Asgari Ücreti En Az Veren 8 Ülke


0

Asgari ücret politikası sayesinde ülkeler vatandaşlarının belli bir hayat standardında yaşamasını hedeflemektedir. Fakat bazı ülkeler var ki asgari ücret politikası gelişmemiş durumda. Şimdi duyacağınız bu ülkelerde hayat o kadar zor ki iş bulup çalışanlar şanslı sayılıyor. Bizde voynn ekibi olarak Dünya’da işçisine en az asgari ücret veren ülkeleri sizler için araştırdık. İşte en az asgari ücret veren ilk 8 ülke!

Uganda

Uganda

Denize kıyısı olmayan, ticaretin yok denecek kadar az olduğu ve kuraklık ve susuzluğun aşırı olduğu ülke Uganda’da her gün maalesef onlarca kişi açlıktan ölüyor. Maden rezervi çok olsa da çıkarıp işleyecek gücü yok. Evet, Uganda Dünya’nın en fakir ülkelerinden birisi. Üstelik hayat öyle ucuz da değil. Aylık bir işçinin kazancı sadece 3 dolar gibi gülünesi bir rakam ve bu fiyata iş bulmak bile zor!

Sierra Leone

Sierra Leone

Sierra Leone çok kişinin belki de adını bile duymadığı bir ülke. Afrika kıtasında bulunan bu küçük ülkede insanlar susuzluk, kuraklık ve salgın hastalıklara mücadele etmek zorunda. İş bulabilenler şanslı sayılıyor. Çalışanların Dünyanın en az asgari ücretlerinden birini aldığı ülkede işçilerinin gelirleri aylık 5 dolar civarındadır.

Küba

Küba

Uzun yıllar İspanya sömürgesinde kalan Küba, dünyanın en yoksul ülkeleri arasındadır. 1878 yılında bağımsızlığını ilan eden Küba, ekonomik anlamda bir türlü ilerleme kaydedememiştir. Birkaç kez rejim değişikliği yaşayan Küba son yıllarda büyüme ivmesini artırmayı başarmış ancak yine de pek çok işçi aylık 10-15 dolar arası bir ücretle çalışmaktadır.

Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti

Afrika ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Orta Afrika Cumhuriyeti de fakir ülkeler arasında. Kıtlık ve susuzluk bu ülkede de üretimin ve ticaretin çok az olmasına sebep oluyor. Son zamanlarda daha da zor günler geçiren ülke de bir işçi aylık 20 dolar gibi bir ücret karşılığında çalışıyor.

Bangladeş

Bangladeş

Yıllar süren İngiliz sömürgesi Bangladeş’in bağımsızlığını ilan etmesini oldukça geciktirmiş. 1971 bağımsız olan Bangladeş ülkenin öz kaynaklarını yeni yeni kullanmaya başlamış ama toparlanması epey zaman alacak gibi. Bangladeş’te çalışan bir işçinin ortalama aylık geliri 20 dolar civarındadır.

Tanzanya

Tanzanya

Tanzanya yıllarca İngilizlerin sömürgesi altında yaşamış, 1961 yılında sözde bağımsızlığı ilan etmişse de sömürü devam etmektedir. Doğasıyla Dünyanın sayılı ülkeleri arasında olan Tanzanya’nın ekonomisi için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. İş bulmanın bir hayli zor olduğu ülkede yoksulluk üst sınırda. Şanslı olup iş bulanlar ayda 25-30 dolar arasında bir ücret karşılığında çalışıyor.

Gambia

Gambia

Gambia’da Afrika ülkelerinin kaderini paylaşıyor. Hem sömürge hem de yoksulluğun hat safhada olduğu ülke 1965 yılında bağımsız ilan etmiş olsa da aylık asgari ücret 30-35 dolar arasındadır.

Gine-Bissau

Gine-Bissau

Gine-Bissau Afrika kıtasında Senegal’in komşularından olan bir ülke. Ülkede yaşamak gerçekten zor. İş bulup çalışanların aylık ortalama geliri 35-40 dolar civarındadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı