Adolf Hitler Konulu Filmler


10

Savaş filmleri ve biyografi severlerin çok tercih ettiği Adolf Hitler konulu filmler temasını sizler için araştırarak, izlenmesi gereken en önemli filmleri bugünkü yazımızda listeledik. Ama ilk olarak bir çağa damgasını vuran ve hala etkilerinin devam ettiği Adolf Hitler kimdir? sorusunu cevaplayalım.

Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler, 20 Nisan 1889 yılında Yukarı Avusturya’nın Braunau kasabasında doğdu. Bir gümrük memuru olan Alois Hitler ve Klara ‘ün altı çocuğundan dördüncüsüdür.On üç yaşında tüberkülozdan babasını on sekiz yaşında annesini kaybetti. Orta öğrenimini başarısız bitirince ressam olma ümidiyle Viyana Güzel Sanatlar Akademisi sınavına girdi ama başarısız oldu.Alman Tarihi derslerinde Akademideki profesörlerin Yahudi olduğu, ve Yahudilere karşı ilk kinin burada oluştuğu anlatılır. Bir başka teze göre ise; Hitler’in annesinin ölüm anında gelen doktor bir Yahudiydi. Adolf Hitler annesinin ölümünü kabullenemeyip, bu Yahudi doktoru sorumlu tuttu.1912’de Viyana’dan Münih’e geldi. 1914’de I. Dünya Savaşı çıkınca Hitler, Bavyera ordusuna gönüllü olarak girdi. Alman mağlubiyetinden sonra Hitler, arkadaşı mühendis Feder ve altı kişi tarafından kurulmuş olan Alman İşçi Partisi isimli gizli bir fırkaya katıldı ve reisi oldu.

1924’de Münih’ten hükümeti devirmek için teşebbüslerde bulundu fakat başarılı olamadı. Bunun üzerine 10 ay hapse mahkum edildi ve bu zaman içinde “Mein Kampf” (Kavgam) isimli bir kitapta fikirlerini yazdı. Seçimle işbaşına gelen Adolf Hitler kısa zamanda anayasa değişikliği hakkını elde etti. Hemen ardından diğer partileri yasakladı. Almanya’da aşırı artık gösteren işsizliği savaş hazırlığı için kullanarak, iş sahası oluşturdu. Ülke genelinde büyük otobanlar inşa ettirdi.  Bu cephe genişliği II. Dünya Savaşı’nın sonucunu belirleyen en önemli etken oldu. Savaş sonucunda Almanya’nın yenilgisini gören Adolf Hitler ümitsizliğin iyice artması üzerine 30 Nisan 1945’te Berlin’de karısı Eva Braun’la birlikte aynı anda siyanür hapı içip, önce Eva Braun’u sonrada kendisini bir silah vasıtasıyla vurarak intihar etti. Kendi isteğiyle Führerbunker bahçesinde benzinle cesetleri yakılmıştır.

Adolf Hitler Konulu Filmler – Özel Sekreter Traudl Junge’nin Gözünden: Çöküş

Adolf Hitler Konulu Filmler - Özel Sekreter Traudl Junge’nin Gözünden: Çöküş

2. Dünya Savaşı’nda son günler yaşanmaktadır ve Berlin artık işgal altında bir kenttir.  Hitler kenti terk etmeyi kabul etmemektedir. Çöküş’te Hitler’in son günleri özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatılır.

Hitler: Şeytanın Yükselişi

Hitler: Şeytanın Yükselişi

Adolf Hitler’in düşüncelerinin oluşmaya başladığı ilk yıllarından itibaren hayatının ele alındığı ve nasıl acımasız birisine dönüştüğünün anlatıldığı yapım, iki bölümden oluşur. 1. bölümde 1. Dünya Savaşı’na kadar olan olaylar, 2. kısımda ise Adolf Hitler’in Alman halkını nasıl etkisi altına aldığı işlenmiştir.

Adolf Hitler Konulu Filmler Arasında Bir Türk Filmi: Çiçero

Adolf Hitler Konulu Filmler Arasında Bir Türk Filmi: Çiçero

Çiçero, 2. Dünya Savaşının seyrini değiştiren ve Almanya’nın bozguna uğramasında etkin payı olan casus Çiçero’nun savaştaki etkisini ve savaş sonrası yaşadıklarını konu  alıyor. İlyas Bazna, 2. Dünya Savaşı sırasında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışmaktadır. İçeriden birçok bilgiye ulaşabilen Bazna, Almanlar için casusluk yapmaya başlar ve kendisine “Çiçero” kod adı verilir. İlyas Bazna savaşın seyrini değiştirmesine rağmen T4 uygulamasıyla engellilerin gaz odalarına gitmelerine, iğneyle uyutulmalarına engel olamaz. Çiçero filminin yönetmeni Serdar Akar. Oyuncuları ise; Erdal Beşikçioğlu, Burcu Birick, Ertan Saban, Murat Garipağaoğlu, Tamer Levent, Mehmet Ulay, Çiğdem Selışık Onat, Levent Ülgen, Altan Erekli. Pek çok büyük ismin rol aldığı Çiçero, CGV Mars Dağıtım’a ait.

Genç Hitler

Genç Hitler

Max kabiliyetli ve genç yaşlarındaki bir ressamdır. Bir gün galerisine konuk olan bir eski askerde de kabiliyet olduğunu fark eden Max, onunla dost olmaya başlar. Bu gencin adı Adolf Hitler’dir.  Hitler, beş parasızdır ve yalnızdır ve resim onun hayatla bağ kurması için bir yol olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
4
win
Özlem Çelik
1977'de İstanbul' da doğdu. DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4 yıllık lisans mezunu. İnsan Kaynakları Üst Düzey Yöneticisi ve İK Eğitmeni. İçerik Yazarı ve Editör. Evli ve Mücahit Meriç'in annesi.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı