ABD Uzay Ordusu Kuruyor


0

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki Ulusal Uzay Konseyi toplantısında konuştu. Askeri personele yaptığı konuşmada ABD Silahlı Kuvvetleri’nin 6. kolu olarak uzay gücünün kurulması yönünde talimat verdiğini duyurdu. Pentagon’a bunun için gerekli süreci başlatmasını emrettiğini açıkladı.

ABD’nin uzay gücüne ihtiyaç duyduğunu belirten Trump, uzayı fethedilecek yeni bir sınır ilan etti. Uzayın hava,kara ve deniz gibi askeri yönden ele alınması gerektiğini  vurguladı.”Bu büyük bir adım.Hava Kuvvetlerimiz olacak, ayrıca Uzay Kuvvetlerimiz olacak; ayrı fakat eşit.” dedi. Uzay Kuvvetleri kurulması ile ilgili talimatnameyi imzalayan Trump uzaydaki atıklar konusunda da ilgili birimlere yetki verdiğini konuşmasında dile getirdi.

Trump ilk olarak, Mart ayının ortasında Uzay Kuvvetleri fikrini San Diego’daki hizmet üyelerine yapılan bir konuşmasında dile getirmişti. Bu sözleri  Trump’ın doğası gereği şaka yapıyor olma olasılığını akıllara getirdi. Ancak bir yönetim yetkilisi, birkaç gün sonra Trump’ın dile getirdiği Uzay Kuvvetleri konusundaki fikirlerinin ciddi olduğunu doğruladı. Ayrıca Trump bu konuşmasında Rusya ve Çin gibi ABD’nin de ordu içinde ayrı bir uzay gücü oluşturması gerektiğini vurgulamıştı.

Buna benzer bir açıklama da geçtiğimiz haftalarda ABD’li General David Goldfein tarafından  dile getirilmişti. ABD Hava Kuvvetleri’nde görev yapan General David Goldfein, uzaya da sıçrayabilecek bir savaşa karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda ABD’nin bu alanda mücadele edebilmesi için teknoloji ve eğitim sistemlerini geliştirmek zorunda olduğunu vurgulayan Goldfein, milyarlarca dolarlık ek ödeneğe de ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Donald Trump Aralık ayında da astronotların tekrar aya gönderilmesini  ve Mars’ta yeni görevin önünün açılmasını sağlamak için başka bir talimat imzalamıştı. Hükümete ticari uzay uçuşları üzerinde yapılan düzenlemeleri gözden geçirmeleri konusunda talimat vermişti.

Trump’ın Uzay Kuvvetleri  kurma konusunda verdiği bu kararın kongreden onay alması gerekiyor. Fakat bu karar özellikle Amerikan Hava Kuvvetleri ‘ne zarar verebileceği  düşünüldüğü için eleştiriliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı