Ankara Gezilecek 10 Harika Yer

Ankara'nın denizi yok diye gezilecek yeri de yok sananlar buyrun yazımıza...


1

Ankara, Türkiye’nin üç büyük ilinden bir tanesi ve tarih kokan başkentidir. Ankara’da deniz bulunmadığı için ister istemez insanlar tarafından uzak durulan il olmasına rağmen, gezilecek tarihi yerlerimiz unutulmaktadır. Parklarımız, camilerimiz, müzelerimizde yok değil! Bunları siz değerli gezi meraklılarına 10 başlıkta tanıtmak istedim. Tarih kokan ve seyri güzel olan şehrimiz, Ankara’mıza mutlaka uğramadan geçmeyin. İşte Ankara’da gezilecek yerler

 1. 1 Ankara Kalesi


  Ankara kalesi uzun yılları aşmış bir geçmişe sahip ve yapım aşaması hala bilinmeyen tarihi mekân. Kaleye çıkmak o kadar kolay değildi aslında. Dar sokakları, o dar sokaklarda hala yaşam olması vazgeçilmezdi. Fotoğraf makinasının elinizden düşmeyeceği ve Ankara manzarasını izlemek için mutlaka en zirveye çıkıp derin bir nefes alıp etrafımıza mutlulukla, sakinlikle bakacağınız huzur tepesidir.

 2. 2 Anıtkabir


  Ankara’nın Anıttepe ilçesinde bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anılarıyla bizlere miras bıraktığı ve sahip çıkmamız gereken en büyük değerlerdendir. Anıtkabir öyle anlam yüklü ki, yüreğimizin en derin yerinde olması, insanların gezmek için izdiham çıkarttığı ama of demediği müzedir. Kim olursa olsun Ankara dediğimizde belki de ilk aklımıza gelen yerdir. Ankara'da gezilecek yerler listemizin olmazsa olmazıdır!

 3. 3 Kuğulu Park


  Başkentimizin en gözde parkları arasında olan Kuğulu Park; minyatür gölü, huzuru, sakinliği, içindeki kaz ve ördeklerle insanların yoğun ilgisine maruz kalmaktadır.

 4. 4 Hamamönü


  Ramazan Ayı'nın gözde mekanlarından olan Hamamönü, belediye tarafından restore edilmiştir. Geleneksel kültürün simgesi haline gelen geçmişe ait mezarlıkları, küçük dükkânlara açılan butikleri ve Ankara tarihi evleri ile ilgi çeken, insanların akın akın uğradığı en görülesi gezi mekânlarındandır. Tarihi dokunun en çok hissedileceği yerlerden birisi olarak Ankara'da gezilecek yerler listemize dahil oluyor.

 5. 5 Anadolu Medeniyetleri Müzesi


  1921 yılında kurulmuş bir müzedir. İçerisinde kendine özgü koleksiyonları bulunmakta ve sayılı müzelerden biri olarak tarihe geçmektedir. Ayrıca Ankara'nın ilk müzelerinden birisidir.

 6. 6 Atakule


  Uzun yıllar Ankara’nın isminin Atakule ile anılması insanlar tarafından büyük beğeni kazandı. Yemyeşil ağaçlık bölge ve dönen restoranı ile anılmıştır. Şimdi daha da elverişli hale getirilen ve alışveriş merkezinin tekrardan açılması ile siz değerli gezmeyi sevenlerin gözdesi haline gelmiştir.

 7. 7 Hacı Bayram Camii


  1427-1428 yılları içinde Mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilen Hacı Bayram Cami, Ankara’nın Ulus semtinde yer alıyor. Dini yapımın insanlar için en önemli kısmı, hemen yanında bulunan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi bulunmakta. Hacı Bayram-ı Veli Osmanlı döneminde yaşamış büyük zatlarımızın, Bayramiye Tarikatı’nın kurucusu olarak da adlandırılıyor. Ankara'da gezilecek yerler listemizin bir başka olmazsa olmazıdır.

 8. 8 Roma Hamamı


  Roma Hamamı, III. Yüzyılda Septimius Severes’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepion adına yaptırılmış ve müze olarak halka açılmıştır. Ulus semtinde yer almaktadır.

 9. 9 Mogan Parkı


  Ankara’da gezilebilecek güzel ve doğal alanlardan biri olan Mogan Parkı, gölüyle denize hasret kalanların gözdesi haline geliyor. Diğer yandan piknik yapmak isteyenlere, çocuklar için park alanlarıyla, restoranlarıyla hitap ediyor.

 10. 10 Ulucanlar Cezaevi


  1925-2006 yıllarında faaliyet gösteren tutuklu cezaevi, 2009 yılında yapılan restorasyonla müze haline getirilip halka açılmıştır. Cumhuriyet döneminin karanlık olaylarına tanık olan Ulucanlar Ceza Evi Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan Hüseyin İnan, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney gibi birçok isimler burada tutuklu kalmıştır. Tarihe tanıklık etmek isteyenler için Ankara'da gezilecek yerler listemizde yer alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı