışık tutan birer belge gibidir. Bunun en ihtişamlı örneklerinden biridir Kızıl Meydan. Bu önemli meydanın etrafından birbirinden ünlü yapıtları ve yerleri görmeniz mümkün. Kremlin Sarayı, Aziz Vasili Katedrali, Milli Tarih Müzesi bunlardan bazıları.

 8. 8 Prag – Soğuk Savaş


  Soğuk Savaşı en ağır yaşayan ülkelerden biri olan Çekoslavakya, liberalleşme yolunda attığı doğru adımlarla, kısa sürede bambaşka bir ülkeye dönüştü. "Prag Baharı" sonrası Çek Cumhuriyeti olarak yeniden doğan bu güzel ülkenin güzide şehri Prag, bir yandan güzelliği ile diğer Avrupa şehirleri ile yarışırken, bir yandan da devrim ruhunu taşımaya devam ediyor. Yaşananları keşfe çıkmak isteyenler için ilk durak "Soğuk Savaş Müzesi" olmalı. Çeşit çeşit birayı deneyip, aynı anda tarihin tozlu yapraklarını çevirmek isterseniz, listenin başına Prag'ı almanızı tavsiye ediyoruz.

 9. 9 Berlin – Soğuk Savaş


  Soğuk Savaş’ın akıllara kazınmış simgesidir Berlin Duvarı.13 Ağustos 1961’de Doğu Almanya’da yaşayanların, Batı Berlin’e kaçmalarına engel olmak için 1 gecede örülmüştür. Doğu Berlin’de yaşayanlar için umutsuzluğun simgesi haline gelen duvar, sonraki yıllarda “Utanç Duvarı” olarak tarihe geçti.  Savaş sonrası, resmi olarak yıkımına 13 Haziran 1990’da başlandı. Berlin sokaklarını gezerken, Soğuk Savaş’ın somut etkilerine yakından tanıklık edeceğinize şüpheniz olmasın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
flzsav

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı