Alkolü Bıraktıktan Sonra Yaşanan Gelişmeler


0

Geçmişte girilen ortamlardan veya başka sebeplerden dolayı alkol alışkanlığı edinilmiş olabilir. Ortamlarının albenisinin yüksek olmasıyla beraber alkol alımı sonrası yaşanan keyifli zamanlar, alkol tüketiminin zamanla artmasına sebep olmaktadır. Fakat bu durum zamanla günlük limitin üstüne çıkılmasına ve vücudun bu durumdan zarar görmesine sebep olmaktadır. Böyle bir durumda alkolden uzak durulması gerektiğini belirten uzmanlar, aynı zamanda alkol tüketen bir kişinin bırakması durumunda yaşadığı değişimleri de kayıt altına almışlar.

Uyku Düzeni Normale Döner

Alkol alan kişilerde ortaya çıkan uyku bozukluğu, kişinin yorgun ve halsiz bir şekilde uyanmasına sebep olmaktadır. Çoğu kişi alkol aldıktan sonra hızlı bir şekilde uykuya daldığı için daha iyi uyuduğunu düşünmektedir fakat bu kesinlikle çok yanlış bir düşüncedir. Alkol kullanan kişilerin REM uykusunun ortadan kalktığı gözlemlenmiştir ve bu da sağlıklı bir uykunun olmadığı anlamına gelmektedir.

Alkol alımının durdurulması sonucunda ise kişinin uykuya daha zor daldığı saptanmıştır fakat bu durum uyuduktan sonra alınan verimin arttığını göstermektedir. Ayrıca uykuya dalmakta yaşanan zorluğun ise zamanla ortadan kalktığı da belirlenmiştir. Buna bağlı olarak yorgunluk ve halsizlik sıkıntıları da ortadan kalkmaktadır.

Zayıflarsınız

Alkollü içeceklerin çoğu yüksek kalorili içeceklerdir. Bu sebeple alkol tüketen kişiler farkında olmadan günlük kalori ihtiyacının çok fazlasını almaktadır. Aynı zamanda alkol, hipotalamustaki beyin aktivitelerini de etkilediği için yemek kokularına karşı hassasiyeti artırmaktadır. Bunun sonucunda da kişilerin normalden daha fazla yemek yediği de saptanmıştır. Bu iki durumun bir araya gelmesi sonucu artan kilolar, alkolden uzak durulduğunda zamanla azalmaktadır. Tabii tatlı ve çikolata gibi şekerli yiyeceklerin çok tüketilmemesi durumunda!

Cilt Temizlenir ve Güzelleşir

Alkol, diüretik bir maddedir yani sıvının emilmesini engellemektedir. Bu sebeple vücut normale göre daha fazla su kaybetmektedir ve alınan suyun da emilimi yeteri kadar sağlanmamaktadır. Bu durumda cildin nemini kaybetmesine ve bozulmasına sebep olmaktadır. Alkol bırakıldığında ise bu durum tekrar eski haline dönerek cilt nemlenir ve güzelleşir. Hatta egzama gibi cilt hastalıkları da iyileşebilir.

Maddi Açıdan İyileşmeler Sağlanır

Alkollü içecekler günümüzde çok yüksek fiyatlara satılmaktadır. Özellikle eğlence mekânlarında alkol tüketimi yapılıyorsa, hesaplar oldukça kabarık olmaktadır ve bu da bütçeyi sarsacak noktaya kadar gelmektedir. Fakat alkolün bırakılması ile bu durum ortadan kalkarak, alkole harcanan para cepte kalmaktadır. Ayrıca alkolün etkisiyle tüketilen yiyecek ve abur cubur miktarı da azalacağından giderler azalacaktır ve aylık ciddi bir miktar cepte kalacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı