Asgari Ücreti En Yüksek Veren 8 Ülke


0

Asgari ücret, Dünyanın her yerinde yasal olarak belirli parametrelerle değişen işçiye çalışma karşılığı verilen ücrettir. Sigortalı her işçinin bu ücretin altında çalıştırılması suç teşkil eder. Devletlerin görevi ise işçi ile işverenin hakkını adil bir şekilde savunarak asgari ücret tutarını belirlemektir. Ülkemizde hali hazırda asgari ücret tutarı bin 603 TL olarak veriliyor. Peki, ama Dünya’da işçisine en yüksek asgari ücret veren ülkeler hangileri? İşte ilk 8 ülke.

Avustralya

Avustralya

Özellikle yiyecek, petrol ve çeşitli yan ürünleri ile ilgili ciddi bir ihracatı olan Avustralya’nın refahı çok iyi biliniyor.  Bir ada ülkesi olan Avustralya’da yıllık bir çalışanın aldığı asgari ücret tutarı 34 bin 500 dolar civarındadır.

Lüksemburg

Lüksemburg

Öyle ya da böyle Lüksemburg’a Avrupa’nın finans merkezi diyebiliriz. Nüfusunun az olması devletinin zengin olması vatandaşın refah seviyesini de artıyor elbette. Lüksemburg’da çalışan bir işçi yıllık 30 bin dolar civarında asgari ücret alıyor.

Monako

Monako

Dünyanın 7. büyük ekonomisine sahip olan Fransa, aynı zamanda çalışma saatleri içinde önemli yasal düzenlemeler yapmış durumda. Monako ise Fransa içinde kalmış ancak özerkliğini ilan etmiş bir şehirdir. Ülkeler arasında ticareti geliştirmek ve için çok çalışan bu özerk yapı zengin ülkeler arasında girmeye aday durumda. Monako’da yıllık asgari ücret tutarı 27 bin dolar civarında.

San Marino

San Marino

San Marino’da aynı Monako gibi İtalya’dan ayrılmış bir küçük devlettir. Genel olarak dağlık bölgelerin ortasına kurulmuş bir ülke olan San Marino dünyanın en fazla asgari ücreti veren dördüncü ülkesidir. San Marino ülkesinde yaşayan bir çalışan yıl içerisinde en az 25 bin dolar para kazanıyor.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

En fazla asgari ücret veren ülkeler arasında beşinci sırada Yeni Zelanda var. Doğası, yeşillik ve sulak arazileri bakımından en güzel ülkelerden birisidir. Yeni Zelenda’da çalışan vasıfsız bir işçi yılda en az 24 bin dolar civarında asgari ücret alıyorlar.

Belçika

Belçika

Türkiye ile ilişkileri çok da iyi olmayan Belçika işçisine en fazla ücret veren ülkeler arasındadır. Belçika’da haftada en fazla 38 saat çalışılıyorken, yılda 23 bin dolar civarında asgari ücret alıyorlar.

Hollanda

Hollanda

Hollanda da asgari ücret ödemesi yaş durumuna göre farklılık gösteriyor. Ticaret hacmi son yıllarda oldukça artan Hollanda’da haftada kırk saatlik bir çalışan bir işçi, yılda aldığı ortalama asgari ücret tutarı 23 bin dolar civarında.

Almanya

Almanya

Dünya’da en çok Türk’ün yaşadığı ülke olan Almanya, Avrupa’nın en büyük ve gelişmiş ekonomisine sahip. Almanya’nın dikkat çeken yanı gelirlerinin yarısını vergi olarak vermeleri. Buna karşın Almanya’da çalışan bir işçi yıllık en az 22 bin dolar kazanıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı