Akıllı Telefonla Daha İyi Fotoğraflar İçin Profesyonellerin Tavsiyeleri


4

Hepimiz akıllı telefonlarımızı gün içinde en az bir kez fotoğraf çekmek için kullanıyoruz. Peki, akıllı telefonla daha iyi fotoğraflar nasıl çekebiliriz? Bu konuda pek çok öneriye rahatlıkla ulaşmak mümkün ama profesyonellerin önerileri ile çok daha iyi fotoğraflar çekebiliriz. Bu yazımızda profesyonel öneriler ile akıllı telefonlar ile daha iyi nasıl fotoğraf çekebiliriz sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Deklanşör Olarak Kulaklık Tuşunu Kullanabilirsiniz

Deklanşör Olarak Kulaklık Tuşunu Kullanabilirsiniz

Aslında bu öneri daha fazla iPhone kullanıcıları için geçerli oluyor. HTC ve Sony model telefonlarda bu özellik çalışmıyor.Telefonunuzda kameranızı açıp kulaklığınız üzerindeki tuş yardımıyla deklanşör olarak kullanarak telefona dokunmadan fotoğraf çekebilirsiniz.

Akıllı Telefonla Daha İyi Fotoğraflar: Yansıtıcı Kullanarak Aydınlatma Yapabilirsiniz

Akıllı Telefonla Daha İyi Fotoğraflar: Yansıtıcı Kullanarak Aydınlatma Yapabilirsiniz

Fotoğraf çekimlerinde özellikle de portre fotoğrafı çekiyorsanız ışığın dengesiz dağılımı fotoğraflarınızı kötü olarak etkiler. Portre çekimlerinde karanlık noktalar ortaya çıkabilir. Bu olayı engellemek için profesyonellerin tavsiyesi reflektör kullanmaktan yanadır. Hatta pratik tavsiyeleri alüminyum folyonun ile yarayabileceği yönünde.

Yüksek Çözünürlük Ayarını Seçmelisiniz

Yüksek Çözünürlük Ayarını Seçmelisiniz

Daima kameralı cep telefonunuzdaki en yüksek çözünürlük ayarını seçmeye dikkat edin, çektiğiniz fotoğrafı baskıya verdiğinizde resminiz görsellik açısından kaliteli olsun.

Akıllı Telefonla Daha İyi Fotoğraflar: Lensi Temiz Tutun

Akıllı Telefonla Daha İyi Fotoğraflar: Lensi Temiz Tutun

Cep telefonunuz cebinizde, çantanızda veya elinizde çok fazla zaman geçiriyor. Lensinizin üstündeki kirler, parmak izleri veya yağ fotoğrafın büyük oranda etkiler. Işığın kamera sensörüne girmesini engelleyen bu istenmeyen pürüzler, fotoğrafta blur efekti yaratabilir, benekler oluşturabilir veya leke bırakabilir. Temiz bir lens keskin ve temiz fotoğraflar elde etmenizi sağlar. Telefonunuzu, fotoğraf çekmek için cebinizden her çıkarışınızda temizleyerek olağan bütün pürüzlerden kurtulabilirsiniz. Bu temizliği gözlük bezi gibi yumuşak kumaşlarla yapmalı, lens camını çizmemek adına sert kumaşlardan kaçınmalısınız. Çizilen lens camı daha kötü sonuçlar elde etmenize neden olacaktır.

Akıllı Telefonla Daha İyi Fotoğraflar: Pozlamayı Manuel Yapın

Akıllı Telefonla Daha İyi Fotoğraflar: Pozlamayı Manuel Yapın

Odaklamak için ekrana dokunduğunuzda yanı sıra pozlama ayarını da yapıyorsunuz. Basitçe söylemek gerekirse pozlama fotoğrafın ne kadar karanlık veya ne kadar aydınlık olacağını belirler. Kameranın odak yapılan yere göre poz ayarını yapması her zaman doğru karar değildir. Örneğin, konu genel olarak kadrajın çok parlak olduğu alanda ise, o bölgeden pozlama bilgisi almak hata olacaktır.

Telefonunuzu Sabit Tutun

Telefonunuzu Sabit Tutun

Az ışıklı ortamlarda sensöre yeteri kadar ışığın düşmesi zaman almaktadır. Bu nedenle kameranın her hareketi fotoğrafa yansıyacaktır. Bulanık fotoğraflardan kaçınmak için telefonunuzu iki elinizle tutmalı, sabit bir yere koymalı ya da tripod kullanmalısınız. Ayrıca tripod kullanırken zamanlayıcıyı açmayı unutmayın. Çekim bitene kadar telefona dokunmadığınız takdirde net bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

Zoom Kullanmayın

Zoom Kullanmayın

Dijital zoom da aslında olan şey fotoğrafın kırpılmasıdır. Bu durumda fotoğrafın kalitesinde büyük oranda kayıp yaşanacaktır. Eğer çekmek istediğiniz konuya uzaksanız, zoom yerine yapmanız gereken şey konuya yaklaşmaktır. Bu sayede çok daha kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Telefonu Dik Tutmayın

Telefonu Dik Tutmayın

Fotoğraf çekerken cep telefonunu dik tutmak bazı durumlarda iyi sonuçlar doğurabilir. Ama özellikle video çekecekseniz profesyoneller telefonunuzu yan tutmanızı tavsiye ediyorlar.

Üçte Bir Kuralını Hatırlayın

Üçte Bir Kuralını Hatırlayın

Cep telefonuyla fotoğraf çeken ve bu konuda teknik bilgiye sahip olmayan hemen hemen herkes çekeceği fotoğrafta objeyi tam merkeze oturtur ve fotoğrafı öyle çeker. Şayet üçte bir kuralına uyarak objenizi bu noktalardan birine yerleştirirseniz çekeceğiniz fotoğraflarda inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz.

Ekran

Ekran

Keskinlik, kontrast, çözünürlük, resim kalitesi gibi etkenleri göz önünde bulundurdunuz diyelim ki fakat bunları seçerken en önemlisi bu değerleri telefon ekranında nasıl gördüğünüzdür. Telefonunuzun ekranına baktığınızda çektiğiniz fotoğrafların gerçek değerlerini görebiliyorsanız bu ekran sizin için doğru bir tercihtir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win
Özlem Çelik
1977'de İstanbul' da doğdu. DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4 yıllık lisans mezunu. İnsan Kaynakları Üst Düzey Yöneticisi ve İK Eğitmeni. İçerik Yazarı ve Editör. Evli ve Mücahit Meriç'in annesi.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı