2018 Yılında Terapistlere En Çok Danışılan Konular Neler?

2018 yılını geride bırakırken, yıl içinde psikolojik destek için en çok başvurulan konularda ortaya çıkmaya başladı. İşte 2018'de uzmanların en çok duyduğu konular


1

Bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bırakıyoruz. Söz konusu 2018 senesi çoğu insan için oldukça zorlu geçti. Bu sonuca nereden vardınız diye bir soru gelirse aklınıza eğer, psikolojik destek almak isteyenlerin en sık danışıkları konulara bakmanız yeterli. Başvuru yapan kişiler her ne kadar danıştıkları konuları gizli ve özel tuttukları için paylaşmasalar da psikoterapi hekimleri belirli konuları diğerlerinden daha çok duyduklarını söylüyor. İşte zihin uzmanlarına göre 2018 senesinde hastalarının en çok yakındığı meseleler ve mücadele etmenin yolları…

 1. 1 Kaygı Bozukluğu (Anksiyete)


  Kaygı bozukluğu tanısı konulan hastaların sayısı oldukça artmış durumda.  Gelecek endişesi, iş, para, güncel gelişmeler ve politika gibi sebepler bu hastalığı tetikler durumda. Amerikan Psikoloji Derneği’nin çalışmasına göre anksiyete daha çok genç yetişkinlerde meydana çıkıyor.

  Kaygı bozukluğu hastalığıyla mücadele etmenin yolunun anı yaşamak olduğunu söylüyor uzmanlar. İnsanların anı yaşamak için çabalandıkça gelecekle ilgili kaygıları azaldığı görülüyor.

 2. 2 İş/Hayat Dengesi


  İnsanların kişisel hayatları ile iş hayatlarını dengelemeye çalışması sırasında gerçek dışı bazı düşüncelere kapıldığı uzmanlar tarafından edilmiş, bu durumun akabinde stres, kaygı bozukluğu ve depresyona yola açarak insan ilişkilerine zarar verdiği anlaşılmış. 

  Bazı basit faaliyetler bu durumun girdabından çıkıp rahatlatabilir. Örneğin; duş almak, dışarıda zaman geçirmek fiziksel aktive gibi.

 3. 3 Güncel Politik Olaylar


  Size çok ilginç gelebilir ama güncel politik olaylar birçok insanı ruh halinde kasvetli bir havaya sokabiliyor. Geçeceğimiz sene azımsanmayacak kadar insan siyasi ve politik olaylar sonucu psikolojik hizmet aldığını uzmanlar söylüyor. İnsanlar yaşadıkları ülkelerin geleceği konusunda oldukça endişeli gözüküyor.

  Tecrübeler bu durumun genellikle sosyal medyayı ve güncel olayları takip etmekten kaynaklandığını gösteriyor. Bu nedenle zihin sağlığı için ekranlardan ve internetten bir süre uzun durulmalı.

 4. 4 Cinsel İstismar


  Maalesef dünyada ve ülkemizde cinsel saldırı hiç bitmiyor. Terapistlere de başvuru bu konuyla ilgili artmış durumda. Cinsel taciz ve saldırı vakalarının 2018 yılında da arttığı, yaşadıkları travmayı atlatmak amaçlı psikoterapistlere en çok başvurulan konu olduğu söyleniyor.

  Bu konuda profesyonel yardım alınması en doğru karar olacaktır.

 5. 5 Sosyal Medya ve Teknoloji Kullanımı


  Sosyal medyayla geçirilen zaman insanların sağlığı etkileyemeyecek derecede günde ortalama 30 dakika olması gerekirken, bundan daha fazlası kişiyi bağımlı hale getirebiliyor. Bu yüzden Psikolog Darin Bergen’e göre sosyal mecralara bağımlı olup olmadığını sorgulamaya gelen hastalarını sayısı hiç de az değil.

 6. 6 Kendini Başka İnsanlarla Karşılaştırmak


  Zihinsel sağlık danışmanı Brie Shelly’ e göre Instagram ve Facebook gibi sosyal mecraların kullanımının, şahısların vücut ve hayat imajı konularındaki endişelerini tetiklediğini saptamış. “Hastalarım sürekli başkalarının yaptıklarına göre hareket etme, görünme ve hatta seyahat etme gibi baskılar hissettiklerini belirtiyorlar.” diyor. 

  Vaktinizi kitap okuyarak, sosyal medyada bu tür uygulamaları kaldırarak ruhunuzu dinlendirebilir, kişisel gelişim metotlarını değerlendirebilirsiniz.

 7. 7 İlişki Problemleri


  Hastaların birçoğu birlikte olduğu insanlarla yaşadıkları sorunları sıklıkla dile getirdiğini söylüyor aile psikoloğu Fran Walfish. 

  Böyle meselelerde taraflara düşen durumun soğumasının bekleyip birbirlerine biraz zaman vermek olabilir.  İncitici ifadelerden kaçınmakta elbette fayda vardır.

 8. 8 Keder, Üzüntü ve Dert


  Yakınlarının kaybetmeyi kaldıramayan pek çok insan bu durumda psikolojik destek alma noktasına geliyor. Bu sene de bu hastaların sayısı oldukça fazla. 

  Her zaman güçlü olmaya gerek yok önemli olan bu psikolojik süreci atlatmak için hislerin sağlıklı dile getirilmesi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı