Android Telefon ve Tabletlere Root Nasıl Atılır?


1

Günümüzde sahip olduğumuz en çok kullanılan şeylerden birisi de akıllı telefonlarımızdır. Gündelik ve olabilecek tüm işlerimizi akıllı telefonlarla hemen hemen halledebilmekteyiz. Akıllı telefonlar, sahip oldukları işletim sistemiyle ön plana çıkmaktadır çünkü işletim sistemleri akıllı telefonlara işlevsellik kazandıran yazılımlardır. Bunlardan en bilineni de Android işletim sistemidir. Bildiğimiz üzere birçok marka Android işletim sistemi ile çalışıyor. Samsung başta olmak üzere LG, HTC veya Sony bu işletim sistemini kullanmaktadır. Buna ek olarak son olarak Nokia da Android işletim sistemi ile çalışmaya başlamıştır. Fakat işletim sistemleri adından da anlaşılacağı üzere cihazın işlemesine yönelik bir yazılımdır ve bu sebeple de kullanıcı müdahalesinden mümkün oldukça kendini korumalıdır. Örneğin telefonumuza gömülü olan birçok uygulama vardır ve bu uygulamaları kaldıramadığımızı da biliyor muydunuz?

Gömülü Uygulamalar Sisteme Zarar Veriyor Mu?

Android gömülü uygulamalar

Öncelikle, çok fazla yer kapladıkları gibi, kullanıcıların pek işine de yaramadığını söyleyebiliriz. Arkaplanda işlem gücünü de kullanmasından dolayı cihazın yavaşlığına da sebep olabilmektedir. Bunun dışında gömülü uygulamaların bir zararından bahsetmek doğru olmaz çünkü üretici firma tarafından cihazlara yüklenmektedir. Peki, bu uygulamaları nasıl kaldırırız? Aslında bunları root izniyle kaldırabiliyoruz ve aynı zamanda birçok gerekli uygulamanın da çalışması için root izni gerekebiliyor.

Root İzni Nedir? Yararları Nelerdir?

Android root izni

Eğer rootlu cihazların yararlanabileceği yazılımların sürekli arttığı düşünülürse, root izninin faydaları sıralamayla bitmeyecektir. Telefonun pil simgesinden tutun titreşim ve flaş ayarlarına kadar her özelleştirmeyi rootladığınız aygıtınız ile kolayca geliştirebilirsiniz.

Root Nedir?

Root işlemi nedir

Android işletim sisteminde izin verilmeyen işlemleri root yapıldıktan sonra aktif hale getirebilirsiniz. Android işlemcili tablet ve telefonlarınızda işlemci ve görüntü işlemcisine (GPU Graphics Processing Unit) değişiklikler yapıp cihazınızın performansını arttırabilmeniz mümkün. Ancak Root ile yapacağınız bazı işlemler cihazınız için tehlikeli olabilir bu yüzden belirli bir bilgiye sahip olmadan bazı işlemlerin yapılmaması önerilir. Özetle cihazınızın tam kontrolüne root sayesinde sahip olmanız mümkündür.

Root Zararlı Mıdır?

Root işleminin zararı var mıdır

Az önce bahsettiğimiz gibi, bazı işlemler belirli bir bilgi gerektirdiği için işlem hakkında tam bilgi sahibi olmadan yapacağınız işlem telefonunuza ya da tabletinize zarar verebilir. Yapılan bilinçsiz işlem cihazınızı tamamıyla bozmasa dahi tabletinizi ya da telefonunuzu onarabilmek için uğraşmanızı gerektirebilir. Ayrıca markalar rootlanmış cihazları garanti kapsamı dışında tuttuğu için cihazınızın garantisi bittikten sonra root işlemi yapmanız önerilir.

Root Nasıl Atılır?

Root işleminin yapılışı

Her marka için farklı root atma yöntemleri olsa dahi son zamanda yapılan uygulamalar sayesinde rootu tek tıkla yapmanız mümkündür. Telefonunuza ya da tabletinize bu uygulamamalarla birlikte kolaylıkla root atabilirsiniz. Ayrıca internette yapacağınız araştırma ile kendi cihazınıza uygun root uygulamasını kolaylıkla bulmanız mümkün olabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı