2018 Yılında Meydana Gelen 13 Teknolojik Skandal!

2018 yılında meydana gelen bu teknolojik skandallar, sizleri tahmin ettiğinizden daha çok şaşırtacak!


1

2018 yılında, teknoloji alanında çok çeşitli haberler gördüğümüzü kabul edeblim. Bu haberlerin büyük bir kısmı teknolojik alanla ilgilenen kişileri mutlu etti, bazıları ise de skandal olarak hafızalara kazındı.. Birçok büyük firmanın adını lekeleyen bu olaylar, tarihte 2018 yılının teknolojik alandaki skandalları olarak anılacak. Biz de sizler için 2018 teknoloji skandalları noktasında bilinmeyenleri anlatıyoruz..

 1. 1 Uber ile Waymo Arasındaki Dava


  İtiraf etmeliyiz ki, Waymo’yu çoğu kişi duymadı. Buna kıyasla da son zamanlarda Uber’i hemen hemen herkes duydu. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında bu iki firma tabiri caizse birbirine girdi. Olay mahkemeye taşındı. Waymo, müşterilerini çalma suçuyla Uber’i dava etti. Davayı ne yazık Uber kaybetti ve Waymo firmasına tazminat ödedi. Ödenen tazminat ise dudak uçuklatıcı. Tam 245 milyon dolar!

 2. 2 Google ile Amerikan Savunma Bakanlığı arasındaki anlaşma


  Hepimiz Google’yi gün içerisinde çoğu zaman kullanıyoruz. Peki, nasıl biliyoruz bu arama motorunu? Aradığımız her an bize istediğimiz bilgileri sunan ve çok güvendiğimiz bir motor Geçtiğimiz yılın Mart ayında, Gizmodo tarafından bir haber paylaşıldı. Habere göre Amerikan Savunma Bakanlığı ile Google, gizli bir proje yürütüyordu. Prohe Maven adı ile yönetiliyordu. Proje ise, yapay bir zekâyı içeriyordu. Google’nin imajı bu proje sebebiyle oldukça fazla sarsıldı.

 3. 3 Sürücüsüz Araç Olan Uber’in Bir Kadını Öldürmesi


  2018 teknoloji skandalları noktasında gündemini oldukça meşgul eden konulardan bir tanesi de Uber, sürücüsüz araç teknolojisi, geliyor. Piyasaya sunulmadan önce test sürüşlerinden ve çalışmalardan geçen araç 2018 yılının Mart ayında Arizona’da yürüyen bir kadına çarptı. Sürücüsüz araç olan Uber, yapmış olduğu bu kazayla beraber bütün dünyada büyük ses getirdi. Olay sonrasında Uber, test sürüşlerine ara verdi.

 4. 4 Facebook’da Meydana Gelen Cambridge Analytica Krizi


  2018 yılında en çok gördüğümüz başlıklardan bir tanesi, Facebook’taki bilgilerin korunmadığıydı. 2016 yılında Amerika başkanlık seçimlerinde Facebook ile beraber çalışan Cambridge Analytica firması geçtiğimiz yılın Mart ayında çalışmalarına ara verdiklerini açıkladı. Bu normal bir hareket. Ancak bu harekete sebep olan iddialar son derece korkunç! Firma, Facebook ile çalıştığı dönemde 87 Milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini izinsiz kullanmıştı.

 5. 5 Facebook’un Myanmar’da Bulunan Azınlık Gruplarına Nefreti Ateşlediği İddiası


  Geçtiğimiz yılın en korkunç iddialardan bir diğeri yine Facebook’a aitti. BM ve diğer dayanışma grupları aynı anda Facebook’u protesto etti. Sosyal medyanın en çok sevilen uygulamasına oldukça zor zamanlar yaşatan bu durum oldukça ilgi uyandırmıştı.

 6. 6 Mark Zuckerberg’in İfadesi Alındı


  Facebook’un kurucusu olan Mark Zunckerberg, geçtiğimiz yıl oldukça zor bir dönem geçirmişti. Yalan haberlere engel olamaması ve üst taraflarda bahsettiğimiz Cambridge Analytica krizinin hesabı Mark Zuckerberg’e kesildi. 5 saatlik ifade altına alınan kurucu, önemli sorulardan bazılarını cevapsız bıraktı.

 7. 7 Google’nin 5 Milyar Dolar Ceza Alması


  Son zamanlarda en çok kullandığımız işletim sistemlerin başında Android geliyor. Eğer Windows Phone ya da iPhone kullanmak istemiyorsanız, Android kullanmak zorundasınız. 2018 teknoloji skandalları içerisinde bu da bulunuyordu. Google, mobil cihaz üreticilerine yaptığı baskılardan dolayı, 5 milyar dolar cezaya çarptırıldı.

 8. 8 Google'’nin Çin İçin Sansürlü Arama Motoru Projesini Hayata Geçirmeyi İstemesi


  2018’in Ağustos ayında Google, Çin üzerinden bir proje üretmeye karar vermişti. Bu da teknoloji alanında gündemi oldukça karıştırdı. Dragonfly adında olan proje, Çin için özel olarak tasarlanmıştı. Özelliği ise sansürlü bir arama motoru olmasıdır. Google’nin bu projeye devam edip, hayata geçirip geçirmeyeceği son zamanlarda oldukça merak konusu oldu.

 9. 9 Elon Musk 1 Tweet Yüzünden 20 Milyon Dolar Ceza Ödedi


  2017 ila 2018 yıllarında Tesla firmasının ne kadar ünlü olduğunu duymayan yoktur. Elektrikli otomobilleri ile dünya gündemine oturmayı başaran Elon Musk’u 2018 yılındaki skandallara almazsak olmaz! Musk, atmış olduğu bir tweet yüzünden başı oldukça belaya girmişti. Tweet yüzünden Tesla, 20 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı.

 10. 10 Facebook, Hacklendiğini Duyurması ve 29 Milyon Kullanıcının Bilgilerinin Çalındığını Belirtmesi


  2018 teknoloji skandalları arasında şüphesiz ki Facebook da var. Güvenlik açığı sebebiyle, hackerlerin hedefi haline gelen Facebook, ne yazık ki 29 milyon kullanıcısının bilgilerini korumayı başaramadı. Tarihteki en büyük hack olaylarının başında gelen Facebook skandalı, Twitter üzerinden #DeleteFacebook hashtag’ın ortaya çıkmasına sebep oldu. Sadece kullanıcıların isim bilgileri değil aynı zamanda telefon numaraları ve doğum tarihleri gibi önemli bilgiler hackerlar tarafından ele geçirildi.

 11. 11 Google, 500 Bin Kullanıcının Kişisel Bilgilerini Ortaya Döktü


  2018 yılında ortaya çıkan başka bir olay ise, Google’nin yapmış olduğu bir hasta yüzünden 500 binden fazla olan Google+ kullanıcılarının bilgileri ortaya çıktı. Olayın Facebook ve Cambridge skandallarına benzediğini kabul etmek lazım. Google, bu olayı kapatmaya çalışsa da başarılı olamadı.

 12. 12 Android Yaratıcı Olan Andy Rubin’in Oral Seks Olayı


  Google’nin en güçlü isimlerinin başında gelen Andy Rubin, teknoloji noktasında günümüzde pek çok kişinin kullandığı Anroid’in yaratıcı olarak biliniyor. 2014 yılında Google’den sessizce ayrılan Rubin’in, işte ayrılma detaylarına 2018 yılında ulaşabildi. 2013 yılında, otel odasında bir kadını oral sekse zorlayan Rubin, 2018 teknoloji skandalları olaylarının başını çekti. Araştırmalar sonucunda olayların gerçekliği ortaya çıktı. Dava 5 yıl boyunca gizli kalsa da sonuna açığa ulaştı.

 13. 13 WhatsApp, Brezilya’daki Seçimlere Damga Vurgu


  Günümüzde en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarının başında gelen WhatsApp, artık amacından sapıyor. Propaganda araçlarının başında da gelen WhatsApp, Brezilya’da seçim döneminde bu amaçla kullanıldı. Asılsız iddialar seçimi etkiledi. Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı