Air Süspansiyon Nedir, Air Süspansiyon Fiyatları ve Zararları


1

Gündelik hayatta, güvenliği kadar konforunu da ön planda tuttuğumuz otomobillerde teknoloji ile birlikte çeşitli geliştirmeler de gün geçtikçe karşımıza çıkıyor. Bu gelişmelerden kendisine pay çıkaran parçalardan birisi de havalı süspansiyon sistemi. Hem güvenli sürüşü hem de aktif sürüş tecrübesini sağlayan havalı süspansiyon (air) nedir, nasıl çalışır? Hangi araçlarda bulunur?

Havalı Süspansiyon (Air) Nedir?

havalı süspansiyon nedir

Havalı süspansiyon, “air süspansiyon” ismiyle de bilinir. Aklınıza gelebilecek birçok araçta kullanılır. Kamyon ve otobüslerin yanı sıra trenlerde de havalı süspansiyon sistemi kullanılır. Bugünkü yazımızda otomobillerde havalı süspansiyon sisteminin nasıl çalıştığına değineceğiz. Sistem, SUV araçlarla ilişkilendirilse de alçak karosere sahip araçların konfor sistemlerine de eklenmiş durumdadır.

Havalı süspansiyon (air süspansiyon), hız ve yük şartlarında değişkenliğe uğrayan üst sınıf uygulamadır. Yüksek segment araçlarda havalı süspansiyonu sık görmemizin sebebi de budur. Çalışma prensibi temel olarak, amortisör içeriklerinin değiştirilmesi ve üzerlerindeki kütlelere farklı kaldırma kuvveti uygulamalarına dayanır.

Havalı süspansiyonlar, belirli engelleri aşmak için veya aracın taşıyacağı yük miktarına dönük olarak ayarlanmaz. Hız da ayar fonksiyonları arasında yer alır. Yani, belli hıza kadar istenen seviyede ilerleyen araçlar sınıra ulaştıklarında otomatik olarak ilk seviyeye gelir. Süspansiyon, güvenlik sınırına kendi kendisini getirir.

Havalı Süspansiyon (Air) Sistemi Nasıl Çalışır?

havalı süspansiyon sistemi

Bilgisayar programları aracılığıyla standart yol otomobillerinden helezon yaylar çıkarılarak air süspansiyon sisteminin temeli olan körükler takılır. Bilgisayarda şekillendirilen körüklerin hava miktarları sinyalizasyona bağlanır. Böylece yüksek hızla alınan virajlarda sert pozisyon alıp, otomobilin savrulmasını önler.

Yana yatış sırasında otomobilin dengesine göre konumlandığı için kokpitteki yolcu ve sürücü air süspansiyon etkinliğini neredeyse hissetmez. Yüksek hızda alçalıp sertleşebilen havalı süspansiyona sahip otomobiller, bozuk zeminde de otomatik olarak yükselebilir.

Sönümleme valfi olarak geçen parçalar da, değişken zeminde kütlenin yukarı ve aşağı hareketini sağlar.

Havalı Süspansiyon (Air) Sisteminin Parçaları Nelerdir?

  • Havalı süspansiyon sisteminde hava kompresörü ve sistemi tamamlayan valfler ilk göze çarpan parçalardır. Havanın körüklere iletildiği basınç boruları ve hava tankı da havalı süspansiyon sisteminin önemli unsurlarıdır.
  • Seviye iniş çıkışlarının algılanması için hava basınç, denge ve fren sensörleri de ABS ve ESP gibi otomobilin güvenlik parçaları ile etkileşimde bulunacak şekilde yer alır.
  • Havalı süspansiyon, tekerleklere uzanan yükü parçaların organize olarak üstlendiği bir sistemi oluşturur. Amacı, yol şartlarına göre aracın adaptasyonunun sağlanmasıdır.

Havalı Süspansiyon Sistemi Hangi Araçlarda Bulunur?

havalı süspansiyon sistemi hangi araçlarda bulunur

Havalı süspansiyon sistemi, istenilen her araca uygulanabilir. Profesyonel işçilik ve kaliteli malzeme olduğu takdirde otomobillerdeki sarsıntıların minimuma indirilmesi çok kolay. Fakat sert dönüşleri absorbe etme özelliği de olan air süspansiyon sistemine ağırlıklı olarak lüks segment otomobillerde rastlamak mümkün. Başta Mercedes’e ait AirMatic olmak üzere son dönemdeki pek çok lüks otomobilde bu sistemi görebiliriz. AirMAtic araçlardaki air süspansiyon özel olarak yerleştirilir.

Normal hava dolumunu kapsayan sistemi her otomobilde uygulamak mümkün. Teçhizat olarak bagaja konulan hava tankından ve sistemin kontrolünü sağlayan bir kumandadan ibarettir. Helezona bağlı olmak şartıyla istenen yükseğe çıkabilen, kuvvet için gereken basınca getirilebilen bir sistem oluşturulur.

Havalı süspansiyon parçaları arasında sensör unsuru en önemlisidir. Zira senkronizasyon, havalı süspansiyon sisteminin asıl prensibidir.

Adapte olarak çalıştırılan araç sınıfları arasında SUV’lar vardır. Range Rover Vogue, Toyota Land Cruiser benzeri Amiral 4×4’lerde standart olarak bulunan havalı süspansiyon sistemi off road şartlarında yükseklik ve dengeyi sağlar.

Lüks segment sayılmayan fakat air süspansiyon sistemi ile satışa sunulan Citroen C5 bu konuda ilk örneklerden birisidir. Araç özellikleri arasında Hydractive adıyla geçen sistem, bu yazıda özetlediğimiz havalı süspansiyon sisteminden başka bir şey değildir.

Bireysel taşıtlar haricinde yolcu otobüslerinde de havalı süspansiyon sistemine rastlayabiliriz.

Araç sürüş sistemleri konfor kadar dijital görünümü de ön planda tuttuğu için son dönemde Audi A8, Lexus LS, Jaguar XJ benzeri otomobiller göz alıcı bir hâle geldi. Milyon dolarlarla ifade edilen değerleri, sistemlerinin standart üstü olduğunu da kanıtlar nitelikte.

Titreşim, koltuk kayması, zıplama ve sert düşme etkisini yok eden havalı süspansiyon temelli sistemler konforun yanı sıra güvenlik faktörünü de göz önünde bulunduruyor. Zira yol güvenliği söz konusu olmasa, belirli hız sonrasında sistemin kendisini yüksek konumdan orta konuma çekmesi mümkün olmazdı. Hava sirkülasyonunun denge için önemi, kontrollü hava süspansiyon körünün hava miktarını azaltması sırasında kendisini gösteriyor.

Günümüzde Citroen C5’te görebildiğimiz bu lüks sisteme önümüzdeki yıllarda bir diğer düşük segment otomobillerde de rastlayabiliriz. Fakat şimdilik, havalı süspansiyon sisteminin otomobillerin güvenlik ve konforu kadar segmentini de artıran bir unsur olduğunu kabul etmek zorundayız.

Otomobillerde en çok görülen arızalar konulu makalemize göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı