Altın Hesabı Nasıl Açılır?


0

Altın yüzyıllar boyunca bir yatırım aracı olmuş, ticari faaliyetlerde talep edilen değerli madenler arasında her zaman ilk sırada yerini almıştır. Ülkelerin altın rezervleri ne kadar fazla ise, o ülke o kadar zengin ve güç sahibi olduğu anlamına geldiği bir gerçek. Bu yüzden altın sadece ülkelerin değil insanlarında bir yatırım aracı haline gelmiştir.

Ülkemizde Merkez Bankasının 2010 yılından itibaren uygulamaya koyduğu politika ile altın üzerinden de zorunlu karşılıklı ayrılma işlemi yapılabilir hale gelmişti. Bu da bankaların altına olan ilgisini daha da artırmasına neden oldu. Kendi bünyelerinde, hesap sahiplerinin gram cinsinde altın almasını sağlayan altın hesabı oluşturmaya başladılar. Bankaların altını güvenli yatırım araçları arasına alması, işlem hacminin düşmemesi, insanları kuyumculardan bankalara yönlendirmiştir. Zira yıllardır vatandaşlar altınlarını yastık altında tutarak güvenli bir yatırım aracı bulamamış, bankalarda bu boşluğu iyi değerlendirerek altın hesabı açmak isteyen müşterilere çeşitli kampanyalarla bünyelerine almaya gayret göstermişlerdir. Çalınma, kaybolma gibi riski olmayan ve alım satım da komisyon ve masrafı olmayan bu hesaplar iyi araştırılıp doğru tercih edildiğinde avantajlı hale geldiği söylenebilir.

Hesap açmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Altın hesabı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Hesap açmadan önce kesinlikle banka prosedürlerinden haberiniz olmalı. Örneğin; en düşük altın gramının bir gram olarak hesaplanır. Mesai saatleri içinde alış satış makas aralığı 1 ile 2 lira arasında iken hafta sonu ve mesai saatleri dışında 4 ile 5 lira seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Altın hesabına altın alımları 995/1000 gram üzerinden yapılır. Seçeceğiniz bankanın size sunduğu fırsatları iyi araştırmalısınız. Hesap işletim ücreti veya başka ilave ücret almayan bankaları tercih edebilirsiniz.

Altın hesabının faydaları nelerdir?

Altın hesabının faydaları

Altın hesabı açmak her şeyden önce birikimlerinizi güvende olmasını sağlar. Evde yastık altında bekletilen altınların çalınma riski olduğu bir gerçek. Bu hesap sayesinde altınlarınızı koruyabilir ve bankayla her an iletişim halinde olabilirsiniz. Ayrıca birikimlerinize kolay ulaşıyor olmanız onları uzun vadede elinizde tutmanızın önüne geçebilir. Yani birikim yapmak yerine kısa sürede bozdurma düşüncesinden kurtulabilirsiniz.

Peki, altın hesabı nasıl açılır?

Altın hesabı açmak

Altın hesabı açarken ilk olması gereken bir bankada hesabınız bulundurmasıdır. Hesabınızın uzun vadeli ve vadesiz olmasını gerekir. Hesabınızın olmasını istediğiniz yada hesabınızın olduğu bir bankaya giderek müşteri temsilcisi yardımı ile açabilirsiniz. Bunun için kimliğinizle girmeniz yeterli olacaktır. Açtırdığınız hesaba bilezik, kolye, yüzük, çeyrek ne varsa tüm birikimlerinizi değerinden vererek hesabınıza aktarabilirsiniz. Altın hesabı açtırmanın diğer ve en kolay yolu internet bankacılığı kullanmaktır. Hem zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz hem de internetin olduğu her yerden birikimlerinizi takip edebilirsiniz. Teknoloji çağının avantajlarını kullanmak çok faydanıza olacaktır. Bireysel bankacılık seçeneğinden altın hesabı açtırabilir, günün her saatinde altın alıp satabilirsiniz. Bankalarda altın hesabı açmak kuyumcuların bile vermediği düşük gramajlarda alım satımı mümkün hale getirir. Bu hesaplarda altın Türk lirası alım satımı her saat yapılabildiği gibi dolar Türk lirası al satımı sabah 9:00 akşam 18:00 saatleri arasında olduğunu unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı