Genel

Atatürk’ü Anlatan En İyi Film ve Diziler

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Atatürk için yapılmış diziler ve filmler, İlk Adım 1919 yapımı ile tekrar gündeme geldi. İşte o yapımlar ve İlk Adım: 1919!


2

Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı onuruna çekilecek olan İlk Adım: 1919 filmi duyurulduğu andan itibaren insanlar arasında merak uyandırdı ve herkes merakla o günün gelmesini bekledi.  Atatürk rolünde Halit Ergenç’i bir kez daha gururla izleyecek olmak ve daha doğrusu Atatürk’ü anlatacak olan bir yapımın daha hayata geçecek olması hepimizi sevince boğdu ve heyecanlandırdı.

Ülkemizin kurucusu Atatürk hakkında bugüne kadar çekilen  filmlerin sayısı ne yazık ki çok değil! İşte İlk Adım: 1919’u beklerken izleyebileceğiniz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bütün gerçekleriyle anlatan filmler

 1. 1 Kurtuluş (1994)


  Kurtuluş dizisi TRT ekranlarında izleyiciyle buluşmuştur ve toplamda 6 bölüm ile ekranlara gelmiştir. Senaryosunu Turgut Özakman’ın kaleme aldığı dizide, 2.İnönü Savaşı'nın sonundan Mudanya Mütarekesine kadar olan bölümü ele alınmış ve anlatılmış. O zamanlarda yapılan bu film büyük başarı kazanmış ve insanlar tarafından beğenilmiştir. Hangi film Atatürk’ü bu kadar güzel anlatabilirdi! Mustafa Kemal’i Rutkay Aziz, İsmet İnönü’yü Savaş Dinçel’in canlandırdığı dizide Müşfik Kenter, Mehmet Aslantuğ, Mustafa Alabora, Kenan Işık, Altan Erkekli, Sümer Tilmaç ve Fikret Kuşkan gibi önemli oyuncular da yer aldı. Oyuncularımıza ne kadar minnet etsek azdı, özellikle Atatürk’ü canlandıran Rutkay Aziz'e!

 2. 2 Cumhuriyet (1998)


  Kurtuluş adlı televizyon dizisinin başarısının ardından TRT, o dönem en büyük bütçeli yapımlarından olan Cumhuriyet filmini hazırladı ve seyircilere sundu. Kurtuluş dizisinin kaldığı yerden 1922’den 1930’u yılların ortalarına kadar tüm olayların anlatıldığı bölümde asıl mücadeleye Türkiye’nin savaştan sonra başladığı görülmekteydi. Cumhuriyet karşıtları, yurt içinde karşıtları ile mücadele ederken, Uluslararası arenada Boğazlar ve Hatay meseleleri için savaş veriliyor. Atatürk’ü o dönemde bütün benliği ile canlandıran başarılı oyuncu Rutkay Aziz’di. Başarılı filmin senaryosu Turgut Özakman’a ait.

 3. 3 Sarı Zeybek (1993)


  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının özellikle son 300 gününe değinilmiştir. 1993 tarihli belgeselde  hasta olmasına rağmen bunu göz önünde bulundurmayan ve doktorların yasaklarını yok sayıp  Atatürk’ün orkestrasından Sarı Zeybek çalmalarını istemesi ve dizlerini vura vura Zeybek oynaması ve sahne alması hala hafızalarımızda! Atatürk’ün bu dansı yapmaktaki amacı aslında Hatay meselelerinin gündemde olmasıydı. Dünya basınında çıkan “Atatürk Ölüm Döşeğinde” olan haberlerini yalanlamak milleti ve halkı için yaptığı fedakarlıktı. Sarı Zeybek’in etkileyici müziklerinin şaheseri Fahir Atakoğlu’ya ait.

 4. 4 Mustafa (2008)


  Çocukluğundan başlayarak bütün hayatının anlatıldığı Ulu Önder Atatürk’ün yapım müziklerinin Goran Bregoviç’e ait olması gözlerden kaçmadı. Mustafa filmi o dönemde çok eleştiri almıştır. Atatürk’ün insani yanlarını anlatma hedefi olduğu söylenmiş, izleyiciler tarafından tepki görmüştür.

 5. 5 Veda (2010)


  Veda filmini yazıp yönetmenliğini üstlenen Zülfü Livaneli , Atatürk’ün çocukluktan başlayarak okul arkadaşı ve yaveri Salih Bozok’un anılarından yola çıkarak bu değerli filmi yazıp yönetti. Atatürk'le olan dostluğu yarım asırlık dostluk ve ölene kadar süren kardeşliği ele alınmıştır. Bu dostluğu ölmeden 2 saat önce ele alıp oğluna mektup yazan Salih Bozok, tüm hayatını anlatmıştır. “Baş Komutan yaversiz gidemez” bu cümle o kadar derindi ki Mustafa Kemal’in ölümünden sonra söyleyerek kalbine ateş etmesi dostluklarının ve meydan okuyan bir kuşağın komutanı hikayesidir.

 6. 6 Dersimiz Atatürk (2010)


  Diğer yapımlardan farklı anlatım kalitesiyle ön plana çıkan Dersimiz Atatürk’ü gururla ele alıyoruz. Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşını araştırmaya başlayan bir grup çocuk kendilerine verilen bu ödevi layığı ile yerine getirmeye çalışmaktadır. Tarihi Dede bu konuda Çocuklara önayak oluyor ve çocukların ilgisini çekecek şekilde Atatürk’ü, tarihi tüm güzellikleriyle ve ayrıntılarıyla eğlenceli hale getirerek sıkmadan anlatmaya özen gösteriyor. Turgut Özakman’a ait olan filmin senaryosunu Hamdi Alkan yönetiyor. Ulu Önder Atatürk rolünde ise Halit Ergenç oynamıştır ve büyük övgü almıştır.

 7. 7 Çanakkale 1915 (2012)


  Osmanlı İmparatorluğu seferberlik çıkartır ve 1. Dünya savaşının çıkması ile tüm genç ve yetenekli beyinlerini askere alır. Bu gençler arasında Veli ve Mehmet Ali de bulunmaktadır ve Mustafa Kemal’in Çanakkaledeki komutasına atandığı 19. Tümen’e gönderirler. Ulu Önder Atatürk filmdeki Yarbay rolünde İlker Kızmaz oynamış ve beğeni toplamıştır. Yeşim Sezgin tarafından yönetilen filmin senaryosu Turgut Özakman'a aittir.


 8. 8 BONUS (İlk Adım 1919)


  Birkez daha Mustafa Kemal rolünde Halit Ergenç’i izleyeceğimiz bu değerli filmin yönetmeni Halit Oğuz! Ulu Önder Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının verdiği ve olağanüstü mücadelenin seyirciye sunulacağı İlk Adım :1919’un bugüne kadar ki en yüksek bütçeli Atatürk filmi olacağı söyleniyor. Bu güzel projeyi bütün heycanımızla bekliyoruz!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey