En Çok Rastlanan Araba Arızaları


0

En yakın dostunuz olarak görebileceğiniz otomobiliniz, siz ne kadar iyi bakarsanız bakın arızalanabilir. Otobanda veya şehir içinde acil durum işareti ile otomobilinin başında bekleyen sürücüleri mutlaka görmüşsünüzdür. Durup dururken bir otomobilin bozulmasına ilk başta anlam veremeyebilirsiniz, ancak sürücü hataları, görünmez kazalar gibi durumlar haricinde bakım ve kontrol ihmal edildiği için yaşanan aksilikler, arabalarda en çok görülen arızalar arasında yer alır. Otomobillerde en çok görülen arızalar ve çözümlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ateşleme Arızası Nedir?

ateşleme arızası nedir

Akünün bitmesi ile sık sık karşılaşılan ateşleme arızası temelde marş ile ilgilidir. Ortalama ömrü 4 yıldan biraz daha fazla olan akülerin bakımlarının düzenli yapılmaması sonucu ateşleme arızası yaşanabilir.

Ateşleme Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Ateşleme arızasının aküden kaynaklanıp kaynaklanmadığı far gibi akü ile çalışan akşamların kontrolü ile sağlanır. Farlar çalışmıyorsa eğer akü kabloları kontrol edilmelidir. Tüm kontrolleri gerçekleştirdiğiniz hâlde arıza devam ediyorsa şayet akü bitmiş demektir. Farlar çalışıyor, otomobiliniz çalışmıyorsa da ateşleme arızası yaşıyor olabilirsiniz. Her iki ihtimalde de bir yol yardımı veya çekici çağırmak, sizin için en doğrusu olacaktır.

Lastikler Ne Sıklıkla Kontrol Edilmeli?

lastikler ne sıklıkla kontrol edilmeli

Lastiklerinizi mevsimine uygun kullandığınız halde inme veya patlama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Havasının indiğini düşündüğünüz lastiklerinizi çok geç olmadan kontrol ettirmeniz; patlaması durumunda ise yol yardımı veya çekici çağırmanız gerekmektedir. Zamandan tasarruf etmek için otomobilinizin lastiğini kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Motordan Neden Ses Gelir?

motordan neden ses gelir

Bazı dönemlerde motordan ciyaklama benzeri sesler duyulabilir. Motordan değişik sesler geliyorsa ciddi bir sorununuz var demektir. Motor çalıştıktan sonra duyacağınız ince sesler ise vantilatör kayışı benzeri aksamlarda problemlere işaret eder.

Motordan Ses Geliyorsa Ne Yapılır?

Motordan değişik sesler duyuyorsanız, en yakın otomobil servisine gitmeniz gerekir. Servise giderken motoru zorlayacak şekilde hızlı sürmemeniz tavsiye edilir. Değişik sesler çıkaran motorlar zorlandığı zaman hararet yapabilmektedir.

Motorun Hararet Yaptığı Nasıl Anlaşılır?

motorun hararet yaptığı nasıl anlaşılır

Motorun çok fazla ısınması hararet yapmasına neden olabilir. Konsoldaki sayaçtan otomobilinizin hararet yapıp yapmadığını kontrol edebilirsiniz. Genellikle eski model arabaların motoru hararet yaptığında kaputtan duman yükselebilir; bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var. Yeni nesil otomobillerde ise motorun hararet yaptığını anlamak biraz güç olabilir. Bazı araçların göstergesinden motorun sıkıntılı olup olmadığını takip edebilirsiniz.

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapılmalıdır?

Motor sıcaklığını gösteren sayaç 90 ve üzeri dereceyi işaret ettiği zaman motor hararet yapıyor demektir. Böyle bir durumda arabanızı hemen durdurarak gölge bir alana park etmelisiniz. Motor yeterince soğuduktan sonra radyatör suyunu kontrol ederek, su eksikliği durumunda su eklemelisiniz. Fakat su ile ilgili bir problem olmaması hâlinde servis çağırmanız gerekir. Motor sıcaklığının fazla olması durumunda oluşabilecek yangın çıkma riskini göz ardı etmemelisiniz.

Farlarda Ne Gibi Arızalar Olur?

farlarda ne gibi arızalar olur

Otomobil farlarında, fara veya lambaya bağlı olarak çeşitli arızalar gözlenebilmektedir. Bilhassa gece sürüşünde güvenliğinizi ön planda tutmanız gerekir. Bu yüzden sinyal lambalarını ve farları düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Farlarda veya sinyal lambalarında kırılmaya ya da temassızlığa bağlı olarak sorunlar yaşanabildiği gibi aksamlarında da problemler meydana gelebilmektedir.

Far veya Sinyal Lambasında Arıza Olursa Ne Yapılmalı?

Farlarda veya lambalarda, bir veya birkaç tanede yanmama durumu olması hâlinde öncelikle otomobilinizi güvenli bir yere park etmeniz gerekir. Aksi takdirde sadece kendinizin değil, trafikteki araç sürücülerinin de hayatını tehlikeye atarsınız.

Park ettikten sonra lambaların kablolarını kontrol etmeli, bir temassızlık veya gevşeme olması durumunda müdahale etmelisiniz. Ancak sorunun çözülmemesi ihtimaline karşın teknik servise başvurmanız gerekecektir.

Araba Neden Stop Eder?

Otomobilin stop etmesi aslında birçoğumuzun sıklıkla karşılaştığı bir problem. Otomobilin stop etmesinin nedenleri arasında ilk olarak yakıt pompasının bozulması gösterilebilir. Ancak yakıt pompasının bozulup bozulmadığını anlamak çok zordur.

Yakıt Pompası Bozulursa Ne Yapılmalıdır?

Yakıt pompasının bozulması, motora yakıt ulaşmaması ve otomobilin stop etmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durumda tekerleklere güç gitse bile otomobil durabilir. Böyle bir durumda derhal yol yardım ekibine başvurulması gerekir.

Süspansiyondan Neden Ses Gelir?

süspansiyondan neden ses gelir

Otomobilin çukur veya tümsek gibi engebeli yollarda ilerlediği sıralarda süspansiyondan ses gelebilir. Süspansiyondan ses gelmesi araca ciddi ölçüde hasar vermeyecek olsa da en kısa sürede servise gösterilmesi gereken bir sorun olduğunu unutmamalısınız.

Otomobilin Sızıntı Yapması Hâlinde Ne Olur?

Otomobillerin yağında veya suyunda kablo temassızlığı ya da başka ciddi problemler nedeniyle sızıntı gözlenebilir. Durağan veya park hâlinde de sızıntı gözlenebildiği gibi seyir hâlinde de bu problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Tamirin süresini belirleyen şeyse sızıntının miktarı olacaktır. Otomobilinizin sızıntı yapması hâlinde mutlaka servise götürmenizi öneriyoruz.

Arabalarla ilgili merak edilen bir soru olan Buji Nedir konulu makalemize göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı