Aksiyon Filmlerinin Unutulmaz Oyuncuları ve Rol Aldıkları Filmler


4

Aksiyon filmleri denildiğinde hemen hemen herkesin aklına bir kaç isim gelir. Senaryosu kadar oyunculuğun ve role yakışmanın da son derece önemli olduğu bu tarz için hafızalarda yer etmiş isimleri derledik. Ayrıca oyuncuların rol aldığı birkaç filmlerden bazılarını da yine yazımızda bulabilirsiniz.

Jackie Chan

Jackie Chan

Dövüş ustası, yönetmen, dublör ve şarkıcı Jackie Chan aksiyon filmlerinin kahramanı olduğunu biliyoruz. Her türlü marifete sahip Chan; akrobatik dövüş stili ve etrafındaki eşyaları silah olarak kullanmasıyla tanınıyor.

Bruce Willis

Bruce Willis

Willis “Die Hard” serisi ile birlikte aksiyon filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden biri oldu. Drama ve komedi filmlerinde de başarısı tartışılmaz olan ve herkes tarafından sevilen oyuncu, şu sıralar hazırlıklarına başlanan “Die Hard 6”için, 60 yaşında tekrar kameraların karşısına geçmeye hazırlanıyor.

Mel Gibson

Mel Gibson

Kendine has tarzı, enerjisi ve deliliğiyle Mel Gibson, aksiyon filmlerinin unutulmaz isimlerinden biridir. Lethal Weapon” serilerini, “Mad Max“i, “Payback“i, “Ransom“ı kim unutabilir?

Jet Li

Jet Li

Dokuz yaşında Wushu’ya başlayan Li, sonunda şampiyon bir dövüşçü olmuş, ardından da uluslararası bir oyuncudur. 1982’den bu yana ekranda hayranlıkla onun aksiyon filmlerindeki dövüş sahnelerini izledik. Jackie Chan ile yakın arkadaş olan Li, listemizden Mel Gibson’la da “Lethal Weapon 4” filminde karşılıklı oynamıştır.

Bruce Lee

Bruce Lee

Çok erken kaybettiğimiz oyuncu, kısa hayatında tüm dünyaya adını duyuracak filmlere imzasını attı. Çin kökenli aktör, Jeet Kun Do savunma sanatı ustasıydı. Ondan sonra herkes karate kurslarına yazılmaya, onun gibi dövüşme hayaliyle yanıp tutuşmaya başladı. Ölümünden sonra bir çok filme ve oyuncuya ilham kaynağı olmaya devam eti.

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

Sadece oyuncu olarak değil, yönetmen, prodüktör ve senarist olarak aksiyon filmlerine büyük katkılarda bulunan Stallone, listemizde ilk sırayı hak eden isim oluyor.Rocky” ve “Rambo” filmleriyle zaten aksiyon filmleri listesine adını yazdırmış  durumda.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Lara Croft” serisi video oyunundan sinemaya transfer olan Lara Croft’un şöhretine şöhret kattı ve Lara Croft imajını popüler kültür tarihine yazdı.

Uma Thurman

Uma Thurman

Suç, gerilim ve aksiyon türlerinin harmanından oluşan Kill Bill; müzikleri, senaryosu ve aksiyon sahneleriyle son 20 yılın unutulmaz efsane filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor.

Russell Crowe

Russell Crowe

Oscar ödüllü bir Ridley Scott filmi olan 2000 yapımı Gladyatör (Gladiator), efsaneleştiği başyapıtlardan bir tanesidir. Ayrıca Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen’in de etkileyici performanslarıyla da büyüleyici bir yapım haline gelen Gladyatör de en unutulmaz filmler arasında yer alıyor.

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Keanu Reeves

Bu etkileyici fantastik bilim kurgu filmi, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’den oluşan güçlü oyuncu kadrosunun yanı sıra yaşadığımız dünyayı sorgulatan akılalmaz senaryosuyla da unutulmaz efsane filmler arasına girmeyi başarıyor.

Tom Cruise

Tom Cruise

2014 Amerika yapımı bilim kurgu, aksiyon filmi Edge of Tomorrow; bir uzaylı istilası sonucunda tüm milletlerin bir araya gelmesi ve zaman döngüsü olayının işendiği muhteşem aksiyon filmlerden bir tanesidir.

Mark Wahlberg

Mark Wahlberg

Film, eski bir keskin nişancıya son görevinin verilmesiyle başlıyor. Fakat kısa zaman içinde ana kahramanımız bu suikastin altında çok farklı gerçekler yattığını anlıyor ve bunu engellemek için elinden geleni yapıyor. Stephen Hunter imzalı Point of Impact kitabından uyarlanan film, Antoine Fuqua imzası taşıyor. Keskin nişancı rolüne ise; Ted, The Italian Job filmlerinden tanıdığımız vark Wahlberg eşlik ediyor. Aksiyon suç ve dramatik unsurların çok iyi şekilde işlendiği film adeta bir klasiktir.

Denzel Washington

Denzel Washington

Denzel Washington’ın başrol oynadığı ve aksiyonun içine sonuna kadar sürklendiğimiz bir filmdir. Konusunu ise gizemli geçmişini geride bırakıp, sakin ve sessiz bir yaşama doğru yelken açan McCall’ın; Rus mafyasının kontrolü altındaki Teri isimli genç kızın bulunduğu duruma kayıtsız kalamamasını ve yardım etmesini oluşturuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı