Ülkemizin En Güzel ve Romantik Antik Limanları

Antik sahillerde fantastik bir an yaşamak istiyorsanız önerdiğimiz 13 kenti hemen yakından tanımaya ne dersiniz?


2

Sevgiliniz, eşiniz ya da aileniz ile harika bir vakit geçirmek ve kendinizi doğanın kucağına bırakmak istiyorsanız hemen bu gizemli antik limanlar özelliği taşıyan kentleri ziyaret edebilirsiniz.

 1. 1 Ainos, Enez – Edirne


  Edirne’nin ilçesi Enez’de bulunan Ainos’un geçmişi 7. Yüzyıla kadar dayanıyor. Seneler içerisinde kıyıdan 3.5 kilometre içeriye taşınmış ve delta halini almış bölgede kaleler bulunuyor. Aynı zamanda ticaret merkezi olarak kullanılması da hem Ege hem de Karadeniz’in bir bölümünü birbirine bağlıyor. Sessiz ve son derece sakin bir yer olan kentte, tertemiz deniz ve harika bir kumsal sizleri bekliyor.

 2. 2 Kydonia, Ayvalık – Balıkesir


  Osmanlı'nın egemenliğine 15. Yüzyılın ortalarında geçen kent, günümüze kadar yerleşim alanı olarak kalmayı başarmış. Doğa güzelliğiyle beraber türlü ağaçların yer aldığı kentte, büyülenmemek elde değil. Antik limanlar listemizin nadidelerinden!

 3. 3 Myndos, Gümüşlük – Bodrum


  Myndos, seneler geçse de hak ettiği popülerliğe ulaşamadı. Ancak bu ne kadar güzel ve gizemli bir yer olduğu gerçeğini değiştirmez. Sığ deniz üzerinden yürüyerek ulaşabileceğiniz Gümüşlük, eşsiz manzara ve doğanın her rengiyle sizleri bekliyor.

 4. 4 Iotape, Alanya – Antalya


  Hamam, anıtsal mezarlar, nekropol alanları ve çok daha fazlası. Tarihte ilk olarak Roma kenti olarak bilinen bu yerleşim yeri, keyifle vakit geçireceğiniz seçeneklerden olacaktır.

 5. 5 Simena, Demre – Antalya


  Ürkütücü gelebilir ama bir kayanın tam ucunda! Buraya ulaştığınızda niye daha önceden gelmediğinizin pişmanlığını yaşamanız muhtemel! Kekova, Papaz ve Kaplan adasını da görmeden gitmemenizi hatırlatıyoruz.

 6. 6 Tenedos, Bozcaada – Çanakkale


  Ülkemizin üçüncü büyük adası ve antik kentidir Tenedos. Geçmişe götüren taş evleri ve sokaklarını, berrak denizi tamamlıyor. Manzarası mı? Onu anlatmaya yetecek kelimelerin olmadığını söylememiz yeterli olacaktır.

 7. 7 Kytoros, Cide – Kastamonu


  Kytoros, 130 metre genişliğe sahip minik bir boğaz, yemyeşil ormanların etrafını sardığı harika bir koydur. Gemicilerin, korunaklı coğrafyası nedeniyle sığındığı liman olmuştur. Balık tutmayı seven, yüzme tutkusu olan, sakin bir tatil yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

 8. 8 Aphrodisias, Silifke – Mersin


  Kalıntının neredeyse yok olduğu kentte, bir tek Bizanslılardan kalma kilisenin tabanında olan mozaik resimler görülebiliyor. İki ada ve bembeyaz kumlarla örtülü iki koyu bünyesinde barındıran Aphrodisias, antik limanlar listesinde üst sıralarda yer bulabilir.

 9. 9 Knidos, Datça – Muğla


  Apollon, Kronit ve Dor tapınaklarına ev sahipliği yapan Knidos, mozaiklerle kaplı kiliseleriyle de harika bir gezi seçeneği. Üstelik her noktası berrak sulara sahip denizi de, mükemmel bir kaçamak için fazlasıyla tatmin edici diyebiliriz.

 10. 10 İdyma, Ula – Muğla


  Roma ve Bizans döneminden günümüze yansıyan pek çok tarihi yeri görebileceğiniz bölgedir. 14. Yüzyılda Osmanlı hakimiyetine geçen kentte, sadece tarih değil, izah edilemeyecek kadar güzel doğa da gününüze eşlik edecektir.

 11. 11 Phokaia, Foça – İzmir


  Denizciliğin merkez üssü sayılan limana sahiptir Phokaia. Antik kalıntıların fazlalığı, Ulucami ve Ceneviz Kalesi gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken başlıca yerleridir. Ayrıca 6 farklı mağara da sizleri bekliyor.

 12. 12 Notion, Menderes – İzmir


  Güneydeki yer anlamına gelen Notion, antik dönemin önemli bir liman kentiydi. 4 kilometreyi bulan surlarla çevrilmişti. Roma İmparatorluğu zamanında ise Asya eyaletinin sınırlarındaydı. Harika bir gezi deneyimi için önerebileceğiniz seçeneklerden.

 13. 13 Assos, Ayvacık – Çanakkale


  Denizden 200 metre yüksekte bulunan Assos, tarihi, doğası, manzarası ve deniziyle defalarca kez gitmekten bıkmayacağınız kadar özel bir seçim. Antik limanlar arasında en çok ziyaret edilen bölgelerden biri olduğunu da belirtmeliyiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey