Alkolün İnsan Sağlığına Zararları


0

Alkol, insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir maddedir. Uyuşturucu bir madde olarak anılan alkol, çoğu zaman mutluluk ve keyif verici olsa da, uzun süreli ve fazla miktarda kullanılması sonrası ölümcül etkilere sebep olabilmektedir. Ayrıca insan sağlığının yanında toplum ve aile düzeni açısından da olumsuz etkilere sahiptir.

Alkol, hücre zarlarından rahatlıkla geçebilen bir maddedir. Bu sebeple kana karıştığında dokuların çoğuna etki edebilmektedir. Alkolün vücuda girdiği andan itibaren de ortalama olarak 30 ile 90 dakika arasında kana karıştığın söylenmektedir. Peki, alkol insan sağlığına ve vücuduna ne tür zararlar vermektedir?

Beyni Etkiler

Beyin

Alkol, belirttiğimiz gibi hücre zarından geçerek dokulara ulaşabilmektedir. Bunlardan birisi de beyindir ve etkisini burada göstererek kişinin karar verme ve kendini kontrol etme becerilerini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca REM uykusunu ortadan kaldırarak uyku düzenin bozar ve yorgunluk hissi verir. Metabolizma hızında, görme yeteneğinde, davranışlarda ve konuşmalarda da olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Refleksler de zayıflamaktadır. Aşırı miktarda tüketildiğinde ise beyin hücrelerinin ve bunları besleyen hücrelerin ölümüne bile sebep olabilir.

Sindirim Sistemini Etkiler

Karın ağrısı

Gastrit ve ülser oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca bazı vitaminlerin vücut tarafından emilmesini etkilemektedir. Alkol alımı sonrası beslenme ve sindirim sistemindeki bozukluklardan dolayı mide bulantısı ve kusma gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

Üreme Sistemini Olumsuz Etkiler

Yatakta erkek

Alkol alımı cinselliği tetikleyici olarak görünse de belli bir dozdan sonra hissizleşme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu da orgazm olmayı geciktirici ve engelleyici etki göstermektedir. Ayrıca alkol sperm kalitesini de etkilemektedir. Kadınlarda ise regl dönemleriyle ilgili sıkıntıların ortaya çıkmasına ve doğurganlıklarının azalmasına ve yok olmasına sebep olabilir.

Hamilelik döneminde alkol tüketiminde ise alkolün fetüse ulaşabilmesinden dolayı bebek zarar görebilmektedir. Erken doğum ve düşük gibi durumların oluşmasının yanında bebeğin yeteri kadar gelişim gösterememesine bağlı olarak bazı problemler ortaya çıkabilmektedir.

Kanser Hastalığına Yakalanma Riskini Yükseltir

gırtlak kanseri

Alkol alımı bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Bunların en tehlikelilerinden birisi olarak da kanser ön plana çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre alkolün; ağız, gırtlak, kolon, göğüs, karaciğer, yemek borusu ve bağırsak kanserlerine sebep olduğu saptanmıştır.

Psikolojik Etkileri

Piskolojik alkol

Alkol, kişiyi kendini bağımlı hale getiren bir maddedir. Bu sebeple aşırı miktarda tüketilmesi sonrasında zamanla kişi alkol bağımlısı olmaktadır ve psikolojik olarak olumsuz etkilere maruz kalmaktadır. Alkol bağımlısı olan kişiler, vücutlarında meydana gelen olumsuz değişimlerden kaynaklı olarak davranış bozukluğu göstermektedir. Hareketlerini kontrol edememe ve doğru karar verememe durumları da oluştuğundan toplum ve aile yaşantısında da sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu tarz durumlarda zamanla depresyona kadar gidecek ciddi psikolojik hastalığın ortaya çıkmasını tetikler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı